Miért 220 V (körül) és 50 Hz az elektromos hálózati szabvány?
(illetve 110 V és 60 Hz)
Mikor, ki és mi alapján döntötte el, hogy ezek legyenek az értékek?
Jó kérdés :) Én sem tudtam, ennyit találtam róla:
"A kábeleken folyó áram hõt termel, mégpedig az áramerõsség négyzetével arányosan. Ha adott teljesítményt akarunk átvinni, a feszültség és az áramerõsség szorzata konstans, tehát kisebb feszültséghez nagyobb áram tartozik. Az USA-ban 110 V a hálozati feszültség, ennek megfelelõen vastagabb kábeleket is kénytelenek használni, ami többe kerül. Ha nagy feszültséget használunk, kis áram folyik, így kicsi a Joule-veszteség, ez viszont szigetelési problémákat vet fel.
Ezen a kontinensen 220–240, illetve manapság egységesen 230 V feszültséget találtak a két szempont közötti optimumnak. A nagyenergiájú távvezetékeknél viszont nyugodtan használhatnak nagyfeszültséget, és ezt meg is teszik: egészen millió V-ig felmennek."
Az 50 Hz is azért van, mert a váltakozó áramot sokkal könnyebb átalakítani transzformátorokkal. Így a távvezetékekben sokezer voltos feszültség van, emiatt kisebb az áram, kisebb az ellenállás miatti veszteség. Az 50 Hz meg azért, mert efelett már nagyon nagy lenne a hálózatban megjelenő meddő teljesítmény a kapacitív és induktív hatások miatt. Az ide-oda keringő meddő teljesítmény is fölös veszteségeket okoz.
Annyi érdekesség, hogy életvédelmi szempontból az 50 Hz-nél rosszabbat aligha választhattak volna, mivel már az 50 V-os feszültséget is életveszélyesnek tekintik ezen a frekvencián.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!