Ha egy LED spot lámpa 7W-os és 12V-os, az azt jelenti, hogy ha pont 12V feszültséget rakok rá, akkor fog 7W/12V=0,583A folyni rajta?
Ha 11,7V-ot kapcsolok rá, akkor mekkora áram folyik rajta? 11,7/12*0,583A azaz 0,569A?
14,4V-nál 14,4/12*0,583A azaz 0,7A? Ez a maximum?
A 12V-os izzó 12V-ra van kitalálva. 14.4V*0.7A = 10W teljesítmény ez pedig 40%-kal több mint a névleges 7W
Persze ez akkor lenne igaz ha az izzó tisztán ohmikus ellenállású lenne, ami led esetén nem így van.
Nem vagyok szakértő de úgy gondolom, hogy a led-es izzók esetén az elektronika megpróbálja továbbra is 12V-on tartani a LED-ekre jutó feszültséget és a maradék 2.4V-ot hőként eldisszipálni. Magyarul elkezd melegedni az izzó (jobban mint egyébként), az meg jót biztosan nem tesz neki.
„A 12V-os izzó 12V-ra van kitalálva. 14.4V*0.7A = 10W”
Ez nem egészen így van. Az izzólámpa árama a feszültség növelésével nem arányosan növekszik. Nagyobb feszültségen nagyobb áram folyik rajta, a nagyobb áram miatt jobban melegszik az izzószál, ezért ellenállása megnő. Ez pedig az áram növekedése ellen hat, az arányoshoz képest kevésbé növekedik az áram, így a teljesítmény sem éri el a 10 W-ot.
A LED jelleggörbéje ennek éppen az ellenkezője. Kis feszültségváltozás – közel sem arányos – nagy áramváltozással jár. Ez így a LED-re igaz önmagában. A LED lámpában a LED valamilyen áramkörrel van meghajtva. Az, hogy a LED lámpán, hogyan változik az áram a feszültségváltozás hatására, attól függ, milyen ez az áramkör. A LED fényereje a rajta folyó áramtól függ. A szokásos elektronikák a feszültségváltozás ellenére az áramot tartják közel állandó értéken.
Egyáltalán nem jelenti azt, amit a kérdésben megfogalmaztál. A LED fényforrás nem ohmikus fogyasztó. Az hogy 7W van ráírva, nem jelent semmit, nem hajszálpontos érték, 6,5-7,4 között bármennyire lehet, nincs értelme egy pontos teljesítményadatot megadni.
Ha soros ellenállással lenne beállítva az áramfelvétel (ilyet csak ledszalagnál láttam, hármanként vannak sorbakötve a LED-ek, és egy-egy ilyen hármas csoportnak van egy-egy soros ellenállás betéve), akkor sem lenne igaz a számításod. Tételezzük fel, hogy a sorbakötött ledek nyitófeszültsége 9,5V. Az áramkorlátozó ellenálláson 2,5V esik az általad kiszámolt 0,583 ampernél, ebből kiszámolható az értéke: kb. 4,3 ohm. Ha megemeled a tápfeszültséget 14,4 voltra, akkor 14,4-9,5=4,9V, majdnem kétszer akkora áram folyna, mint 12 volton, szerencsére a LED karakterisztikája olyan, hogy valamennyivel nagyobb lesz a nyitófeszültsége kétszer akkora áramnál, ha megtippelünk nekik 10,1 voltot, akkor 4,3V/4,3ohm=1A áram fog folyni. Nagy valószínűséggel túlmelegedne.
Szerencsére a normálisabb LED fényforrásokban kapcsolóüzemű szabályzás van, a ledeket állandó árammal hajtják, és minél nagyobb a tápfeszültség (bizonyos határok között), annál kevesebb áramot vesznek fel, mert a meghajtóáramkörnek annál kisebb kitöltési tényezővel kell dolgoznia ugyanakkora kimenő áramhoz.
Mérd ki a fényforrásod áramfelvételét 12 volton, 10 volton, és 14 volton, ha kisebb feszültségen nagyobb az áramfelvétel, akkor egy normális meghajtó áramkör van beépítve.
Köszönöm ezt a két nagyon hasznos választ,
igen én csak az ohmikusan gondolkodtam, kb. addig terjedek. A rajta folyó áram miatt érdekel (hogy milyen kábelt, biztosítékot vegyek hozzá).
Egyelőre még nincs a birtokomban ilyen fényforrás, majd érkezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!