Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Jelfordító (invertáló) áramkör...

Jelfordító (invertáló) áramkört miből tudok készíteni?

Figyelt kérdés
Arra kellene, hogy bármilyen sztereó (2 csatornás) erősítőt tudjak hídba kapcsolni, azaz lenne egy monó hídvégfokom. Na most, ehhez az egyik csatornának a kimenetét invertálnom kellene, ehhez kellene valami áramkör. Elvileg tranzisztorral megoldható, mintha azt hallottam volna. Esetleg kapcsolás diagram van hozzá? Illetve a bemeneti oldalon elég, ha egybekötöm a 2 csatornát (tehát mindkét csatorna pontosan ugyanazt a jelet kapja)?

2023. szept. 13. 15:43
 1/3 Szirty ***** válasza:

[link]


"Illetve a bemeneti oldalon elég, ha egybekötöm a 2 csatornát (tehát mindkét csatorna pontosan ugyanazt a jelet kapja)?"


Nem. Akkor csak párhuzamosítani tudnád a két végfokot.

2023. szept. 13. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Földelt emitteres alapkapcsolás"nak hívják (ezt beírod a google-ba 1000 találatot kapsz, ami szimpatikus neked megnézed), egy darab tranzisztorral pár ellenállással megoldható. Ez fordít fázist. De egy rakás keverőn, meg DI-BOX-on van ilyen funckió, hogy invertálja a bemenő jelet.


De van műveleti erősítős változat (ott is invertáló alapkapcsolás googléba: "műveleti erősítő invertáló alapkapcsolás" ) szintén több találat.

2023. szept. 13. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A két erősítő hídba kapcsolásához az kell, hogy a két bemenet egymáshoz képest azonos nagyságú, de ellentétes fázisú jelet kapjon. A földelt emitteres kapcsolás fázist fordít, és jelentős erősítése van. Ezért, ha az egyik erősítőt közvetlenül, a másikat egy földelt emitteres kapcsolásról vezéreljük, akkor a két jel ugyan ellentétes fázisú lesz, de nagyságuk jelentősen eltérő lesz, sőt a földelt emitteres erősítő az itt jelen levő kb. 1 V körüli feszültség miatt bőven túlvezérlődik. Emiatt ez így önmagában nem megfelelő.

Egyetlen tranzisztorral is megoldható a fázisfordítás, ha a munkaellenállást azonos arányban megosztjuk a kollektor és emitterkörben:

[link]

A bemenettel azonos fázisú jel az emitterről (Ki-2 piros jel), az ellentétes fázisú jel a kollektorról (Ki-1 zöld jel) vehető le. Kisebb hiba adódik abból, hogy az emitteráram a bázisárammal nagyobb a kollektoráramnál. Ezért azonos munkaellenállások esetén az emitteren kicsit nagyobb lesz a feszültség, mint a kollektoron. További hátrány, hogy a két oldal kimeneti ellenállása nem azonos, az emitteroldali jóval kisebb. Emiatt nem célszerű túlzottan terhelni a kimeneteket. A fenti kapcsolásban a munkaellenállások 1 kΩ-osak, a terhelés (a következő fokozat bemeneti ellenállása) 10 kΩ. Így az erősítés a kollektorra A1=−0,990, az emitterre A2=0,993. Az eltérés eléggé kicsi, a terhelő ellenállásokat növelve még csökkenthető, 100 kΩ esetén A1=−0,992 és A2=0,993. Ez megfelelő a két végerősítő ellenütemű vezérlésére. A legnagyobb kivehető feszültség 4 Veff, ha Ut=24 V. A 100%-os negatív visszacsatolás következtében a torzítás kicsi.

Egyébként ez a kapcsolás már régen, az elektroncsöves korszakban ismert volt „anód-katód” fázisfordító, vagy „katodin” fázisfordító néven.

2023. szept. 14. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!