Szünetmentes tápegység?
A gépem szeret újraindulni (mindjárt adok linket a kérdésről) és arra gondoltam, hogy talán szünetmentes tápegységgel "megoldódna" a probléma, de érdekelne két dolog előtte:
- ha csak egy pillanatra van áramingazodás, ami miatt újraindul a gép, akkor mindig csak azt az egy pillanatot fogyasztja a tápból a gép, vagy ami róla működik? Ha egymás után újraindul 50-szer, akkor csak azokat a pillanatokat fogyasztja, vagy mindig, amíg bele van dugva a gép?
- ha éjszakára kihúzogatom belőle a dolgokat, mert nem vagyunk gazdagok, akkor az tönkrevágja a gépet egy idő után? (Pl ha minden nap egyszer bedugom és kihúzom)
Ez nem így működik, tévútra tévedtél szerintem.
A másik kérdésed is tekintetbe véve, nekem ehhez hasonlóan viselkedett egy régebbi laptop.
Voltak időszakok, amikor nem jelentkezett a probléma, máskor egy GPU-terhelés hatására újraindulgatott, többit nem részletezem, ahogy írtad a másik témában, hasonló random viselkedések.
Utóbbi időben párszor olyan is volt, hogy már azt hittem, vége lett, sehogy nem bírtam elindítani, de másnapra mégis megjavult.
Ennek ellenére az adott helyszínen megfelelt, alkalmi használatra. Míg néhány hete magára hagytam, a laptop lement készenlétbe, ahogy szokott.
Mire visszatértem, a képernyő szürkén világított csak, ventilátor pörgött, jól felmelegedett a gép.
Ami a lényeg, hogy szerintem az integrált AMD GPU BGA-hibás lehetett már régóta, aminek érintkezése néha elvált, bizonytalankodott, vagy épp összeolvadt és normálisan működött.
De az utolsó eset után már nem tért magához.
Rendesen betöltődik egyébként a rendszer, de kép nincs egyáltalán, azóta a háttérvilágítás sem kapcsol be, képtartalom sincs (lámpás módszerrel).
A különbség a korábbi esetekhez képest, hogy nem voltam jelen, amikor a hiba előállt, mert akkor leállítom, lehűl, talán megmaradt volna. Most viszont tartósan túlmelegedett, ezzel vége is lett és mivel alaplapot rendelni nem lenne gazdaságos, BGA-zni sem látom értelmét, ezt már annyiban hagytam, van másik laptop.
Hogy ebből mit vonsz le, rád bízom.
Vagyis tévúton jársz, de ezt már említettem.
"- ha csak egy pillanatra van áramingazodás, ami miatt újraindul a gép"
Kisebb ingadozás miatt nem indul újra, mert a 230 V-os PC-tápegység a gyakorlatban még kb. 150 V-ról is működik. Ez mellesleg nem áram, hanem feszültség. Egyszerűen a stabilizált tápegység lényege, hogy ingadozó betápról is biztosítja a stabil kimeneti feszültségeket, ez a dolga.
Lehetnek olyan rövidebb kimaradások, amit a lámpák fényén is észreveszel, bár ilyen szempontból pontosabb egy izzólámpa, mivel az elektronikus lámpáknak szintén van több-kevesebb pufferes képessége, kapacitása.
Tehát beiktatsz egy izzólámpát és figyelsz. Ez lehet halogénizzós asztali lámpa is (aminek trafó van a talpában, erről is felismered).
Tehát szerinted áramszünet van, az izzó fénye kimarad egy pillanatra.
Rövidebb kimaradásokat akár egy PC-tápegység belső puffere is képes úgy áthidalni, hogy a számítógép zavartalanul működik.
Nem csak kitalálom, hiszen saját szememmel is láttam párszor.
Lehet tápegység kicsit nagyobb kapacitással, ami többet áthidal, persze itt túl sok időre nem kell számítani 1 másodperc sincs, de az is hasznos tud lenni néha.
Hogy arról ne beszéljünk, amikor én megnövelem a pufferkapacitást, mivel ahhoz már a tápegység módosítása szükséges.
Ha viszont azt látod, hogy az izzólámpa fénye meg sem rebben, akkor elfelejted az egészet, mert semmivel nem leszel előrébb egy szünetmentes táppal sem.
Akár van átkapcsolási ideje (szünete), akár nincs. De ha van, annyit áthidal a PC-puffer, monitortáp puffer, hiszen egyébként mit sem érne a szünet(?) mentes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!