Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan működik a ferritgyűrű?

Hogyan működik a ferritgyűrű?

Figyelt kérdés

Oké, hogy mágneses teret generál, de hogyhogy csak a zajt nyeli el?

Illetve hogyan nyeli el a zajt?



2021. febr. 20. 23:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Olyan, mint az autó futóműben a lengéscsillapító.

Egyszerűen fogalmazva frekvenciafüggő az induktivitása.

https://www.youtube.com/watch?v=81C4IfONt3o

2021. febr. 21. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Vortrex ***** válasza:
100%

Ha egy ferromágneses (vas szerűen mágesezhető) anyagot áramjárta tekercsbe helyezel, az áram hatására mágneses tér alakul ki körülötte, aminek a felépítése és lerombolása energiát igényel, vagyis a vasmag növeli a tekercs induktív ellenállását.


A vas remanens mágnesességgel rendelkezik, vagyis miután a tekercs egyik irányba felmágnesezte egy kicsit mágneses marad az áram megszűnése után is. Ez azt jelenti, hogy polaritás váltás után, amikor a másik irányba mágneseznéd, egy kis ellenállásba fog ütközni a mágneses tér kialakulása, mert le kell győznie az előzőleg ottmarad remanens mágnesességet. Ez egyfajta tehetetlenséget ad a vasmagnak, ennek a legyőzése energiát éget el és hővé alakul.


Minél nagyobb frekvencián vált polaritást az áram, annál többször kell legyőzni ezt a hatást és annál nagyobb hő képződik a vasban, lényegében ez az indukciós főzőlap működési elve.


Ehhez persze hatalmas áramra van szükség. Ott ahol nagyfrekvenciás a jel mögött nincs áramerősség, nem lesz képes ezt a remanens mágnesességet megváltoztatni, ezáltal az energia nem fog tudni hővé alakulni, és a zavar ugyanakkora feszültséggel távozna a tekercsből.


A megoldás erre a ferritgyűrű, ami egy különleges ötvözött anyag, ami nagyon pici remanens mágneseséggel rendelkezik, ezáltal a kis áramerősségű zavarjelek is képesek lesznek nagyon gyorsan ide-oda polarizálni, amitől energiát tud elégetni, vagyis nagy induktív ellenállással rendelkezhet nagyfrekvencián kis áram esetén is.


A hatását úgy kell elképzelni, hogy bejön a tekercsbe egy 50kHz-es +/-1V-os zavarjel, majd rajta az induktív ellenállástól feszültség esik, és távozik a tekercsből a szintén 50kHz-es, de már csak +/-0.1V-os jel. A jóval alacsonyabb frekvenciájú 50Hz-es jel számára nem képez nagy ellenállást a remanens mágnesesség lekűzdése, mivel időben jóval kevesebbszer kell megtennie, mint kHz-es frekvencia esetén, ezért az ő kimenő feszültségére a ferritgyűrű nem lesz hatással.

2021. febr. 21. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Szóval a ferritgyűrű csak a nagyfrekvenciás zajt csillapítja?
2021. márc. 11. 20:45
 4/4 anonim ***** válasza:
Nézd meg a videót.
2021. márc. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!