Hogyan lehetséges, hogy lekapcsolt állapotban (világítós kapcsolóról van szó) a mennyezeti lámpánál 150 volt feszültséget mérek a lakásban? Ha a kapcsolóról mind a két vezetéket lekötöm, akkor is 50 volt feszültséget lehet mérni a lámpánál.
Világítós kapcsolón mindig átfolyik valamekkora áram (glimlámpa + soros ellenállás). Ha nekiállsz egy lámpánál a foglalatban multiméterrel méricskélni, akkor ne csodálkozz, hogy feszültséget fogsz találni, mert a világítós kapcsolóban pár száz kiloohm van sorosan a glimlámpával, a multiméterednek meg tíz Megaohm nagyságrendű a bemeneti ellenállása. Feszültségosztó...
Ha mindent lekötöttél a kapcsolóról:
Ugyanabban a csőben megy a kapcsolóig a kapcsolatlan fázis, és a kapcsolt a lámpához. Egymás mellett. Méterenként pár tíz pF kapacitással számolhatsz, aminek az impedanciája méterenként pártíz Megaohm nagyságrendű. Csak menjen egy csőben 3 métert a fázis és a kapcsolt, máris elegendő egy ilyen jelenséghez. Az hogy pontosan hány voltot fogsz mérni, persze függ attól, hogy a kötődobozból hány métert megy egymás mellett a nulla és a kapcsolt fázis, mert ez a kapacitás viszont a kapacitív osztó alsó tagja lesz, így lett 50V.
Csalóka játékszer ez a multiméter, csak az mérjen vele, aki tudja mit mér, és amit lát, azt miért látja. A hálózatod elvileg teljesen rendben van. Ha becsavarnál egy hagyományos izzót az egyik foglalatba, rögtön olyan értékeket mérnél, amik neked is tetszenének. Az izzó pár ohmos ellenállását ugyanis nem érdeklik ezek a kapacitív csatolások.
Nem véletlenül szeretik még a békebeli öreg villanyász szakik a próbalámpát is a fázisceruza és a műszer mellett, az sosem hazudik.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!