Mi a frászt akarnak a dimmelhető égőkkel? 1990-ben nem volt ilyen f@szság. Akkor vettünk szabályozható csillárkapcsolót és tökéletesen működött a mezei égőkkel. Nem értem.
A LED-es fenyforrasok picit maskepp mukodnek, mint az izzoszalasak.
A LED-nek van egy nyitofeszultsege, az alatt egyaltalan be sem kapcsol, es van egy maximalis arama, ami felett viszont kieg, tehat felso feszultseg-korlat is van es a ketto kozotti sav eleg szuk. Mindez a homerseklettol is fugg, szoval nem olyan trivialis egy LED fenyerejet csokkenteni.
"Mi a frászt akarnak a dimmelhető égőkkel?"
Lehetővé teszik, hogy szabályozhasd a fényerejüket. :)
A közönséges LED-es fényforrások nem működnek a dimmerekkel a működésmódjukból adódóan.
A LED nyitófeszültségnek meg a maximális áramnak ehhez semmi köze!
"csak ugye itt jon be hogy nem lehet akarmeddig csokkenteni mert teljesen kialszik."
Csak ugye itt kellene tudni hogy működik a dimmelhető lámpa.
"Óriási. Most melyik válasz igaz?"
Mindkettő, mivel mindkét válasz megindokolja miért kell külön dimmelhető LED fényforrás ha szabályozni akarod.
Amiben nem értünk egyet az a dolog műszaki magyarázata...
A LED-eknél a rajtuk átfolyó áram számít, nem a feszültség "értelmezhetősége".
Ezért használnak konstans áramú szabályozást és leginkább ez az oka annak hogy nem dimmelhető, mert a meghajtó elektronika arra törekszik hogy a LED-en árama ugyanakkora legyen. Hiába dimmeled a felére a külső tápfeszt.
És ezért nincs köze a dimmelhetőségnek ahhoz hogy a LED-en mekkora feszültséget "értelmezhető" és ezért nincs köze a LED nyitófeszültségének sem.
Ott van közötte (a LED és a betáplálás között) a meghajtó elektronika ami a hálózat felől nézve a LED ezen tulajdonságait teljesen elfedi és ő maga határozza meg a dimmelhetőséget.
"...itt jon be hogy nem lehet akarmeddig csokkenteni mert teljesen kialszik."
Nulláig lehet csökkenteni.
A hagyományos izzó alapvetően máshogy működik mint egy LED fényforrás.
Abban hasonló csak hogy világít...
Ez a különbség (fizikai okok) hozza magával azt hogy külön dimmelhető LED fényforrás kell a fényerőszabályzáshoz.
De ezt már többen leírtuk.
A klasszikus fényerőszabályzó triac fázishasító elven működik, izzólámpával (nem ég, mint a gázégő, ez csak izzik). A triac működési elve miatt csak felfutóélű kapcsolásra alkalmas, ami problémákat vet fel a kapcsolási zavarimpulzusok miatt is.
LED-lámpák (nem ég, mint a tábortűz, nem is izzik, ez csak világít) meghajtása lehet passzív áramkörös (kapacitív előtét), lehet benne kapcsolóüzemű tápegység (áramgenerátoros módban), vagy lehet lineáris disszipatív áramkorlátozója.
Ezek nem tudnak megfelelően együttműködni a triac fázishasítóval. A probléma áthidalására olyan dimmelhető tápegységet alkalmaznak, ami figyeli a hasított hullámot lényegében és annak függvényében szabályozza a LED-áramot.
Ugyanakkor bejöttek a képbe a lefutóélű dimmerek is, ami LED-lámpákhoz alkalmasabb, de attól még dimmelhetőnek is kell lennie. Ezek triac helyett MOSFET-kapcsolóval működnek és általában kisebb teljesítményt tudnak. Átállítható lehet lefutó- vagy felfutóélű üzemmódra is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!