A vezérelt áram bekötés amper díja is ingyenes 32 amperig ha külön órán van? 3x16 amper + 1x32 vezérelt lesz bekötve.
Az EON-nál 13 éve kértem 3x16A helyett hőszivattyúhoz 3x25A-t a H tarifán. Akkor 3600 Ft volt 1A bővítés. Azt mondták, hogy csak annyit adnak ingyen, amennyi az A tarifa. Ha 32A-t akarok, akkor az A tarifát is 25A-re kell bővíteni.
De nem csak ez a költség van. A nagyobb bejövő áram miatt a bejövő kábelt is valószínűleg vastagabbra kell cserélned. Ebben annyi a könnyítés, hogy ha a villany bevezetése óta nem volt még kábelcsere, az oszloptól a házig ingyen adják a kábelt, ha már volt csere, akkor neked kell fizetni. Legalább is az EON-nál, a többi szolgáltatót nem ismerem.
További kiadás, ha még a régi fa óraládád van, kötelező a mostani szabványos műanyag óraládára cserélni. Az új óra kötelezően az A tarifa óra mellett kell legyen, ha nem fér a jelenlegi helyre, akkor mindkettőt új helyre kell áttenni. Végül egy utolsó tétel, bizonyos bejövő kábel vastagság felett nem lehet a kábelt a levegőbe tenni, kötelezően a föld alatt kell vezetni, az oszloptól. Felhozzák az udvaron valahol, egy vasoszlopra teszik az órákat, és onnan már a te gondod, hogy viszed tovább a házig. Legalábbis magánszemélynek, nem ipari célra, családi házra az EON-nál ez volt.
És még valami: mielőtt bármilyen eszközt megvásárolsz, amihez bővítés kell, kérj írásos nyilatkozatot a szolgáltatódtól, hogy tud-e adni több áramot. Mert a szolgáltató kábelei sem biztos, hogy bírnák.
Egy javaslat: Gondold át, nem tudnád-e megoldani az 1x32A helyett 3x16A-el. Például ha több bojlered van, vagy több villamos fűtőtested, elosztanád a fázisok között.
Az előző hozzászólásomból kimaradt: Volt 3*16A-em az A tarifán. Ugyanennyi a B (vezérelt) tarifán. Erre kértem a 3*25A H tarifát.
A 25A-ra változtatást 9A-el számolták, 3 villanyórára, azaz 9*3600*3 =97200 Ft-ot fizettem.
A bejövő kábel vastagságát úgy számolták, hogy a kábelnek fázisonként 75A-t kell elbírni.
3# vagyok.
Az össz. alatt pontosan mit értesz, mert 16A-ig kifizettem már 1990 körül az A tarifára. A B tarifára nem kellett külön fizetni. Most a bővítés 9A volt, azt kifizettem minden mérőre.
Valami olyant magyarázott akkor a villanyszerelő ismerősöm, az a legrosszabb eset, ha csak egy fázist terheli a fogyasztó, ekkor a bejövő kábelen és a nullán is a biztosíték méretével megegyező max. áram folyik. Ennél mindig kisebb az áram minden vezetéken, bárhogy is terheli a fogyasztó a fázisokat. Ezért számolnak 3 fázis esetén is csak a biztosíték által megengedett nagyságú árammal. Azt, hogy 3 fázison nagyobb teljesítményt használsz, majd megfizeted az áramszámlákban. Ha ennél többet számolnak, az már a szolgáltató nyerészkedése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!