Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy 700mV alatti (négyszög)jel...

Egy 700mV alatti (négyszög)jelet hogyan lehetne a legegyszerűbben - ha lehet - felerősíteni egy/pár sima tranzisztorral? (teljes kérdés alább)

Figyelt kérdés

Egy 700mV alatti (négyszög)jelet hogyan lehetne a legegyszerűbben - ha lehet - felerősíteni egy/pár sima tranzisztorral úgy, hogy tudjam egyenirányítani (0-ra hozni a negatív pólust), majd a "vágott" erősített jelet rávezetni egy N-csatornás MOSFET-re, hogy egy teljesítmény LED-et tudjak villogtatni?



Egyenlőre ez tűnik - számomra - a "leghihetőbb" kapcsolásnak:

[link]

Csak én egyrészt nem 18V-ról, hanem ugyanarról a 12V-ról szeretném működtetni az erősítőt is, amiről a teljesítmény lED-eket is; Másrészt meg, HA lehet, kisebb kondikat szeretnék használni, hogy minél kisebb méretben össze tudjam forrasztani az elektronikát.


Előre is köszönöm az útmutatásokat!



aug. 21. 13:05
 1/6 retektorta ***** válasza:
100%
A mellékelt kapcsolás erre nem biztos, hogy alkalmas, mert a soros csatoló kondik miatt ez négyszögjelet korrekt módon nem erősít. Valami jel lesz a kimeneten, de a kondik levágják az egyen komponenst, tehát nem négyszög lesz, az biztos. Én régebben ilyen célra műveleti erősítőből csináltam komparátort.
aug. 21. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia!

Tudnál esetleg egy konkrét kapcsolást is ajánlani ehhez a komparátoros jelerősítő-megoldáshoz?

aug. 21. 14:04
 3/6 A kérdező kommentje:
Egyébként a műveleti erősítős komparátoros megoldással szerintem az lesz a probléma az esetemben, hogy nincsen szimmetrikus tápom. 😕
aug. 21. 14:13
 4/6 retektorta ***** válasza:
100%

Nem kell szimmetrikus táp. Neten rengeteg kapcsolást lehet találni, hirtelen most ez került elém:

[link]

Non-inverting Comparator Circuit alatt van egy használhatónak kinéző rajz. Az ellenállásokkal beállítod a billenési feszültséget, a te esetedben mondjuk 500mV-ra, és ott fog kapcsolni.

aug. 21. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Jó, amit retektorta ajánl. Itt vagy például egy áramkör szimulátorban:

[link]

[link]

Az első rajz a műveleti erősítő kimeneti feszültsége, amely minimum 1 V és maximum 11 V ennél a műveleti erősítőnél. A második rajz a MOSFET drain elektródáján levő feszültség. A bemeneti feszültség 1 s periódusidejű, 0,5 V amplitúdójú szimmetrikus négyszögjel. A komparálási szintet R1 és R2 határozza meg, R1=100 kΩ és R2=1 kΩ esetén kb. 119 mV. R3 az esetleges gerjedések megakadályozására szolgál. R4=100 Ω a terhelés, azon a MOSFET nyitott állapotában 120 mA folyik. Ez nem invertáló kapcsolás, a bemeneti jel magas szintje esetén a műveleti erősítő kimenetén 11 V lesz, a MOSFET kinyit, folyik rajta áram. Egyébként működik invertáló kapcsolással is, ekkor a bemeneti jel alacsony szintje esetén lesz a műveleti erősítő kimenetén 11 V, nyit a MOSFET és folyik rajta áram. A LED villogtatása szempontjából bármelyik megfelel.

aug. 21. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Nagyon szépen köszönöm az eddigi segítségeket!


Az a helyzet, hogy tegnap fél 5-kor már lépnem kellett, mert zárt a szaküzlet; És végül többek között LM311-ből vásároltam be, ill. egy legutolsó darab 12V-os 2W-os mindössze csak 200lumen 🙁 fényerejű LED-et.

(MINDIG elviszik előlem, ami kell, a hülye pécsi üzletek meg nem hajlandók új árut rendelni időben 😠)

Jelenleg ez az elképzelésem, ezt tervezem majd ma délután megépíteni:

[link]

A szimuláció szerint (TINA-ban csak LM111 volt, de ahogy láttam az adatlap is azt veszi alapul) egyenirányítás sem kell - azt hittem kelleni fog -, ezt lényegében elvégzi a komparátor.


Remélem működni fog az elképzelésem... 🤞

aug. 22. 09:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!