Kétoldali fázis? Hogyan lehetséges ez?
Itthon az egyik 4-es elosztóban mindkét oldalon van fázis, ha bedugom a fázisceruzát (a fázisra kicsit jobban világít, de a nullára is azért elég határozottan felgyullad a lámpa). Megmértem multiméterrel, és 30V van a F és N között, 230V a F és a PE között, és 92V a N és a PE között. Érdekességképpen alacsony impedanciás üzemmódban F-N: 3.5V, F-PE: 230V, N-PE: 99V. Mire kell itt gondolni? A folytonosságvizsgálat szerint nincs összeköttetés a F és N között (bár itt ellenállást nem mértem). Ami a legfurább, hogy kisimpedanciás üzemmódban nagyobb feszültséget mérek, mint simán, pedig elvileg ilyenkor kellene alacsonyabbat mutatnia.
Ha ez releváns, az elosztó kapcsolója nagyon halványan pislákol csak, de amikor odaérintem a multimétert bárhova, akkor rendesen pirosan világít a kapcsoló.
Mi történt itt? Szeretném érteni, de tanácstalan vagyok. Köszi előre is!
#Szirty:
Nagyon köszönöm! Hasonlót 2db 30m-es hosszabítóval próbáltam itthon kikísérletezni, de ott nem pl sikerült feszültséget mérnem. A kertben kihúztam szorosan egymás mellett őket, az egyiket bedugtam, még fogyasztót is kötöttem rá (4A-t vesz fel), és így is 0.0V volt a másik, mellette haladó, be nem dugott vezetékben. Lehet, hogy még így is messze voltak egymástól? Kipróbálom így, hogy ugyanannak a kábelnek az egyik erét kötöm csak be. Vagy amire most gondolni tudok e kísérlet kapcsán, hogy mivel a F és N ellenétes irányba "folyik", lehet, hogy amiatt nem mértem semmit a másik vezetéken? Mert a 2 ér erőtere kioltja egymást, és az eredő H az akkor nulla?
Az eredeti kérdésre visszatérve, fémes háza van az elosztónak, de nem tudunk róla, hogy lenne benne akár túlveszültségvédelem, vagy zavarszűrés.
#9-es:
Alacsonyabb műszerimpedancia: = 900kΩ, a hagyományos üzemmódhoz képest, ami 10-12 MΩ, mérési tartománytól függően.
-----------
#10-es:
Nyilván ha megmondod hogy a mért pontok helyett inkább mit mérjek, akkor hallgatok rád, biztos értesz hozzá. De ez egy olyan weboldal, ahol az egyik ember kérdez valamit, a másik meg, ahogyan azt Szirty is tette, megpróbálja elmagyarázni, hátha a kérdező megérti (amúgy az érdeklődés megvan, szóval nem nulláról indulok). Akinek viszont nincs kedve magyarázni, az ne rontsa itt fölöslegesen a levegőt. Tudjuk, hogy te nagyon okos vagy, felnézünk rád, de ha nincs kedved segíteni, akkor mit csinálsz még itt? :) Menjél vízipisztolyozni...
A kedvedért kipróbáltam:
Egy 5 eres, 2m hosszú kábel egyik végén az 1-es érre rákötöttem a fázist. Az 1-es ér másik vége és a többi ér mindkét vége szabadon volt.
Az összes szabadon maradt ér mindkét végén világít a fázisceruza.
A nullához képest a 2-es éren 96V, a 3-as éren 112V, a 4es éren 121V, a Z-S éren 97 volt mérhető.
Nem tudom nálad miért működik máshogy a fizika... :)
Mert ő egy mellérakott másik kábelen próbálta indikálni.
Kérdező, bocs, ne keverjük az indukciót és a kapacitív osztókat.
"Kipróbálom így, hogy ugyanannak a kábelnek az egyik erét kötöm csak be. "
Igen ezt írtam le hogy ezt próbáld ki. Ha az elosztó kábeled dugvillájánál vagy az aljzatban ahova bedugtad nulla szakadás van, akkor kb ez a helyzet fog előállni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!