Azonos feszültségnél és áramerősségnél, a váltóáram vagy az egyenáram a veszélyesebb az ember számára és miért?
Egyen az izomgörcs miatt.
Váltó a szívritmus zavar miatt.
Egyenáram.
Nem izomgörcs miatt, ugyanis egyenáram(fesz)nem ránt semmilyen görcsbe.Viszont élettani hatásai sokkal súlyosabbak.A test nagy százaléka víz, az egyenáram pedig ezt lebontja hidrogénre és oxigénre, ez a legfontosabb ok amiért veszélyesebb.
És érdekességképp elmondom hogy váltóáramnál pont a nálunk használt 50 hertzes a legveszélyesebb az emberre,már a 40 vagy 60 hertz sem olyan veszélyes mint az 50.
A feszültség tökmindegy, az áramerősség számít. És azonos áramerősség mellett az egyenáram veszélyesebb.
(ennek ellenére a gyakorlatban a váltóáram a nagyobb gond, mert arra nézve kisebb a test ellenállása és így nagyobb átfolyó áramerősség alakulhat ki)
Az utolsó válaszoló is írt sületlenséget.
Az emberi test impedanciája teljesen ohmnosnak tekinthető. Egyen és váltakozó feszültségre nézve is egy adott érték az ellenállásunk. A feszültséget és áramot ne keverjük, a feszültség nem tök mindegy, mert a feszültség nagyságával arányos áramerősség folyik a testünkön (ohm törvény: I=U/R)
Egyébként a váltakozó áram veszélyesebb (igen, a hálózati feszültségen), mert az biz. görcsöt okoz, és el sem tudod engedni. Szívkamra lebegés, légzőizmok görcse stb jön létre, AZONNALI halál.
Az egyenáram kevésbé veszélyes, egyenáramnál a megengedett érintési feszültség (felnőttekre nézve) 120V. Egyenáramhoz nem szokás hozzáragadni, bár kétség kívül tud fájni az is. Nem okoz fibrillációt, viszont felbontja a testünk nedveit. Így akár mérgező ammónia vegyületek és levegőbuborékok is keletkezhetnek, és keletkeznek is. Ez azért gond, mert alattomosan öl, SOKÁIG LAPPANG, és mondjuk lefekszel aludni, másnap meg rádtalálnak holtan. (a levegőbuborék már önmagában képes halált okozni, ha rossz helyre kerül).
De ne izgulj, néhány másodperces, alig fájdalmas áramütésbe nem valószínű, hogy belehalsz. Az is nagyon fontos, hogy az áram milyen úton halad a testedben, és hogy baleset után azonnal menj orvoshoz, még ha bajod nincs akkor is.
Engem már vagy 30-szor megrázott a 230V.
Egyszer gyerekkoromban egy hálózatról feltöltött kondenzátor is megrázott. Az ugye egyenáram. Na az után egy fél óráig zsibbadt a karom.
A váltóárammal semmi utohatas nem volt. Mondjuk a kondibol esélyesen olyan 250-310 V rázott meg (csúcsérték ugye).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!