Mi is pontosan a Watt, Amper, Volt? Valaki elmagyarázná érthetően?
Első körben ott a wiki.
Ha nem érthető, gyere vissza és kérdezz konkrétan.
Ha kicsiknek kell magyarázni , és belevonható az ellenállás is a dologba , akkor egy kis rajzzal jól szemléltethető.
Adott egy csatorna ami egy ponton összeszűkül,2 kis alak van a csatornában a "volt" aki tolja a beszorult "ampert" akit egy kis kötéllel felülről próbál az ohm összehúzni.
Azt meg már valahogy belehet a képletbe vonni hogy a watt ennek az amper , volt "produkciónak" az eredő energia felhasználása.
UxI , vagy éppen RxI² , vagy U²/R
Az Amper egy klub Pécsen ;)
De amúgy igen, vagy nagy baj van vagy kamu a kérdés. Ha tanár lennék (ami végzettség alapján meg is van), akkor egy kollégától kérdezném és nem random, laikus idegenektől a neten.
Van egy áramköröd, ami álljon egy generátorból (pl. elem, akku, fali aljzat) és egy fogyasztóból. A fali aljzatos példát ne erőltessük, mert váltóáramnál már bonyolultabb a dolog.
Először is töltésmennyiség: Q [C vagy Ah], a fogyasztón átáramló elektronok száma.
Áramerősség: I [A], a pillanatnyi töltésáram mértéke. A Q lényegében a fogyasztó áramerősség-idő grafikonja alatti terület lesz. Tehát azt jellemzi, hogy mennyi töltéshordozó elektron van mozgásban.
Feszültség: U [V], az elektromos térerősség (ami a töltéshordozó, azaz az elektronok mozgásából ered) munkavégzőképességét jelzi egységnyi töltéshordozóra levetítve. Minél nagyobb a feszültség, a töltésáram mozgása annál rendezettebb, annál nagyobb munkavégzésre képes.
A munkavégzést (W, [J]) itt úgy értelmezzük, hogy a fogyasztó a töltések által hordozott energiát átalakítja hővé, vagy azzal ekvivalens mennyiségű energiává. A munkavégzés függ U-tól és I-től, mértéke az U*I-idő grafikon alatti terület lesz.
A teljesítmény (P, [W]) a munkavégzés egységnyi időre eső mértékét jelenti. Általában átlagos teljesítményekkel szoktak számolni fizika feladatokban.
Ellenállás (R, [Ohm]): az Ohm-törvény következménye, hogy R=U/I. Az ellenállás a vezető vagy fogyasztó vagy áramkörszakasz jellemzője.
Vezetőkre a következő alapmodeüüt szokták használni: R=Ró*l/A, azaz a fajlagos ellenállástól, a szakasz hosszától és a szakasz átmérőjének reciprokától függ. A fajlagos ellenállás hőmérsékletfüggő, azaz hőmérsékletváltozás esetén az ellenállás változni fog (ezért is fontos a melegedéssel foglalkozni).
Ohm-törvény:
U és I mérése:
(U: előtét-ellenállásra eső feszültség mérése, I: sönt-ellenállásra eső áram mérése)
Soros és párhuzamos ellenállásokra/fogyasztókra eső értékek:
Ohm törvény teljes áramkörre:
Lásd +
Váltóáramú áramforrásnál számolhatunk egyenáramúval ekvivalens, effektív P, U, I-t:
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!