Igaz az, hogy az újratölthető elemeket (AA, AAA) nem szabad akármilyen készülékekben használni, mert tönkremennek?
Sztem rengeteg igazság és rengeteg tévhit is elhangzott itt.
Először is, bizon yvannak újratölthető elemek is, csak azok valóban 1,5 V-osak, annyi hátránnyal, hogy általában az 1000x-szeres helyett csak 100x-os feltöltést írnak rá, szóval közel sem olyan strapabíróak, elég ritkák, de vannak készülékek amelyek iszonyúan kényesek a pár tized V-os feszültségesésre, és pl. NiMH aksival nem működnbek, be se kapcsolnak, hiába van teljesen fullra töltve. Pl. tv-iránytó egy jó példa erre, de nekem fényképezőgépem is volt olyan, amibe hiába tettem bele, azonnal kidobta őket, frissen töltve se volt elég neki a feszültség. Ez fényképezőgép-függő, na meg öszességében tehát nagyon függ miben használod. Ne felejtsük el, névlegesen 1,5 V, én azért elég sokszor (majdnem mindig) rámérek műszerrel, és ha valóban még használatlan feltöltött állapotban van egy AA elem, akkor az szokott bizony 1,7 V is lenni, na ez meg már pl. 4 -et öszeadva, elég jelentős különbség. Nyilván gazgaságossági szempontból mindenhova igyekszem a NiMH aksikat használni, de tény ami tény, pl pont ahova 3x 8 db-ot használok, na az is olyan, hogy még teljes töltöttségi állapotában is éppen hog yelegendő csak, és alig merül egy kicsit, máris elég neki 2 V feszültségesés összesen, és cserélhetem őket. Így aztán nekem szinte mindig utólagosan magamnak le kell merítenem őket töltés előtt. A kisütés igaz persze, cak az a helyzet, hogy ezt csak komolyabb, drágább töltők tudják valóban nagyon jól megcsinálni, az ilyen 4-5 ezres darabok semmiképpen, azoknál jórészt csak dísznek van ott a kisütési funkció, mérj csak rá nyugodtan, kisütés után is kb ugyannyi lesz :-))
Na aztán ami igaz az igaz, természetesen alkáli AA-t ezsébe ne jusson senkinek újra tölteni !! Jézusom !!! Hogy juthat ilyen bárki eszébe ?? Tényleg fel tud ám robbanni nagyon szépen !
A litiumosra meg azt mondom, nagyon jók, viszonylag sokáig is bírják, azok talán egyedül a hőmérsékletre kényesek nagyon, azaz egyszer tedd csak ki egy órára a napra, és annak annyi (persze ez másnak se használ, de a Li-os különösen kényes erre). Csakhogy kihasználhatósági lehetőségeket és ár-érték arányt öszehasonlítva szerintem a NiMH aksikkal járunk a legjobban, az örök szabályt pedig ne felejtsük el, hiába árulnak rengeteg ún. gyorstöltőt, arra jó, hogy taccsra vágja az aksikat, de fő szabály, hogy mindig maximum egytized árammal szabad tölteni, azaz a 2700 mAh-s aksikat max 270 mA-rel ! Ha ezt betartod, persze hosszabb a töltési idő, de hosszabb lesz az élettartama is az aksiknak! Érdemes inkább többel berendezkedni és kivárni a 10 órás töltést. Nekem is közel 200 db-om van, ami folyamatos körforgásban van, hát hirtelen sok pénz, ha az ember beruház, de utána meg nagy kényelem is meg hosszú távon nagy megtakarítást jelent. És érdemes igenis a minőségit venni, tudom én árulnak már pár száz Ft-os gagyikat is, hát olyanok is, most nem akarok márkaneveket írni, de majdhogynem közismerten van egy bizonyos rangsor, amiben egyetértenek igen sokan akik sok aksit használnak. Ez a bizonyos mélykisülési idő se mindegy ám, hiába töltöd fel, nyugodtan elindulsz "bevetésre" és ott tapasztalod, hogy hops, hát nemrég töltötted és egyik se jó ...
Tömören amit kérdeztél:
-leejtésre annyira nem érzékenyek ... sőt sztem egyáltalán nem
-milyen motorra gondolsz? de sztem lehet simán, ha a fesz oké neki
-elemlámpában is teljesen oké, csak a fesz miatt lehet hogy kicsit sárgásabban, halványabban világít, de ez a modern LED-lámpákra nmegint csak nem igaz, ellenben értelme sincs, merthogy nem tudod kihasználni. azaz nem használod annyita zseblámpát mint amennyi idő alattaz önkisülés miatt már úgyse működik, tehát én zseblámpába nem javaslom, ha csak nem napi több órás rendszeres használatról van szó.
-a készülék maga viszont nem fog tönkre menni, miért menne? max. nem működik mert kevés a fesz neki, de tönkre nem megy
Kiegészítés, a normál, ill. gyorstöltés témához.
Csak azokat az akkukat lehet gyorstöltéssel, akár a névleges áramukkal is tölteni, amelyeken ez fel van tüntetve! Pl. egy 2500mA/h akku standard charge > 14 óra 250 mA-rel töltve.
Ugyanez az akku, ha > Rapid charge módban is tölthető, 1.4 órára csökken a töltési idő, 2500 mA/h-val töltve.
A kisütött, vagy új akkuk töltési ideje, nem automata töltőkben = az akku névleges teljesítménye(mA) x 1.4, és osztva a töltő árammal(mA).
Még 1 lényeges! Az új akkuk kímélése érdekében az első 2-3 töltés lehetőleg, normál(standard charge), és ne gyorstöltés(rapid) módban történjen!
tegnap 13:15) Légyszi, írd már le a 1.5V-os tölthető! elemek pontos beszerzési helyét, esetleg linket is e témáról. (sürgősen kellene, ha lehet!)
Köszike!
tegnap 13:15-nek
Engem is érdekelnének az 1,5V-os újratölthető elemek.Légyszi linket rakj róla,ha egyáltalán léteznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!