Tkp. miért szűnt meg hazánkban a híradástechnikai ipar, főleg a TV-gyártás, és vele két nagy vállalatunk?
Azt hallottam, hogy 1989 után azért került nehéz helyzetbe az Orion és a Videoton, majd külföldi kézbe és teljes profilleépítésre, mert azelőtt nem volt hazai képcsőgyártás.
Viszont az Új Magyar Lexikon szerint 1960 körül még létezett ez, mégpedig az Egyesült Izzóban.
Akkor ez meddig tartott? A KGST szakosodás vette el tőlünk, mint jónéhány más iparágat? Mikorra tehető ez?
Valóban létezett nálunk képcsőgyártás, ezt később valamelyik másik KGST országra bízták. A tv-k gyártása viszont nem ezért szűnt meg. Például az 1980-as években készült Videoton tv-kbe szovjet, lengyel, sőt japán képcsöveket is beépítettek. A hazai rádiógyártás az Orionban azért szűnt meg, mert a szakosodás alapján Bulgária kapta ezt a feladatot. Bár ez nem egyértelmű, mert az Orionban utoljára gyártott AR612-es „Pacsirta” rádiót (1960-as évek eleje) a Videoton egy ideig még tovább gyártotta. Ezenkívül a Videoton a saját fejlesztésű rádióit az 1970-es években továbbra is gyártotta. Az 1980-as években többnyire az „asztali” rádiók gyártása szűnt meg, amelyek hálózatról üzemeltek és beépített hangszórójuk volt. A Videoton az 1980-as években rádió-erősítőket még gyártott, ezek rádióval egybeépített erősítők voltak külső hangszórókkal, ezenkívül táskarádiókat is gyártottak. Aztán még az 1980-as években az Orion és a Videoton is gyártott Hi-Fi tornyokat, amelyekben szintén volt rádióegység.
A hazai rádió és tv gyártás is azért szűnt meg, mint sok minden másnak gyártása. A rendszerváltás után bejövő külföldi üzemeknek nem volt érdeke, hogy itt konkurenciájuk legyen. A gyárakat felvásárolták, majd szépen leépítették, vagy a saját készülékeik gyártására állították át. Illetve előfordult az is, hogy a KGST piacra gyártott készülékek piaca megszűnt, máshol pedig képtelenség volt eladni.
Valóban voltak kiváló magyar termékek, de az elektronikai iparunk produktumai jellemzően nem tartoztak ezek közé. Az elektronikai iparunk megszűnésének prózaibb okai vannak. Egész egyszerűen csak kullogott a nyugati és keleti (Japán) elektronikai ipar mögött. Ha jól emlékszem MEV-es volt dolgozó mesélte, hogyan csempészték be annak idején a chipeket nyugatról…
Itt egy cikk a témáról, ha érdekel:
Láttam még Tungsram képcsöveket, de hiba lenne azt hinni, hogy ennek hiánya miatt szűkült volna le a keresztmetszet, vagy épp a KGST miatt.
Utána még rengeteg Orion és Videoton TV készült lengyel, csehszlovák Tesla, japán Toshiba, illetve ITT képcsövek is voltak, később Thomson, Philips is bejött a képbe.
Fekete-fehér képcsövek voltak a klasszikus orosz 61 centis (61LK1B), ami Tesla változatban is létezett, illetve más méretekben is.
Sok lengyel 56 centis képcsövet cseréltem annak idején a szervizemben, illetve korábban, a fekete-fehér korszakban a 61 centiseket is. Ez a 90-es évekre esett nagyjából.
Ekkoriban már kezdett halódni a hazai gyártás, miután van egy átfutási idő, a szervizekben még egy ideig lehet találkozni a régebbi típusokkal is.
Ha jól emlékszem, a 80-as években készültek még a magyar tervezésű modulos rendszerű TV-k, import képcsővel. Később volt még a Thomson Precision és hasonló szériák is, majd a Videoton további kalandjai a külföldi cégekkel, ezeket nem tudom pontosan sorolni.
Köszönöm a válaszokat; érdekes volt olvasni ezeket.
Nekünk is volt egy nagy, fekete-fehér Videoton (Olimpia?) TV-készülékünk, amit a szüleim még 1969-ben vásároltak és bő 20 évig üzemelt nálunk.
Aztán 1992-ben vettük az első színes TV-nket: ott a boltban volt egy nagy Videoton TV is a polcon, de mi az olcsóbb Daewoo-t választottuk. Utólag már nagyon bánom, igaz, a Vidi drágább volt, de nagyobb képernyős, TXT-s és sztereó, ha jól emlékszem. Meg hát hazai termék, amikért mindig is rajongani fogok, bár most már késő sajnos.
Mindenesetre 1998-ban vettünk még egy Orion-t is, egy CTV 1414 M típusú kis TV-t.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!