Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi a különbség a szines tv és...

Mi a különbség a szines tv és a fekete fehér tv képalkotásánál?

Figyelt kérdés
Nagyoon fontos lenne köszee
2009. jan. 4. 16:59
 1/3 anonim válasza:

Kezdetnek (nem tudom, milyen részletességgel kell)nézd végig ezt..

nem tv-vel kezdődik, de benne van az is:

[link]

2009. jan. 4. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Miért nagyon fontos? Tervezni akarsz egyet, és nem tudtad eldönteni, melyik legyen?


A fekete-fehér tv-ben egy elektronsugár van: ahogy végigmegy az ernyőn, folyamatos csíkot húz. Az ernyő belülről folyamatosan be van vonva aktív réteggel, amelyik világít, ha elektronok találják el. A tv felbontása elvileg széles határok között beállítható lenne (már amit az elektronika elbír).

Mellékhatás, hogy ha növeled a fényerőt, szétterjed a pont (taszítják egymást az elektronok).


A színes tv-ben a 3 alapszínnek külön elektronsugár van, vagy egy sugarat vezérelnek külön. Itt a képernyőn a 3 alapszín pontjai vannak jól elkülönítve (megnézheted nagyítóval - de lehetőleg halvány képnél nézd), és az a feladat, hogy a megfelelő elektronsugár mindig a megfelelő pontot találja el - tehát többnyire a sugár sem folytonos, hanem meg van szaggatva, hogy ne gyújtson ki más pontokat, csak a sajátját. A tv felbontása nem igazán változtatható.

2009. jan. 4. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A képalkotás elve igazából nem különbözik.....


Magyarán:olyan gyorsan kell a sorokat rajzolni,illetve a félképeket váltani,hogy "becsapja" a szemünket,és egy rendes mozgó képet látunk....


A képcső-katódok vezérlése nem a képalkotás része,mint ahogy a szines technika előretörésével fontos feladat volt a konstruktőrök és a gyártók részére,hogy a szines TV jel teljesen kompatibilis legyen a FF TV-n megjelenő videojellel:ez az Y jel (világosság jel)!

Ennek a felerősitett változata a FF TV képcsövét vezérli,mig szines esetben CVBS (kompozit szines videojel)jelnek a világosságtartalmát határozza meg.


Valóban: a fekete-fehér technikánál a becsapódó elektronok mennyisége határozza meg a pont fényességét,szines technikánál ez az Y jel határozza meg a megjelenitett pont világosságát.


A klasszikus TV technika felett igy jelentős változtatások nélkül eltelt 30-35 év...


Pár éve nagy változásnak számitott a 100 Hz-es készülék,ami pont a kép villogását volt hivatott megszüntetni.Ezt a következőkkel lehet értelmezni:


A klasszikus (a feltalálása kori állapot)szerint a tv készülék(akár szines,akár fekete-fehér) 625 sorban,illetve két félképben alkot egy tv képet:


--ha szemben állunk a készülékkel,és megpróbáljuk lassan elképzelni a folyamatot:

--a bal felső sarokból indul,lerajzolja az első sort,majd visszafut és rajzolja a harmadikat,ötödiket.......háromszáztizenkettediket,ekkor már a kép jobb alsó sarkában van az elektronsugár,ekkor van vége a páratlan félképnek,újra visszafut a bal felső sarokba,és rajzolja a második sort,visszafut,negyediket és a képernyő jobb alsó sarkába érve befejezte a páros félképet.


Ezen javitottak a 100Hz-es technológiával.


Ez a módszer a fekete-fehér illetve a szines tv esetében is.Fekete-fehér képcső katódjára kerül a video-jel, az elektronok a katódot elhagyva becsapódnak az anódlemezbe(képmező),ahol a leirt módon a fényes/kevésbé fényes pontok összessége adja a tv képet.

Szines esetben a három katódból (RGB,vörös,zöld,kék)kiinduló elektronsugarak egy maszkon átjutva csapódnak be a megfelelő pontba,itt a bejutott elektronok által meghatározott szines pontok,vonalkák(IN-LINE)sokasága adja a szines tv képet.


De ezzel az egésszel könyvtárnyi könyv foglalkozik...

2009. jan. 5. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!