Műszaki analfabétából technikai zseni..., szerintetek lehetséges? Ha igen, hogyan?:)
Ez a kérdés gyakran foglalkoztat.
A válasz mégis komplexnek tűnik..
Ha valaki nem műszaki beállítottságú, vagy pedig érdeklődő, de nem volt lehetősége tapasztalatot szerezni, esetleg zárkózott típus stb.., van lehetősége nulla alappal felzárkózni?
Gondolok arra, ha például egy tv-t nem tudunk bekötni vagy üzembe helyezni (tényleg abszolút tapasztalathiány okán), vagy amikor valaki autóvezetéskor nem tudja használni a navigációt, esetleg beállítani a lejátszót, vagy autós transzmittert használni.., nincs tisztában az adatátvitel módjaival stb., stb.
Sok olyan ismerősöm van, aki szimplán xsak nem látott példát, mert a szülei pl. nem mutattak meg neki semmit, nem fogták be, vagy önbizalomhiányos.., zárkózott. Én valahol a két szélsőség határán vagyok..
Milyen lehetséges módjai vannak, hogy az ember behozza a "lemaradását" ilyen területen? Mi kell ahhoz, hogy megváltozzon a jártassága?
Köszönöm!:)
Bárki meg tud alapdolgokat tanulni, ha tényleg akarja.
A youtube-on mindenröl vannak videók, azokból meg lehet tanulni a szükséges dolgokat.
Vannak emberek akik "botkezűek", nincs érzékük valamihez.
A tanulás önmagában nem elég. Az is kell hogy a megszerzett tudást (tanultakat) megfelelően fel tudja használni.
Nem árt egy kis fanatizmus, kell sok idő, stb.
Egy tanárom (aki nem követelte meg hogy képleteket fejből tudjuk, bemagoljuk) mondta mindig hogy nem az a lényeg hogy fejből tudd az összes képletet, azt kell tudni melyikre van szükség a feladathoz/problémához és hol találod meg.
Kicsit sarkos de úgy gondolom hogy van benne igazság.
Kell hogy érdekelje is az embert amit meg akar tanulni és csinálni akarja.
A tudás semmit nem ér ha nem tudod használni!
Szerintem ez ugyanolyan mint (és most sokakkal ellent mondok) a nyelvtanulás. Egy nyelvet igazán jól megtanulni nem könyvekből fogsz, hanem érdeklődésből.
Meg lehet tanulni dolgokat könyvekből, be lehet magolni szabályokat, de akkor fogsz egy nyelvet igazán megtanulni és jól beszélni/használni, ha érdekel a nyelv. Érdekelnek azok a szófordulatok, amiket a helyiek használnak, natív beszélőket kérdezel arról, hogy mit hogyan és hogy lehet megkérdezni/mondani/kifejezni, stb.
Ez igaz valójában mindenre.
Én például most 33 éves vagyok, 14-25 között számítógépes zseni voltam, mert érdekelt, csináltam, utána olvastam, kérdeztem, fórumokat látogattam, stb.
Most nem feltétlen tudnék egy Windows-t feltelepíteni. Igaz nem használok már 5 éve Windowst, de lehet nem menne, vagy nem úgy menne ahogy én szeretném.
Mert elvesztettem az érdeklődést, nem érdekel, nem foglalkoztat már.
Vagy például nagyon buta példa, mondjuk a villanyszerelés. Azt megtanulhatod könyvekből, hogy ezt ide kötjük, azt meg oda. De azt, hogy MIÉRT oda kötjük, azt érdeklődésből fogod megtanulni. Ha téged érdekel a miértje. Nyilván most hobbi villanyszerelésről beszélek, én nem űzöm, de vannak ilyen ezermester fórumok, nem is feltétlen támogatom, pont azért mert az áram nem játék, de példának megteszi.
Bocs de sosem leszel technikai zseni ha nem érdekel.
Ha elég értelmes _és_ türelmes vagy meg tudod tanulni bármelyik feladatot megoldani :) - de ahhoz, hogy átfogó képed, érzéked legyen sok megoldást kell ismerni. Akit érdekel annak ez nem tanulás, szívja magába mint a jó sztorikat.
#1 "Egy időnként felbukkanó történet szerint megbukott matematikából, de ez nem igaz. Matematikát Németországban kezdett tanulni, ahol a legjobb osztályzat az 1-es, Einstein pedig mindig 1-es vagy 2-es osztályzatot kapott. Középiskolai tanulmányait viszont Svájcban fejezte be, ahol a 6-os a legjobb osztályzat. Érettségi bizonyítványa szerint a svájci Aargau kantonban tette le az érettségi vizsgát, matematikából pedig 6-os osztályzatot ért el."
