Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 3D nyomtató nem fűt 150 fok...

3D nyomtató nem fűt 150 fok fölé és füstöl a fűtőbetét. Új patronnal és termisztorral is ugyanezt csinálja. Mi lehet a baj? (Wanhao Duplicator i3 Plus)

Figyelt kérdés

Egy kicsit részletesebben a sztori.


Kb. két és fél éves i3 Plus. Főleg hétvégén használtam, nem hiszem, hogy nagyon széthajtottam volna.

A hibajelenség: elkezd rendesen felfűteni, de 148 foknál lelassul. Majd 150-152 fok között beragad.


Cseréltem először termisztort. Ugyanaz. Rendeltem új fűtőbetétet nagy nehezen. Beszerelés után ugyanaz. Futtattam auto PID-et, hátha megjavítja, de ugyanez történik. 150 fok alatt minden jó, de fölé nem megy, illetve, ha igen, és eléri a 152-t, akkor még füstöl is (maga a fűtőpatron belseje, vagy a vezeték szigetelése, nem tudom).


Ha valakinek van ötlete, mi lehet, légyszi segítsen! Külföldi fórumon is láttam valakinél ezt a gondot, de ott se lett megoldás, legalábbis nem írta be...

Ez volt az:

[link]

itt is először heat break-re gyanakodtak, mint én, de persze nagyobb a baj :(



2021. máj. 16. 16:26
 1/7 Vortrex ***** válasza:
82%
Nem szereltem még ilyet, de azt sejtem, hogy egy ellenállással hídkapcsolásba van kötve az a termisztor. Az is lehet, hogy nem is ellenállással, hanem egy potméterrel, hogy pontosan be lehessen állítani. Szerintem az a baj, tönkrement az ellenállás a hídkapcsolásban, és ettől hibásan méri a hőmérsékletet. Valószínűleg sokkal magasabb a hőmérséklet, mint 150 fok, csak nem tudja pontosan mérni.
2021. máj. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Vortrex ***** válasza:
2021. máj. 16. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Vortrex ***** válasza:
82%
Vagy talán a feszszabályzó szórakozik, és nem 5V-ot kap a hídkapcsolás, hanem csak 3-at, amin még eldöcög a mikrocontroller, de már hülyeséget mér
2021. máj. 16. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Vortrex ***** válasza:
Játékból ráköthetnéd usb-vel egy számítógépre, vagy ha már rá van, akkor le. Hátha változik valami azáltal, hogy máshonnan is kap tápot
2021. máj. 16. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
66%

Az ellenállás ritkán szokott megdögleni, potit pedig ne keress, mert nincs benne. Én inkább arra gyanakodnék, hogy megpusztult a termisztor. Az üvegtestű NTC gyakran szokott ilyet csinálni, nálam egy időben havonta kellett cserélni. Ha füstöl a cucc, az valóban jóval magasabb hőmérsékletre utal.

Másik dolog, ami eszembe jut, hogy kiégett a kerámia szigetelés a fűtőelemből, és annak a belsejében zárlatos a fűtőszál. Az is bír füstölni, de a zárlat miatt ugye nem olyan hatékonyan fűt.

A helyedben cserélném a termisztort és a fűtőelemet is egy újra, ha pedig ez nem megoldás, akkor elvinném egy szakihoz aki kibogozza.

2021. máj. 17. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, hasznosnak tűnik, tolom rájuk a pipákat.


#5-ös:

Ahogy írtam is már, cseréltem már benne a termisztort is, a fűtőbetétet is (nagy nehezen rendeltem Kínából :P) és ugyanaz történik az újakkal, mint a régivel. Elsőre egyből. Úgyhogy, vissza is tettem a régit, hogy ne az újat égessem el...


@Vortrex #1-3:

lehet valami az ellenállásos dologban, illetve talán még valami földelési para is lehet, nem? Nagyon rég olvastam valamit, hogy bénán volt tervezve az i3-ban ez, és hogy a problémát megoldották azzal, hogy összeforrasztgattak a board-on bizonyos pontokat. Ez most jutott eszembe, nem tudom, megtalálom-e újra azt a fórumot.


Sajna elektronikához nem konyítok sokat (fizikai alapok megvannak, szóval fesz. mérés persze menni fog, meg alap forrasztás, de ennyi...) Viszont be kell szereznem egy multimétert, mert nincs, addig áll a "diagnosztika" sajnos.



@Vortrex #4: volt USB-vel együtt gépre kötve, ugyanaz a dolog.


Még infó, és ötlet:


Mértem olyan hőmérővel, ami 100-110 fokig tudta mérni, és addig stimmelt a kettő. Szerintem az történik, hogy amíg ezt a 150 fokos limitet nem éri el, addig pontosan mér, onnan viszont elszámolja magát, és ekkor viszont fölé megy a hőmérséklet, ahogy mondjátok.


Viszont még egy furcsaság: ahogy eléri a 150-et, nagyon gyorsan kezd el melegedni, és füstölni.

Szóval, vagy valami nagyon nemlineáris hatás van, és mikor a 150-et mutatja, akkor már sokkal melegebb annak ellenére, hogy 100 körül még kicsi az eltérés - vagy valami más fura dolog történik (a fűtőbetétben is), és hirtelen nagyon felmelegszik. A méréssel tuti van valami, csak utána sokkal gyorsabban melegszik, mint a normális üzemben. (Toltam bele PLA műanyagot, és fröcsögve-gőzölve folyt ki, szóval bőven 250 fölé is mehetett...)


Na ennyi egyelőre, remélem, jutok valamire vele. Mindenesetre köszi a hozzászólásokat!

2021. máj. 17. 19:14
 7/7 Vortrex ***** válasza:
Simán lehet a rossz gnd az oka. Belebeg valahol a föld, és elcsalja a mért értékeket
2021. máj. 19. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!