Napelem esetében mennyire káros az akkumulátoroknak a folyamatosan változó áramerősség? ...
Nem dőlt még el, hogy pontosan mekkorát, de terveznék egy 20-50 W-os polikristályos napelemet vásárolni, amivel powerbank-jeimet és a telefonjaimat tölteném. A feszültséget be fogom tudni állítani egy feszültség szabályzóval, de az őszi, téli és tavaszi időszakban még optimális tájolás és megfelelő dőlésszög esetén sem fog tudni állandóan 5V 2A-t adni (vagy a két powerbank-nél 5V 2,1A, ill. 5V 2,4A (valamint ez még tud gyorstölteni is, tehát 9V 2A)), hanem a változó felhőzet és változó árnyékolás miatt ugrálni fog a teljesítmény, illetve az áramerősség is. A kérdésem az, hogy ez mennyire káros a telefon, illetve a powerbank-ek akkumulátorainak?
(Az élethelyzetemről nem kívánok részleteket megosztani, így megkérek mindenkit, hogy a kérdésre válaszoljon! Köszönöm.)
#9: "Őszintén, vezérlőt még nem néztem, mert a korábbi ismereteim miatt tévesen vélekedtem és helyette egyszerűen feszültség szabályzót* akartam volna használni."
Ezt is meg lehetne oldani (például egy PWM-vezérlővel leszabályozod a napelem magasabb üresjárati feszültségét 5V-ra), viszont ez csak akkor működhet, ha süt a Nap (ha kevésbé süt, nem lesz elegendő/nem lesz egyáltalán áramerősség).
Viszont mivel - feltételezhetően (egy átlagos használatot feltételezve, ha napközben munkahelyen vagy) - nem nappal akarod tölteni a powerbankokat/okostelefonokat (ráadásul - főleg télen - a felhőzet is változik), ezért szükséged lesz puffertárolóra.
Ezt a tárolót (és a hozzá tartozó napeleme rendszert) - a rövid téli nappalok miatt - túl kell méretezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!