Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Konnektorban a nulla és...

Konnektorban a nulla és földelés között folytonosság mérése normális?

Figyelt kérdés
Multiméterrel mértem feszültséget, és kíváncsiságból folytonosságot (dióda funkció) egy konnektornál. Fázis és 0 illetve fázis és föld között 230-235 V közötti értékeket mértem, nulla és föld között semmit. Nulla és föld között a dióda beállítás azt mutatta, van folytonosság a 0 és föld között. Ez normális? Ez nem azt jelenti, hogy amikor terhelés alatt van mondjuk az a konnektor, és áram folyik a 0-n, akkor az megjelenik a földelésen is, és így a többi készüléken is a földelésen keresztül?
2022. dec. 21. 13:35
 1/8 anonim ***** válasza:

Hivatalosan a nulla és a védőföld a villanyóra környékén össze vannak kötve, szóval tényleg vzetést fog mérni a multi.

És igen a feszültség megjelenik a földön és minden reá csatlakozó készüléken is, de az áram a legkisebb ellenállás, tehát a föld felé fog menni.

2022. dec. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Szirty ***** válasza:
75%

Igen normális.

Ahogy az előttem válaszoló írta, a védővezető és a nulla össze van kötve a villanyóránál (és nem véletlenül itt).


"Ez nem azt jelenti, hogy amikor terhelés alatt van mondjuk az a konnektor, és áram folyik a 0-n, akkor az megjelenik a földelésen is, és így a többi készüléken is a földelésen keresztül?"


Mivel nem a konnektornál van összekötve, csak a nullavezetőn folyik áram egészen az összekötési pontig ahol szúróföldelővel le is van földelve ez a közös pont.

2022. dec. 21. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Szirty ***** válasza:
75%

"...de az áram a legkisebb ellenállás, tehát a föld felé fog menni."


Ha pontosak akarunk lenni akkor ez nem igaz. Az áram minden ellenállás felé folyik, de a kisebb fele több... :)

2022. dec. 21. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
55%
És az oszlopról hány vezeték jön akkor be? Bejön a nulla is? Én eddig azt hittem csak a fázis és a nulla a föld...
2022. dec. 21. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Akkor egy elméleti kérdés: Mi van akkor, ha a nulla és a föld felcserélésre kerül egy dobozban? Tehát ha van egy áramkör, egy házban, benne fázis-nulla-föld.

Mellé építenek egy szobát amiben van mondjuk 3 konnektor. A szoba áramellátását úgy oldják meg, hogy a ház áramkörét megszakítják, egy szerelődobozt felraknak, a fázist fixen kimérik és úgy kötik be, hogy a konnektoroknál jó legyen (ne a föld legyen), de ha a szobában a nulla a nagyház földje, akkor mi történik? Megjelenik az áram a házban lévő földeléseken? Vagy végülis leold a FI-relé, mert a fázison nagyobb terhelés nem jelenik meg a nagyház nulláján, mert a földjén van?

Jól sejtem?


(Nem szerelek semmit, még mielőtt meggyanusítotok, csak szeretném jobban érteni a dolgot)

2022. dec. 21. 14:39
 6/8 anonim ***** válasza:
A fogyasztó árama "visszafelé" a nullavezetőn folyik a nulla- és a védővezető összekötési pontjáig, ahol jó esetben egy normális földelés is van (de ez nem mindig volt kötelező). Innen tovább az áram a közös nulla-védővezetőn és a földelésen megy tovább, az ellenállások (reciprokának) arányában. Tehát elvileg emeli a védővezető, és így a fogdosható készüléktestek feszültségét a földhöz képest, de hogy ebből ne legyen baj (pláne, hogy mivel a közös vezető bemegy a harmadik szomszédhoz is), a közös vezető számos helyen le van földelve. Jó esetben. :)
2022. dec. 21. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Szirty ***** válasza:

Ha nincs ÉV relé, akkor minden működik így is amíg minden jó.

Ebben az esetben a védővezető nem tudja ellátni maradéktalanul a feladatát akkor amikor baj van. Időzített bomba.

Milyen baj lehet? Pl. nulla szakadás vagy zárlatos készülék.


Ha van ÉV relé az azonnal leold amint terhelés kerül valamelyik konnektorra amiben a nulla helyett a védővezető van bekötve.

2022. dec. 21. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"az áram a legkisebb ellenállás, tehát a föld felé fog menni"


Kár, hogy ez nem igaz. Ha zárjuk az áramkört, akkor felénk is fog menni valamennyi áram. A maradék megy a föld felé.

2022. dec. 22. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!