Fix antennás routert át lehet-e alakítani cserélhető antennássá? N csatlakozó beépítése fix antennás routerba?
Ha megvan hozzá a szaktudásod és a felszerelésed, akkor igen.
De a routerek árát ismerve sokkal egyszerűbb ha veszel egy újat, olyant amilyen kell.
Elvileg megoldható.
A fő kérdés az, hogy hogyn van csatlakoztatva az antenna a router (gyártó? típus?) rádiós interfészhez: forrasztva, U.FL ( [link] ) vagy MMCX ( [link] ) csatlakozóval. Előbbi esetben eléggé problémás leforrasztani, utóbbi esetekben már megoldható, csak egy átalakítót úgynevezett pigtail kábelt kell szerezned, ami a már említett miniatűr dugót átalakítja nagyobb aljzatra.
A másik dolog, hogy az N-típusú aljzat ( [link] ) nagy méretű (általában kültéri eszközökön található), a konzumer routerecskéken nem fog elférni, az RP-SMA ( [link] ) elterjedtebb.
#3: "Már csak az a kérdés, az újabb típusú routerek alaplapja hogyan fog reagálni a nagyobb Db teljesítményű (passzív tunig) antennákra?"
Az antennák nyereségét az (elviekben létező) ideális izotropikus (minden irányba egyformán sugárzó) antennákhhoz arányosított dBi-ben (decibel (izotropikus) - lényeges a mértékegységben a kis d és i, illetve nagy B) szokták kifejezni (és nem teljesítmény!).
A nagyobb nyereségű antennával felszerelt eszköznek nagyobb lesz a kimenő jelerőssége, és jobb lesz az eszköz érzékenysége, de a nagyobb nereség nagyobb irányítottságot, a főnyalább keskenyebb sugárzási szögét eredményezi, illetve vele jár a nagyobb antenna-méret.
"Lesz-e egyáltalán lényeges hatótávolság beli növekedés?"
Minél távolabb mész az antennától, annál jobban csökken a jel erőssége. Ennek mértékét a szabadteres veszteség (Free Space Path Loss: [link] ) határozza meg - 2,4 GHz-en 100 méterre 80 dB.
100 mW (20 dBm) antennán mérhető kimenő teljesítményből 100 méterre 20 dBm - 80 dB = -60 dBm (vagyis 1 nW) marad - azt egy átlagos Wifi router még tudja kezelni (ezt az eszköz adatlapja szokta tartalmazni).
Ökölszabályként: 6 dB antennanyereség-növekedés (tehát egy 10 dBi-s antennát lecserélsz 16 dBi-sre) az elérhető távolság duplázódását jelenti, de figyelembe kell venni az antenna méretét, illetve irányítottságát is (éppen ezért nem szokás beltéren - ahol egyébként is sok a visszaverődést/elnyelődést/szóródást okozó tereptárgy - pont-multipont kapcsolatban antennát cserélni).
"Cserélhető külső antennás routereket évek óta nem lehet a kereskedelmi forgalomban kapni."
Az ok a két (három) frekvenciában és a MIMO-kialaktásban (ami miatt egy csatornán több "sávon" ad és vesz több rádiós egység) keresendő: ezt a konzumer gyártók úgy oldják meg, hogy egy antennába két frekvenciára méretezett antennát raknak:
ami nem cserélhető.
Illetve az, hogy beltéri, konzumer eszközöknél a felhasználó ritkán cserél antennát.
Ha cserélhető antennás, de nagyobb kapacitású eszközt keresel, a vállalati szegmensben nézz szét: Mikrotik, Ubiquity, Cambium Networks,... gyárt ilyesmiket.
#7: Példának okáért az imgbb.com vagy imgur.com oldalak valamelyikére tölthetsz fel képet, majd a kapot linket megoszthatod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!