A3 Laminálógépet és fóliát szeretnék venni. Sok mikron és mm szám van a fóliáknál. Nekem viszonylag vékony is jó lenne és fényes. Segítenél mit vegyek pontosan? A gép amit néztem, meleg lamináló (de nem tudom mit jelent).
Van hideg és meleg laminálás.
A hideg fólia drágább, de nem kell melegíteni, így olyan környezetben is jól alkalmazható, ahol nincs áram. Cserébe a fólia drágább. Akkor praktikusabb, ha ritkán van rá szükség, de mondjuk gyorsan kell. Géppel is felhelyezhető, de akár anélkül is.
A meleg laminálásnál a fólia csak megmelegítve tapad, a meleg lamináló fűtött, a fóliák olcsóbbak hozzá. Otthoni használatra a legolcsóbb is megteszi. Ha már egyszer megvan, a fólia nem romlik meg, ha 5 év múlva veszem elő, akkor is ugyanolyan.
Van lamináló, ami tud hideg és meleg fóliát is kezelni, de nem mind ilyen.
"Ez jó lehet hozzá: EVOffice lamináló fólia, 80 mikron, 100 db, A3, 6152Ft?"
Nincs ráírva, de ez meleg fólia, melegítős géppel tudod használni.
A hideglamináló kis tekerős szerkezet amit kézzel tekergetsz mint a diódarálót. A fóliát a görgők nyomása ragasztja rá a papírra.
A meleglamináló gép 150-200 fokon működik és a fólián lévő ragasztó ezen a hőmérsékleten aktiválódik és a görgők a felemelegítés után simítják rá a papírra a fóliát. Alapból olyan matt, tejüvet szerű a fólián lévő ragasztó, a melegítés hatására lesz áttetsző.
A 80 mikron az elég vékony, de már elég stabil és erős, hogy megvédje a papírt.
A 125 mikronos fólia már igen vastag, gyakorlatilag táblának is elmegy, megtartja saját magát 125+125mikorn és még a papír vastagsága. Én 200 grammos papírra nyomtatok és laminálom 125 mikoronossal az már majdnem olyan mint a vágódeszka :D
Az A3-as gépek olyan szélesek mint az A3-as papír rövid oldala (kicsit szélesebbek). Ami meg olyan széles mint az A4-es hosszabbik oldala. Vagyis ami ezen méretnél kisebb az átmegy rajta, lehet vele laminálni.
Az apróbb dolgoknál én úgy szoktam csinálni, hogy félbehajtok egy papírt és abba teszem bele a laminálandó cuccot, így sokkal könnyebb bevezetni a gépbe.
Persze emiatt kicsit meg kell emelni a hőmérsékletet.
Azt is lehet csinálni, hogy nagyobb fóliába beraksz kisebb papírt és később vágod körbe.
Csináltam már öntapadós papírra is feliratokat úgy, hogy csak az egyik felére raktam a fóliát, a másik szabadon maradt és fel lehetett ragasztani.
Csak a kreativibáson múlik mit tesz meg az ember egy laminálógéppel!
Nincs mit! :)
A hőmérsékletre figyelj!
Van a gépeken vagy a leírásukban egy táblázat ami megmutatja, hogy milyen laminálófólia és papírvastagság mellett mekkora hőmérsékletre kell állítani a gépet. Én szoktam várni egy kicsit a beállított hőmérséklet elérése után is, hogy a gép teljesen melegedjen át. Az enyémmel az a tapasztalat, hogy még tovább melegszik kicsit, hiába mutatja a lámpa hogy már elérte a beállított hőfokot.
Ha a laminált cucc behullámosodik akkor túl meleg, vegyél kicsit vissza a hőmérsékletből - erre kell hagyni időt, nem fog azonnal visszahűlni!
Ha nem lesz teljesen átlátszó a fólia és nem ragadt meg eléggé a papíron, akkor pedig túl hideg a gép.
Ezek is igazán hasznos tanácsok! Köszönöm. :)
Szuper ember vagy!
Ha esetleg hullámos lenne, simán kiszedhető belőle a papír és újra laminálhatom?
A 80-as mikron olyan, mint egy "bugyi" fólia vastagság vagy ennél picit vastagabb?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!