A csengő/kaputelefon vezetéke ráz ha elvágják?
Bejárati ajtó cserénk lesz majd, és a csengő/kaputelefon kábel az ajtó keretén keresztül jön be.
Majd a szakiktól is megkérdem, de azt lehet hogy ők elvágják a vezetéket beépítik az új ajtót és majd utána hívom a villanyszerelőt, hogy kösse be a csengőt újra?
Tudom ez valami irtó barom kérdés lehet, de igen valaki ennyit se ért az áramhoz... Gyerekre nézve veszélyes lehetne?
Egy villanykapcsolóban szerinted mi van? És milyen rendszerességgel vágja agyon a felhasználókat? Miben más ez egy csengőkapcsolótól?
Ha valami gond lenne? Miféle?
Zárt lépcsőházban, ahol semmi időjárási viszontagság nem éri (egyenértékű egy szobával), lehet 230 V-os csengőkacsoló.
A jól ismert billenő csengőkapcsolók eleve alkalmasak 250 V-ig, tehát szakszerű vezetékelés mellett vezérelhet egy 230 V-os csengőt.
Ez előfordulhat olyan helyen is, ahol utólag, egy nagyothalló lakó vagy, vagy bármi okból felszerelnek egy ilyet. Vagy régi lakás és éppen így oldották meg akkoriban.
Tény, hogy a fotón egy kéteres, nem kettős szigetelésű vezeték látszik, amit manapság már így szabadon nem lehetne használni.
Nyilván egy másik eset, amikor kerti kapu és hasonlókhoz megy ki a csengővezeték, törpefeszültségen és biztonsági trafóval szigetelten a hálózattól.
Alapvetően a kérdés kapcsán, az egyedi helyzet egy vizsgálat tárgya, amit mi innen nem tudunk.
"legalábbis régen volt"
Sosem volt ilyen szabály. A transzformátoros törpefeszültséges táplálás az egyenes következménye volt annak, hogy a hálózati villamosítás előtt a tehetősebb polgárlakásokban már volt villamos csengő, Leclanché elemes táplálással, és így semmilyen biztonsági követelményt ki nem elégítő kapcsolóval.
"A csengőben lehet 230V a csengő nyomógombjában nem, amire szabály is van (legalábbis régen volt)."
A kivételek erősíthetik a szabályt.
A transzformátoros megoldás amiatt lett elvárás, hogy családiház esetén a kapura vezetett lengővezeték, és a random nyomógomb fizikai közelsége is veszélyes volt sokszor, nem még a működtetése. De az megint más dolog, hogy van olyan szabvány, aminek a hatálya alá tartozik a biztonsági csengőtranszformátor, mint olyan, leírja hogy kettős, megerősített szigetelésű lehet, milyen cimke legyen rajta milyen adatokkal, a gyártási tesztelést, stb.
De nem az van leírva, hogy egy csengő nem lehet hálózati feszültségről táplálható, hanem megfelelő érintésvédelmi kódot kell alkalmazni. Panelban pedig elegendő a szerelvény megfelelő IP védettsége.
Legalábbis másnak nem találtam nyomát.
IEC 61558
MSZ EN 60742
"A transzformátoros megoldás amiatt lett elvárás"
Semmi gond, ha olvasni nem tudsz, de legalább hülyeségeket ne írjál. Mint eggyel feletted írtam, a csengőtranszformátor azért lett, mert a villamos csengők már a hálózati villamosítás előtt léteztek. Az első csengőreduktorok meg még nem biztonsági transzformátorok voltak. Sőt és pláne, még egy 1958-as kiadású könyvben is van szó olyan csengőreduktorról, amelyik autotranszformátor. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!