Viharban (amikor villámlik, dörög) ti ki szoktátok kapcsolni az olyan elektronikus eszközöket, mint a számítógép, TV? Ezt főképpen családi házban lakóktól kérdezem.
Nekem mindig azt mondja anyum, hogy amint villámlik, áramtalanítani kell ezeket az eszközöket.
Miért kell? Igaz az, hogy hamarabb becsap egy olyan helyre a villám, ahol éppen akkor működnek ezek? Van ennek a "Ha villámlik áramtalanítani kell ezeket!" hozzáállásnak valós alapja? Vagy ez csak túlaggódás, és nyugodtan működtethetőek ezek villámlás idején is?
Nem azért fog becsapni a villám, mert megy a TV.
Ugyanannyi esély van rá, ha van áram, ha nincs.
És ha van villámhárító akkor tökmindegy, meg az új cuccok televannak mindenféle védelemmel.
Én sosem áramtalanítok, és a régi (8 éves) gépemnek, amiben kb semmi védelem is csak az USB-je lett zárlatos egy villámlás után, minden más rendben van
Van valós alapja, kérdezz csak meg egy biztósitóst mennyi lovét fizettek már ki emiatt.
De én nem kapcsolok ki semmit, mert lusta vagyok és mert elég sdansztalan hogy épp ide épp most, stb. Gondolom ha majd egyszer megtörténik akkor újragondolom ezt a dolgot.
Sziasztok!
Jómagam is szervizeléssel foglalkozom, sajnos igenis van valós alapja a villám okozta károknak, olykor annyira, hogy maga a készülék menthetetlenné válik. A konnektorba dugdosós túlfeszvédők sem sokat érnek egy combosabb ménkű ellen, sőt a kikapcsolás sem véd. A mai trendi készülékek legtöbbjében a kikapcsoló gomb is csak egyfajta készenléti állapotot ad, szóval a tápegység lazán feszültség alatt marad. Különösen olyan gépeknél, melyeknél a kapcsoló helyett csak nyomógomb van, jellemző ez. Egy izmosabb villám azonban még a kikapcsolt főkapcsoló érintkezői között is képes átugrani, nem beszélve arról, hogy nem csak a 230 voltos hálózat felől, hanem pl. kábelTV, telefon-vagy ethernet háló felől is érkezhet az istennyila. A legbiztosabb, bár kissé macerás az, ha lehet, kihúzni a dolgokat mindenhonnan. Főleg ha hosszabb nyaralásra, szabadságra megy az ember...Égett már le gyógyszertár, gumis műhely ismerősi körben, bekapcsolva hagyott laptop, LCD monitor miatt...
Üdv!
Uh, köszönöm szépen a válaszokat!
Most olvastam vissza a kérdésemet...és rosszul fogalmaztam egy részét. Vagyis én sem úgy értettem, hogy valahova nagyobb eséllyel csap be a villám, ha ott éppen elektronikus egységek működnek (bár ennek is lehet bizonyos alapja, mégis, de én nagggggggyon laikus vagyok e téren). Azt a részt úgy értettem, hogy ha becsap oda a villám, ahol éppen ilyen egységek működnek, ott nagyobb eséllyel van nagy kár, mintha áramtalanított helyre csap be....és most a készülékeket számítva csak.
Volna egy másik kérdésem...vihar esetén (amikor villámlik), érdemes akkor a kinti antenna vezetékét is kihúzni a TV készülékből? Vagy elég az, ha csak a TV-t áramtalanítom (vezetéket kihúzom a konnektorból). Vagy belecsaphat a TV készülékbe a villám az antennán keresztül is, úgy, hogy az a vezetéken keresztül bejut az áramtalanított TV-be?
Amenyiben áramtalanítom a TV készüléket, illetve kihúzom az antenna vezetékét is a készülékből, és az csak úgy "szabadon van" a szobában, és tegyük fel, belecsap a villám az antennába - ilyenkor mi történhet? "Lejöhet" a villám a vezetéken keresztül? Mit lehetne tapasztalni ez esetben konkrétan?
A tévé tunerét tönkreteheti egy olyan villám is,ami nem közvetlenül csap bele a kábeltévé vezetékébe./na,az tud csak szép munkát végezni a környék tévéiben/.Tehát azt is ki kell húzni,ha biztonságban akarjuk tudni.
Egy közvetlen villámcsapás ellen,persze semmi nem véd,ha már a lakásba is bejut akkor bármit tönkre tehet,de az szerencsére ritka.
Ami nagyon fontos:
Ha villámkár miatt bármilyen, hálózatra kapcsolt eszközöd tönkremegy, azt az ELMŰ köteles neked kifizetni. Kevesen tudnak erről, a valós igények csak kb. 10%-a jut el hozzájuk, pedig viszonylag kevés kötözködéssel tejelnek (egy szakvélemény kell).
Másrészt tényleg van valós alapja a dolognak, ha belevág a villám a villámhárítóba, az baromira megemeli a földpotenciált kis környezetben. Ha ez rámászik a hálózati földre (viszonylag könnyen rátud), akkor az eszközeid a másodperc tört részére több ezer voltos túlfeszültség alá kerülnek. Ez simán megsüti az otthoni cuccokat. Ha van biztosíték benne, egyszerű a helyzet, ha nincs, akkor akár teljesen kuka.
A védekezéshez nem elég a kikapcsolás, ki is kell húzni. Vagy túlfesz védett aljzat kell (hosszabbítóból is van ilyen).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!