Köszönöm a válaszokat!:)
Én Edison gyerekkoráról hallottam egy olyan történetet, hogy a fizika tanára azt mondta neki, hogy belőle nem lesz senki.
Bár más leírások szerint az anyukája tanította, szóval csak rövid ideig járt iskolába. De autodidakta módon is tanult.
A youtube tényleg nagy segítség! 💡🙏🏻
#4,Szerintem sem eleg önmagában a tanulás (legalábbis csak elméleti szinten). A gyakorlati tapasztalat -még ha nem is saját, hanem valakitől példát látva- is lényeges + az affinitás.
#5, Érdekes ez a nyelvtanulásos hasonlat is! Gaál Ottó, magyar nyelvzseni is erre jött rá (27 nyelven tanult meg, de nem haszonelvűségből, hanem érdeklődésből.
#6, Ez biztató! 🤞
#7, Igen, ezt én is így látom.
#8, Köszi a kiegészítést!:)
Az lemaradt, hogy 30N.
Ez azért érdekes, mert szerintem ebben a tekintetben jóval előrébb járnak a férfiak.
Köztük sokkal több az "ezermester". Nem Teslára vagy Einsteinre gondolva (nekik szerintem egyedi sajátosság volt,amit egy információs mezőből elő tudtak teremteni).
De például az ezermesterség is kérdés,hogy tanulható-e vagy születni kell rá?! Ide tartoznak a műszaki/technikai "zsenik" is.
Szerintem minden tanulható.
Viszont nagyon gyakran a tapasztalat &/vagy az érdeklődés hiánya a gát.
Nálunk pl. a családban apa & az egyik öccse ún. nárcisztikus viselkedészavarral élnek már évtizedek óta.
Ők ún. kényszerpályán működnek, és nem tudatosan, de azt vallják, hogy ők a legek legei. Mindenki más béna &/vagy hülye (ide értve a gyerekeiket is). Ezért a gyereknevelést is úgy oldották meg, hogy semmit nem adtak a gyerekeik kezébe, kifejezetten idegesítette őket ha kérdezősködtünk (én és apa öccsének fiai), hogy mi micsoda, mire való stb.
Leggyakrabban bezárkóztak a műhelyeikbe, és nekünk pedig megtiltották, hogy bármihez hozzányúljunk.
Ez a story nálam egy húzós önbizalomhiány és tapasztalati kiesést eredményezett hosszú ideig, de sok területen a mai napig.
Azt vettem észre, hogy apa testvérének egyik fia issza leginkább a levét a fenti példának, mert ő gyakorlatilag műszaki & eszközkezelési analfabéta lett (én sem lettem zseni).
De mivel ő férfi, neki sokkal nehezebb volt emiatt beilleszkedni a mai emberi szabályrendszerek világába (ami érdekességképpen a természet törvényeivel 90%-ban ellentétes-valójaban az emberi szabályrendszerek betegítenek meg minket/járuljak hozzá hogx saját magunkat megbetegítsük).
Szóval a srácnak eleinte nehéz volt munkát találnia, mert semmiben nem volt tapasztalata. Egy tükröt sem tudott feltenni a falra, vagy szállítmányt rögzíteni vagy elemet cserélni egy eszközben stb..
De végül csak bekerült olyan társaságba ahol segítettek neki, nagyon rendes emberekkel találkozott, így happy end a történet.:)
Ezt csak azért meséltem el mert sokan önbizalomhiány révén maradnak "ügyetlenek" stb.
Vagy gyakran párkapcsolatokban a nők várják el a párjuktól, hogy ezermesterek legyenek. Hogy jártasak legyenek a bútorasztalosság, az elektronia stb., stb. terén (miközben ők maguk nem azok).
Például ha vezérelt locsolórendszert szeretnének, tudja a párjuk megtervezni, elásni és üzembe helyezni. Vagy bútorokat javítani, autótszerelni, tv-t szerelni vagy új elektronikai eszközöket üzembe helyezni, esetleg bekötni a hálózatba egy eszközt..., vegtelen a sor..
Ez frusztrációt és további önleértékelést okozhat azoknak, akik nem születtek zseninek, vagy nincs korai gyerekkori tapasztalatuk.
Ezért érdekelnek a hogyanok is.:)
Hogyan zárkózzon fel valaki a nulláról bármilyen területről legyen szó?!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!