Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Multiméterem tárcsája elkopott...

Multiméterem tárcsája elkopott. (szerintem) 🙁 Meg lehet menteni? Érdemes megmenteni? (10-15 éves műszer)

Figyelt kérdés

Jó ideje állt már.

Tegnap szükségem lett volna rá. Zárlatba téve a minimum 16Ohm-tól kezdve a méréshatáron kívüli alapállapotáig mindenféle előjött : evidens volt, hogy így használhatatlan lesz.

Benne levő NiMH 9V-os akkut másik műszer ~8.5V-nak mérte, úgyhogy először ezt cseréltem egy 9V-ot megütő elemre; de a helyzet változatlan.

Mérőkábelt cseréltem, de egyébként a vele elrakott kábel úgy szorult az aljzatba, mint a fene, úgyhogy a hiba forrásaként ezt is kizártam.


Multimétert szétszedtem - (amúgy miért van a Common és a mA bemenetek között egy szemet kiverően egyértelmű rövidzár beforrasztva??) -, összeraktam : édeskevés, semmi nem változott.

Most ismét szétszedtem, a tárcsa rézklipjeivel érintkező felületeket mindkét NYÁkon isopropyllal lefújtam, mikroszálas kendővel letörölgettem, majd újra összeraktam.

A bekapcsoláskor a műszer először kicsit meghülyült, de a tárcsát átkapcsolva visszaállt a rendes alapállapotba. Itt már 10 és 6 ohm között mért zárlatba téve. 1-2 alkalommal körbetekergettem a tárcsát, akkor már lement 1.6Ohm-ra, de emlékeim szerint legrosszabb esetben is 0.6Ohm-ot kéne mérjen rövidzárban.

A kérdés írása alatt ismét rápróbáltam... hát megint előjött a probléma, 32Ohm és a felett mért össze-vissza; megint körbetekertem a tárcsát, most ismét 1.6Ohm, de ez az állapot így nagyon nem tetszik nekem, hogy járatja velem a bolondját... ☹


Az jutott esetleg eszembe, hogy a tárcsa rézklipjeit egy picit beónozom... de nem tudom, mennyire jó ötlet ez.


Másnak van esetleg a megoldáshoz tippje, javaslata?

Előre is köszönöm!



júl. 3. 18:53
 1/6 anonim ***** válasza:
Mi a típusa a műszernek?
júl. 3. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ja. látom. Erre nem érdemes az időt pazarolni.
júl. 3. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Vagyél ilyet, és nem fogod sajnálni ha elkopik. [link]
júl. 3. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

"Mi a típusa a műszernek?"


A plexi alatt maxwell márkájúnak feliratozták, de a kisebb NYÁK... nos, azon már Victor 88C+ jelölés van. 😟

Ja, és az ABS borításon _semmi_ típusjelölés sincs (csak az említett márkajelzés). A hátán van egy apró CE matrica, azon oldalt még kisebb betűkkel "MX-25306"...

...

🧐

na várjunk csak : most látom, a másik oldalán meg szintén "VICTOR88C" van.

Amúgy meg neten körbenézelődtem, és úgy látni senkinem nincs és nem is volt típusjelzés nélküli Maxwell kézi multimétere.


Hát én most kezdem /kiértékelni/ azt, hogy én erre anno az _ÖSSZES_ spórolt pénzemet ráköltöttem... 😐 Pécsett vettem _újonnan_, valami 35.000-re emlékszem.


Hát ez van.

júl. 3. 20:24
 5/6 A kérdező kommentje:

Amúgy beónoztam.


Most zárlatban 0.3Ohm, ez klassz is LENNE..... csak éppen feszültséget _EGYÁLTALÁN_ nem mér, 2GOhm-os tartományban pedig felülről _LEFELE_ kezd el esni az érték.

😒

Azt hiszem ezt én most befejezem.

júl. 3. 20:26
 6/6 anonim ***** válasza:

A rövidzár a 10 (20) Amper söntje.

Nekem át kellett forrasztani a csatlakozó "banánhüvelyek" forrasztását.

És ohm mérésnél egy masszív másfél kvadrátos visszahajtott végű tömör rövidzárt huzalt használtam..

Rögtön 2-3 tized lett..

júl. 3. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!