Manapság mekkora egy átlag Wi-Fi router hatótávolsága?
Hát ezt így méterben nem nagyon lehet megmondani, mert minden anyag máshogy szűri, fogja, torzítja a jelet.
A wifi szabványban meg van határozba, hogy mekkora lehet az a teljesítmény amivel működhet a készülék, annál többel nem.
Minden technika amivel a hatótávot, besugározható területet igyekeznek növelni (anntennák száma, mérete, azoka reflektorok szerelése) az a teljesítményt nem növeli.
Sajnos ez sok mindentől függ.
Legelőször is a WiFi Router típusától. Hány antennás, mekkora az antenna teljesítménye, ez nem mindegy. Egy komolyabb készülék hatótávolsága 3-4-szerese egy belépő kategóriásénak. Meg a használt technológia és az elhelyezés sem mindegy.
Egy olcsóbb készülék (kb. 4-6000 Ft) hatótávolsága nyílt térben 100-150 méter. Viszont a falak nagyon le tudják árnyékolni, egy ilyen készülék családi házban két falon már biztos nem visz át. Még ha központi helyre tesszük, akkor sem biztos, hogy megfelelően le tudja fedi a házat. Ezek a készülékek inkább kisebb panellakásokba ajánlottak.
Egy kicsit magasabb árkategóriájú készülékek (kb. 10.000 Ft), ennyiért vannak három nagy antennával felszerelt modellek, már jobb hatótávolsággal rendelkeznek. Ezek kisebb családi házakba már jók, ha központi helyre tesszük, talán lefedi a teljes házat. Bár két falon át már ennek is gyenge lesz a jele, de még működni fog.
A középkategóriás készülékek 15-30.000 Ft körül vannak, igen ez még csak közép kategória, 4-5 antennával. A tapasztalat alapján ez már le tud fedni egy 200-300 négyzetméteres családi házat, ha jó helyre tesszük.
A felső kategóriás készülékek 30.000 Ft felett vannak, egy korszerű készülék már elég jó hatótávolságot nyújt, azt nem mondom, hogy egy nagy kert legvégén is jó lesz, de egy 300 négyzetméteres házat teljesen le tud fedni.
Amivel még lehet segíteni a gyenge jelerősségen, az a WiFi repeater. Ez leegyszerűsítve egy átjátszó állomás, ami fogja az eredeti WiFi-t, és ugyanazzal az SSID-vel újra sugározza, persze ehhez még a hatótávon belül kell elhelyezni, hogy jó legyen. Viszont minden átjátszáskor csökken a sávszélesség, tehát a végtelenségig ezzel sem tudjuk elvinni a WiFi-t, ha jól állítjuk be, talán kettő, maximum három repeateren keresztül még használható internetet kapunk.
Vannak célirányos WiFi antennák, ehhez célirányos vevő készülékek is kellenek, egy ilyennel akár több kilométeres távolság is áthidalható, viszont ehhez az adó és a vevő készüléknek optikailag is látniuk kell egymást, ha a kettő között van egy épület, fa vagy bármilyen más tereptárgy, azon aligha fog átmenni a WiFi jel. Ez inkább arra használható, hogy ha egy cég telephelye a város határon túl van, és drága lenne a vezetékes internet kihozatala, akkor ez is egy megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!