Meddig kell egy AAA-s újratölthető elemet tölteni, hogy maxon legyen?
Tipikus buta töltő, nem figyeli a cellánkénti feszültséget, ha nem egyforma töltöttségű és állapotú aksikat tesznek bele, akkor a gyengébbet hosszabb távon hazavágja.
Nem érdemes ilyen vackokra pénzt adni. Nem hosszú élettartamúak, rossz minőségűek. Ha egyszer vennél rendes töltőt, rendes akkut, sokkal tovább használhatnád elégedetten.
„4 db elemet tudok tölteni a töltővel egyszerre”
Elemet nem lehet tölteni, csak akkumulátort.
„Nem 200 mA óránként a töltés AAA esetében?”
A 7-es válaszodban te írod, hogy:
2×2,8 V, 200 mA AA
2×2,8 V, 100 mA AAA
Ezek szerint az AAA méretű akkumulátorokat 100 mA-rel tölti. Némelyik akkumulátorra rá van írva, hogy mekkora árammal, mennyi ideig kell tölteni. Ez egy kínai „csoda” 1600 mAh kapacitással, amit, ahogy írták, nem lehet elhinni. A valós érték 600-800 mAh lehet. Ha mondjuk 800 mAh lenne, akkor a töltési idő:
t≈1,4·C/I=1,4·800/100=11,2 h
Az 1,4-es szorzó a hatásfok miatt van, ez gyártótól és típustól függően általában 1,2…1,6 között változhat.
„Buta” töltővel is töltheted, de akkor neked kell figyelni a töltési időre. Viszont az 1600 mAh nyilvánvalóan hazugság, nem tudni mennyi a tényleges kapacitása, így hiába ismert a töltőáram a töltési időt nem lehet meghatározni. Jobban járnál egy komolyabb töltővel, amelyik figyeli az akkumulátor töltöttségi szintjét és amikor fel van töltve, akkor lekapcsol.
Ha a kapacitásához képest kicsi árammal töltöd, akkor nem olyan nagy probléma, ha mondjuk egy fél órával tovább hagyod a töltőn, de nyilván nem tesz neki jót. Azért órákkal tovább nem szabad rajta hagyni, ilyenkor erősen felmelegedhet. Hogy fel robbanhat-e azt nem tudom, de egy durva túltöltéskor elképzelhető. Az akkumulátornak sem a túltöltés sem a túlzott lemerítés nem tesz jót. Multiméterrel megmérheted a feszültségét, de ebből nem tudod megállapítani, hogy teljesen fel van-e töltve. A töltés végén nem mindegyiknek azonos a feszültsége. Általában a töltés végén kb. 1,4…1,45 V a feszültségük. De nekem van olyan, amelyiknek a feszültsége csak 1,3 V körüli a töltés végén, bár ezek már amúgy is gyengébbek.
Ezektől a problémáktól megkímélheted magad, ha beszerzel egy komolyabb, „okos” töltőt.
Azt meg szintén nem lehet megállapítani multiméterrel, hogy jól terhelhető-e. A multiméter belső ellenállása igen nagy, gyakorlatilag nem terheli az akkumulátort. Azt, hogy jó állapotban van-e az akkumulátor úgy tudod megnézni, hogy rákapcsolsz egy zseblámpaizzót és közben méred a feszültséget. Ha a lámpa rákapcsolásakor a feszültség jelentősen csökken, akkor az akkumulátor már gyengélkedik. Ha a lámpa nem világít, akkor már egészen gyenge.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!