A kazán miért zavarja a rádiót?
Van egy 24 éves Celsius ÖV kazánom, ugyan olyan mint az ÉTI, csak öntöttvas. Pofon egyszerű a vezérlése, semmi elektronika nincs benne. Egy mechanikus szabályzó tartja a vizet a beállított értéken, és egy vezetékes termosztát elveszi, vagy kiadja neki a feszültséget. Állandó gyújtóláng gyujtja be a főégőt.
Ha a gyújtóláng kialszik, egy kézzel nyomkodós piezo "csattogtatóval" lehet begyújtani.
A kazánházzal szomszédos helyiség a konyha, egy fal választja el tőle. Itt van egy kis mini-hifi, aminek csak a rádió funkcióját használjuk. Távirányítós. Ebben a helyiségben van még egy kaputelefon, ami nem telefonkagylós kialakítású, hanem hangszórója van.
Amikor a kazán működik, és a szabályzója ki-be kapcsolgatja a gázégőt a beallított vizhőfok tartásához, a rádió, és a kaputelefon is elég hangosan zúg. A kazán valamilyen rádiófrekvenciás zavart generál, csak azt nem értem, hogy hogyan.
Rákerestem a neten, egyedűl az NMHH honlapján találtam egy utalást a jelenségre, semmi más leírást nem találtam róla.
Tudja valaki, hogy mi okozhatja, és hogyan lehetne megszünteni?
Huh, az előző írt egy csomót, de gyakorlatilag nem írt semmit.
Kedves egyes, azért rendesen megvan nálad a fogalom zavar.
Csak egy a sok közül amiket leírtál, a mágneses teret nem feszültség alakítja ki, hanem a tekercsen vagy vezetőn átfolyó áram.
Kedves kérdező, ez ezekkel a kazánokkal örök nagy probléma, egy brutál nagy rádiófrekis lökést generál induláskor, mellesleg lefed egy csomó frekvenciát ez a zaj.
Nekünk lent volt a kazánházban, de úgyis még az analóg tévéadások is behúztak egy pillanatra. Igazából akkoriban nem foglalkoztam vele, most meg már le van cserélve.
Azt kellene megnézni, nem-e a 230voltos hálózaton megy visszafelé, ugyanis a kazántest árnyékolt. Esetleg alkalmazni a 230voltos betáp ágban zavarszűrést. Elsőnek egy ferritet, hogy van-e változás, utána meg lehet valami komplexebb megoldást.
#3
Kipróbálhatod, nekem sima on-off termosztátok voltak rajta, de ugye ehhez a kazánhoz elég is volt. Először egy mechanikus, már nem emlékszem a típusára, aztán egy Eberle, majd egy Computherm, mindegy volt. Amikor adta a kontaktot jött a zavar, ha ezt megteszed egy rövidzárral ugyanez, de amikor elveszed akkor is. Ennek a kazánnak, azaz ezeknek a kazánoknak, mert több kazán is volt ugyanezzel a gázszeleppel és kiegészítőkkel szerelve sajnos ez sajátossága. A jelenlegi egy Bosch 7000iW, már EMS2 buszon kommunikál a termosztáttal (CW-400), azóta megszűnt a jelenség szerencsére.
"Kipróbálhatod, nekem sima on-off termosztátok voltak rajta,"
Ja, de a vezetéke egy szép nagy antennaként viselkedik.
Az, hogy a termosztáthoz menő vezeték antennaként viselkedik, ez érdekes gondolat... Ki fogom próbálni, lekötöm a termosztátot, és úgy indítom el a kazánt.
Engem az zavar a legjobban az egészben, hogy nem értem a kazánban mi generál egy rádiófrekvenciás jelet. Az egyedüli fogyasztó benne a gázszelep, amit ugyan még nem szedtem szét, de feltételezem, hogy egy egyszerű elektromágnes van benne, ami hasonlóan működik, mint egy mágneskapcsoló. Nos egy mágneskapcsoló nem csinál ilyet. Ráadásul az egész kazán körben lemezzel van burkolva, ami jól földelt. Mint egy Faraday kalitka. Le kellene hogy árnyékolja, ha a belsejében okozza valami a zavart.
Mondjuk az igaz, hogy a fűtéscsövek is viselkedhetnek antennaként,nem csak a termosztát vezetéke, bár a fűtéscsövek is földeltek.
Így van, jó az okfejtés. Földelt eszköz, mellesleg egyszerű mechanika, még egyszerűbb elektronikával és mégis csinálja. Én sem jöttem rá, pedig más okból fakadóan, de szedtem szét a gázszelepet, cseréltem hőelemet satöbbi, amíg üzemeltettem, ráadásul műszaki ember vagyok. Nyilván rá lehetne jönni ha még ettől is tüzetesebben nekiállna az ember, csak mindig ilyenkor zavart, amikor már a hosszú üzemszünet nem volt megengedett.
Aztán úgy oldottam meg a dolgot hogy lecseréltem egy kondenzációsra, egyébként jobban jövök ki vele gázfogyasztásban is.
" Az egyedüli fogyasztó benne a gázszelep, "
Ha nem számoljuk a keringetőt.
#8
Álló gázkazán, nem volt beépített keringető, nyitott thermocirkulációs rendszerekre lett tervezve, 2 collos induló előremenő és visszatérő ágakkal.
Persze ha nem volt megfelelő a keringés, akkor külső szivattyút lehetett rakni.
Nos urak, megjavítottam a kazánt! :-)
A vízhőfok szabályzó volt a hibás. Megfigyeltem, hogy akkor jött elő mindig a zavar, amikor a vízhőfok közelített a beállított értékhez, és a szabályzó már készült kikapcsolni. 10-15 másodperc, és 1-2 perc közötti ideig állt fenn. Azt feltételezem, hogy a hosszú harc alatt az érintkezők felülete már beéghetett egy kicsit, és ahogy nagyon lassan, kezdte nyomni az érintkezőket az az alkatrész ami a hő hatására kitágul, az érintkezők között kicsike ív keletkezhetett, és ez okozta a rádiófrekvenciás zavart. Mindig kikapcsolás előtt.
A szabályzót kikötöttem, és feltettem helyette ezt:
Ilyen volt itthon. Valami máshoz vettem 1-2 éve, de nem került felhasználásra. Nos egyelőre jól működik, szépen kapcsolgatja a kazánt, és csend van a konyhában. A rádió, meg a kaputelefon meg se mukkan.
Ezen külön lehet állítani a kikapcsolási, és bekapcsolási hőmérsékletet. Viszont van egy hátránya is. Anyuci nem tudja beprogramozni. Egyelőre...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!