Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hol találok rendes, de viszony...

Hol találok rendes, de viszonylag egyszerü leírást a vezeték nélküli kommunikációról? Többi lent.

Figyelt kérdés

Amik érdekelnének: Adók, vevök, antenna/jelerösítö, hullámhosszak/frekvenciák, ezek megbízhatósága, hatótávolsága, különbözö eszközök hogy kommunikálnak (mobiltelefon, GPS -itt az ipari is ami kap mobilhálózaton korrekciót) egymással és a központokkal, jelazonosító rendszerek, esetleg nem infrás távirányítók, stb.


Elöre is köszönöm.


2022. jan. 18. 15:17
 1/4 anonim ***** válasza:

Műsorszórás: földi/műholdas 500kHz-12GHz, GSM 800-2000MHz

Antennák? Nézd meg a magas pontokat, láthatod GSM antennák erdejét, parabolákat az ég felé, hegytetőkön hatalmas tornyokat.

Hatótávolság: 50km-akár 10e km, de nem mindig(!) napszaktól, terjedéstől függő.

Aztán már a sugárzott jelek kódolása külön történet halmaz.

2022. jan. 18. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, ne bonyolítsd. Csak szépen sorjában. Először általános iskola fizika tananyag, aztán lehet továbbmenni.
2022. jan. 18. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#2

Köszönöm a bizalmadat, megtisztel hogy ezt megosztottad velem!


Kiegészítés a kérdés leírásához:

Túl vagyok a középiskolás fizikán is. Föiskolai képzésre nincs sem idöm, sem pénzem. Nem is érdekel olyan mélyen a dolog. Amelyik része érdekel, azt megpróbálom autodidakta módon elsajátítani. Ehhez keresek összefoglaló jellegü de a hétköznapi tudásnál többet tartalmazó, gyakorlatban is használt módszerekröl/eszközökröl leírást, adatokról táblázatot, stb. A rádióhullámok különbözö összetételü és hömérsékletü közegekben való terjedésének kvantumfizikai mélységekben levezetett, minden változót tartalmazó matematikai levezetésére már nem vagyok kíváncsi, a képességeimet is meghaladná.

Mint mondjuk egy amatör rádiós, aki bütyköl otthon, de nem tervez mikrochipeket meg antennákat, hanem a kapható dolgokat használja.

2022. jan. 19. 07:52
 4/4 anonim ***** válasza:

Első vagyok, elkezdtem írni, de rájöttem nem lehet jó.

Amit kérdezel, az témakörönként is néhány vastag könyv tartalma.

Na most: ebből olyan zanzát írni, amelyik minden témakörről szól, annak tartalma rövidsége folytán (így is sok oldal lenne) nem igazán hordoz elegendő és használható információt.

Sokat akar a szarka.. jut eszembe, de nem lenne jó semmire.

Amatőr? Hogy a fenébe ne csinálna, tervezne, méretezne antennákat?

Mivel fog rádiózni?

(Biblia: Karl Rothammel antenna könyve. Pár száz oldal 100kHz-től pár GHz-ig.Feljebb nem, mert ott már 0,1mm pontosságú megmunkálás kell, ránézve "vízvezeték").

Már hogy a fenébe ne csinálna adó-vevőt? Én is megtettem, bevizsgálták, mert csak így adtak rá engedélyt.

Hullámterjedés? Frekvenciától függ, melyik, mikor használható.

Van ami napközben max. Mo, este/reggel Eu vagy még messzebb.

Van amelyik a sarokig se, de ha "beindul", akkor a világ másik fele.

Ez a 7-11 éves napfolttevékenységi ciklushoz kötődik.

Vagy: figyelem a forgalmazást 2 állomás között, az amerikait hallom, a magyart Gyöngyösről nem. Mert most éppen olyan légkör, de erre vannak terjedési előrejelzések. Hívójelekből tudni ki-kicsoda.

Vagy vannak fenn az űrben rádióamatőr műholdak, tudni mikor jön, lehet tervezni az összeköttetést.

Vagy: északi kék fény:kiváló visszaverő felület, használják is: Auróra terjedésnek hívják.

Az első e témában vett folyóiratom dátuma: 1957. Ca 2000-ig mind megvan.

Az összes többiről is tudnék írni, de rengeteg információ nélkülem is fellelhető..

2022. jan. 19. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!