Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Arduinoval hogyan tudnék...

Arduinoval hogyan tudnék létrehozni egy automatikus hőszabályzót?

Figyelt kérdés
Az eszközök fejben megvannak, ellenállás,220-12v átalakító, relé, kb 2db ellenallas, dioda, egy tranzisztor(vagy ketto),illetve egy fűtólap egy hőmérő(példáúl lm50c). Teljesen suta vagyok az elektronikával kapcsolatban. Tudna valaki esetleg segíteni?

2021. nov. 7. 00:31
 1/10 anonim ***** válasza:

akkor honnan tudod hogy megvannak ??


Ezt leírni hosszú lenne, arduino 12v relay control, ehhez kell 1 tranzisztor mondjuk 2n2222, 2 db ellenállás, egyik 1k a másik legalább 10 vagy több és a dióda.. a neten rákeresve rengeteg rajz van.

Az arduino tápról nem írtál, 5 v kell neki, pl 7805 az tuti ehhez kell 1 db 5v 500uf körüli kondi, és egy 0.1er kerámia kondi ami nem kötelező el fog vele menni az arduino. Ja meg lm1117el is meg amivel akarod a bekötése a neten. Természetesen már az inputnál is rendes áramellátás kell tehat DC 16V-ig mehetsz el, nem tudom az átalakító definíció mit takar pontosan.


az egy hőmérő páldául az nem megoldás a legkonnyebben a dallas ds18b20-al lehet dolgozni, ehhez találsz libraryt gondolom már átnézed..

SImán 5 voltot adsz neki, asszem a középső láb a data de megnézed, és a középső lábra ellenállással talán 1 K de a neten van +5 voltot kell még ráadnod.. Ennyi, full digital, nem számít neki az időjárás a kábel minősége, ajánlott azzal megoldani


Erről mindenről találsz a neten leírást.

2021. nov. 7. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Szirty ***** válasza:

Nos ha egyáltalán nem foglalkoztál elektronikával akkor nem pont Arduinoval kellene kezdeni szerintem.

Inkább azt kellene megismerni hogy működik az ellenállás, kondenzátor, tranzisztor, stb.

Legalábbis ha tényleg érdekel és ezzel szeretnél foglalkozni. Ha ez az egyetlen project amit meg akarsz csinálni, akkor meg ne olyat keress aki segít, hanem aki megcsinálja neked.


Egyébként LM50 is megfelel, hiszen arduinonak van analóg bemenete.

Egy hőmérő szenzor és egy relé illesztése nem olyan nehéz dolog, erre tényleg találsz sok rajzot.

Azonban a zavarvédelemmel igencsak meggyűlhet a bajod. Főleg ha a fűtőtest nagy teljesítményű...


Megjegyzés: Az Arduinonak nem 5V kell, hanem 7-12V között bármi!

2021. nov. 7. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Szirty, sokszor okosakat írsz, de az lm50 baja hogy pontatlan az analóg bemenet miatt, gyakorlatilag értékelhetetlen.


Az arduinonak 5 volt kell, (oké lehet 3 is). Igen, létezik arduino board nem is kevés ami elmegy 12 voltról, de mivel nem definiálta az arduino board tipusát ezért az 5 voltos tápellátás garantáltan tökéletes lesz. Egy arduino nanot lazán kinyírsz 7-12 volttal, sőt vannak a mini és mini pro-k amivel érdemes ilyet csinálni abból van sok amin még a voltage regulator sincs rajta..

Az 5 volt az mindegyikre jó, és ha mégis van rajta voltage regulator akkor a dropout miatti 3.8 körüli volttal is el fog ketyegni stabilan ha rossz helyre köti be akkor is.

2021. nov. 7. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
bocs, van a nanobol amibe tökéletes a 12 volt, de azon nem változtat hogy a mini pro küzül van sok ami lazán elpukkan tőle attól függően hogy van e voltage regulator vagy se.
2021. nov. 7. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Szirty ***** válasza:

"...az lm50 baja hogy pontatlan"


Az adatlapja szerint +/- 3°C a pontossága 25 °C-on.

Ha ez nem elég és nem akar negatív hőmérsékletet mérni akkor ott az LM35. Az pontosabb (+/-0.5°C).

Csak mert ezt leírtam az nem azt jelenti hogy a te megoldásod nem lenne jó. Csupán egy (szerintem) használható alternatíva.


A tápfeszültséggel kapcsolatban meg elmondanám, hogy annak az arduino UNO-nak az adatlapja szerint ami alapján a megjegyzést tettem a tápfeszültsége 7-12V.

Ha ezt 5V-al táplálod azzal semmit nem érsz, ha rá van dugva USB-re akkor onnan fogja venni az 5V-ot.


"Az 5 volt az mindegyikre jó, és ha mégis van rajta voltage regulator akkor a dropout miatti 3.8 körüli volttal is el fog ketyegni stabilan"


Csakhogy amelyiken pl. Atmega328P van annak 5V kell a 16MHz-es órajelhez. 5V alá csak alacsonyabb órajellel lehet menni! Az említett UNO-n ilyen van az órajele pedig 16MHz.

Lehet hogy menni fog 3.8V-al 16MHz-en de hogy stabilan nem az azért valószínű... Legalábbis én nem szívatnám magam ezzel.


Igen igazad van: nem írtam le pontosan hogy UNO-ról írok, cserébe mert a kérdező sem jegyezte meg milyen fajtát említett.

Összességében tehát amit írtam az fél igazság. Pont úgy ahogy az is amit te írtál... :)

2021. nov. 7. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Teljes mértékben csak ez az egy dolog kellene, azaz nem akarok ezzel foglalkozni csak kellene ez a szerkezet!
2021. nov. 8. 21:13
 7/10 anonim ***** válasza:
Le van írva minden mi kell még ?
2021. nov. 8. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Szirty ***** válasza:
Akkor talán egyszerűbb lenne ha nem aurduinoban gondolkoznál, mert ez így sortűz ágyúval verébre...
2021. nov. 9. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 puritan ***** válasza:

[link]

Itt van kapcsolási rajzzal, kész szoftverrel.

2021. dec. 12. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Szirty ***** válasza:

Szerintem nem kellene megállni a fejlődésben ott hogy arduinot használunk hőmérséklet küszöb kapcsolásra.


Sokkal menőbb lenne egy i7-es processzor alaplappal, valami erősebb video kártyával, 16GB RAM-mal, Win10-el.


Aztán jöhet a szerverparkos megoldás...

:)

2021. dec. 13. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!