Mit jelent a csillagpont eltolódás?
"A földeletlen csillagpont az aszimetrikus terhelés hatására tolódik el."
Köszönöm. Igen, ezt még tudtam. Talán úgy lenne pontosabb a kérdés, hogy mi az a csillagpont, mi a jelentősége ha eltolódik. Magyarázatot nem találtam eddig, csak magát a fogalom használatát.
Azt pontosabban "csillagponti eltolódásnak" hívják.
Háromfázisú rendszereknél jelentkezik. Érteni kell hozzá a komplex számokat, és a feszültség/fázis pár komplex számokkal történő leírását.
Nézd a felső ábrát itt: [link]
a. ábra
A jobb oldalon azt látni, hogy a középső "föld ponthoz" képest feszültséget generálunk a három vezetéken. Tehát mindhárom "fázis" ugyanahhoz a földhöz viszonyul.
Ezt képzeld el úgy, hogy a három vezeték, ami összeköti az (a) ábra bal és jobb oldalát, az az a 3 vezeték, ami a nagyfeszültségű távvezetékeknél is szállítja az áramot: 3 fázisra bontva.
Az ábra bal oldalán pedig azt lehet látni, hogy felhasználjuk ezt az áramot, azáltal, hogy fogyasztókat teszünk rájuk. Ezek a fogyasztók nem csupán sima "ellenállások", hanem "impedanciák", vagyis kondenzátort és tekercset is tartalmazhatnak. (Az impedancia az egy olyan ellenállás, aminek komplex szám az értéke. Tehát nem csak a létrejött áram irányára, de a fázisára is hatással van.)
Látható, hogy a fogyasztók is egy közös ponthoz csatlakoznak. E között a két pont közötti feszültségkülönbség a csillagponti eltolodás. És mivel váltakozóáramról van szó, itt nem csak a két potenciál különbsége a lényeg, hanem a két pont közötti fáziskülönbség is.
Köszönöm.
Majdnem megértettem, szerintem ennyi elég is. Aha a komplex számokat ismerem, az minden műszaki képzésen lemegy, így infón is.
Tehát amikor eltolódik a csillagpont, ami földpont volt, akkor a három vezeték valamelyike felé tolódik az el, attól függően hogy a terhelések hogyan befolyásolják a túloldalon?
És mondd, az jelent valami bajt ha csillagpont-eltolódás történik, biztonságtechnikai szempontból van-e jelentősége? Miért kell róla tudomást venni, hogy az eltolódik? Azért mert akkor az említett földpontot máshol kell kivezetni? (Lehet nagy butaságokat mondtam most, de legyél türelemmel kérlek).
És ha már a transzformátorokról volt szó, fényképen lehet találni olyan szétboncolt transzformátort ami csillag, delta, zegzug kapcsolású? Mindig csak kapcsolási rajzokat látok, mert az szemléletesebb gondolom én, de kiváncsi lennék hogy milyen ez a valóságban. Ha látnék egy transzformátort meg tudjam mondani, hogy az milyen.
Több kérdésem nincs a témával kapcsolatosan.
Szerintem az a legnagyobb jelentősége, hogy ha ismered a csillagponti eltolódást, vagyis a feszültségének a viszonyát a generátorok földjéhez képest, akkor
annak a segítségével könnyen (egy kivonással) ki tudod számolni, hogy mennyi feszültség esik az egyes terhelésekre.
Ha tudsz angolul, akkor ezt érdekes lehet elolvasni:
A transzformátor, amiről olvastál, az szerintem két féle lehet:
- Vagy amelyik a 3 fázisú magasfeszültségről konvertál a 4 fázisú középfeszülségre. (+1 fázis föld) (ezt épületekbe szokták bekötni)
- Vagy amelyik erről a középfeszültségről konvertál a 240V konnektori áramra.
"És ha már a transzformátorokról volt szó, fényképen lehet találni olyan szétboncolt transzformátort ami csillag, delta, zegzug kapcsolású? Mindig csak kapcsolási rajzokat látok, mert az szemléletesebb gondolom én, de kiváncsi lennék hogy milyen ez a valóságban. Ha látnék egy transzformátort meg tudjam mondani, hogy az milyen. "
Semmi jelentősége, úgysem ismered fel a transzformátor tekercselését ránézésre.
Szerinted ez milen kapcsolásba van kötve?
elárulom hogy ránézésre meg lehet valamiből állapítani.
köszi
Nem ismerem fel milyen tekercselésű a transzformátor.
Próbáltam csalni és a linkben lévő típus alapján visszakeresni, de még úgyse tudtam.
Olyan komplikáltnak néz ki, legyen zegzug. :D
De legalább tudom, hogy ránézésre magabiztosan mondhatom, hogy ezt nem lehet tudni. Ne felejtsd elmondani a jó választ és azt, hogy miből tudod.
És a fényképről hogy tudom megmondani, hogy melyik a primer oldal? Arra gondolok, hogy fel van ragasztva az alsó oldalra egy kettes és ott négy vezeték látható. A kettes árcédula gyanús, biztos nem az árára utal. A kapcsolási rajzok alapján pedig úgy rémlik, hogy mindig a szekunder oldalon van egy nulla és így kön ki összesen a négy vezeték.
És hogy lehet hogy meglehetősen egyforma ránézésre a vezetékek vastagságai és a tekercselések a felső és alsó sorban? Kicsi az áttétel?
Még ez a nullavezető se teljesen tiszta, nem tudom mi a különbség a föld és a nulla között, de ez már nem transzformátoros téma. Próbálták magyarázni, de maradtak megválaszolatlan kérdések. Majd kiírok egy ilyen kérdést is néhány nap múlva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!