A villanyszerelésben mi a különbség a kábel és a vezeték között?
A vezeték az egy vezetőér.
A kábel több vezetőeret tartalmaz, közös szigetelésen belül. És germán... 🤔
Ahogy a második válaszoló is írta, a vezeték egy ér, a kábel több szigetelt eret tartalmaz egy második /vagy több/ közös szigetelésben.
Plusz még egyéb mechanikai védelem is lehet rajta.
Nem teljesen egyértelmű a különbség. Általában a vezetékek felépítése: vezető vagy vezetők és szigetelés. A legegyszerűbb kisfeszültségű kábelek felépítése: vezető, érszigetelés, kitöltő köpeny és külső köpeny.
Egyerű vezeték például:
Többerű vezeték például:
Itt van például ez:
Itt van érkitöltő és külső köpeny is, mégis csak „tömlővezetéknek” és nem kábelnek nevezik.
Ez olyan felépítésű, mint az előző, de már kábelnek nevezik:
Esetenként azt mondják, hogy az egyerűek a vezetékek, a többerűek azok kábelek. Viszont a fenti példák mutatják, hogy ebből a szempontból az érszám nem meghatározó. Vannak többerű vezetékek és egyerű kábelek is. Például ez egy egyerű középfeszültségű kábel:
Ezek után talán csak annyi a biztos, hogy az a vezető, amelyen csak egy szigetelőréteg van az vezeték és nem kábel. Amely vezetőn pedig van érszigetelés és afelett legalább egy külső köpeny az kábel és nem vezeték. Mint a példák mutatják a többi már nem egyértelmű.
“ VEZETÉK [e-e] főnév -et, -e [ë, e]
1. Szigetelő anyaggal bevont réz- v. alumínium huzal, sodrony, kábel, amely elektromos energia vezetésére, továbbítására alkalmas. → Csupasz vezeték; nagyfeszültségű → szabad vezeték. A falba beépíti a vezetéket.”
(Forrás: [link] )
„Szigetelő anyaggal bevont réz- v. alumínium huzal, sodrony, kábel, amely elektromos energia vezetésére, továbbítására alkalmas.”
Ez csak addig igaz, hogy: szigetelő anyaggal bevont réz- v. alumínium huzal, sodrony. Ezenkívül a vezetéket nem csak elektromos energia vezetésére, hanem jelátvitelre is használják.
„Csupasz vezeték; nagyfeszültségű → szabad vezeték. A falba beépíti a vezetéket.”
Villanyszerelésben (épületekben) nem használnak csupasz vezetéket, a nagyfeszültség pedig igen távol álló téma a villanyszereléstől. A szabad vezeték nem csak nagyfeszültségű lehet, hanem közép- és kisfeszültségű is. A falba beépített nem feltétlenül vezeték, mert lehet falba beépített kábel is.
Ne velem vitatkozz, hanem a bölcsészekkel. Ők írják az értelmező kéziszótárakat, és a hivatalos az amit ők írnak.
Szakmai könyben hasonlót találtam, mint amit 4-es próbál magyrázni, hogy nem egyértelmű a hatás, és sokféle szempont alapján próbáljál elválasztani, de az nincs benne, hogy egy huzal vagy több ér.
Manapság az irányadó az IEC elektrotechnikai szótára, a magyar kábelfektetési szabványban nincs is definiálva a szó jelentése, csak utalnak az IEC szótárra, melyben:
assembly of one or more conductors and/or optical fibres, with a protective covering and possibly filling, insulating and protective material
Ami azt illeti, régen sem volt ak ábeles zsabványban meghatározás, csak az, hogy kábel az MSZ 146 szerinti szerkezetű valami. Abban meg voltvezető, szigetelés, térkitöltés és övréteg, köpeny, párnázás, páncélozás és védőburkolat.
8 felesleges a sok magyar prolinak megmagyarázni. Aki ellentmond Józsi, a falu polihisztorja által mondottaknak, az le lesz pontozva. Hiába támasztja alá forrásokkal.
Németben is pont ez van, hogy pl. a telefonvezeték telefonleitung (leitung - vezeték, kabel - kábel) a neve, és a telefonnak mióta nem több eres a “kábele”?
A lényeg, hogy magyarisztánban mindent jobban tudnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!