Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Zseblámpát tönkre lehet tenni...

Zseblámpát tönkre lehet tenni mágnessel ?

Figyelt kérdés

A zseblámpát egy kínai web áruházból vettem. Bekapcsolva lehet erős fényű,átkapcsolás után gyengébb fényű,és villogó fényű. USB-n keresztül újratölthető akkuja van. Működött . Ragasztottam rá gomb mágnest,hogy szereléskor kényelmesebb legyen a rögzítése. Miután rákerült a mágnes,bekapcsolás után még világított,aztán kialudt és azóta nem működik.

Véletlen egybeesés,vagy a mágnes miatt ment tönkre,mit gondolsz ?



2020. jún. 5. 11:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
77%

Tekercseknek lehet gond a mágnes?

Nem hinném, hogy emiatt még kéne halnia.

2020. jún. 5. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
69%
Nem amiatt ment tönkre. Mérj rá a ledre, ha ott a táp, akkor rossz lett benne a led, ha meg nincs, akkor lehet visszafelé haladni a hibakereséssel.
2020. jún. 5. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
nekem a fejlámpám gyárilag mágneses... meg a töltője is mágnesesen csattan rá a lámpa aljára. nem hinném, gify at akkunak vagy a lednek gondot okoznak mágneses térben működni.
2020. jún. 5. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
53%
Egy hulladékabb módon összerakott invertert simán hazavág egy erősebb mágnes. Elég hozzá csak egy nem impregnált tekercselés egy szabadon mozgó kivezetéssel. Azt egy mágneses tér az inverter frekvenciájával fogja rángatni, előbb-utóbb elfárad, eltörik a vékony vezeték, vagy a milligrammra kigrammozott mennyiségű ónt tartalmazó forrasztás enged el. Volt ilyen tapasztalatom még a fekete-fehér kijelzőjű telefonok korszakából. Egy Ericcson (R520m) telefonnak nem LED-es, hanem illuminátoros háttérvilágítása volt, közelről hallhatóan cicergő inverterrel. Kapott egy telefontartó mágnest a kocsiba, két nap alatt meghalt. Garanciázták, visszakaptam, újabb két nap után tönkrement. Szerencsére a második javítás alalmával a telefont szétbarmolta a szerviz Összekaristolta az oldalát, összepattintó fülek egy részét letörték, úgy nézett ki mint egy viseltes roncs, nem vettem át a Pannontól, visszaadták a pénzt.
2020. jún. 5. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:
69%

4

Az EL (elektrolumineszcensz, gerjesztett foszforos) háttérvilágításnak volt ugyan párszáz voltos invertere, de arra is érvényes, hogy épp elég hibaforrás volt önmagában, nem kellett hozzá mágnes.

Annál is inkább, mert a mellékelt fizikai magyarázat értelmetlen. Egy permanens mágnes nem rángat semmit, hiszen permanens.

Az inverter is külön téma lehetne, ami egy DC --> AC átalakító, de a LED egyenárammal megy, nincs mit invertálni.

Amikor egy ceruzaelem vagy akku alacsony feszültségét kell feljebb tolni, ahhoz van a zseblámpában step up DC-átalakító.

De ha Li-ion akku van a lámpában, annak feszültségét csökkenteni kell. Az egyszerűbb lámpákban ezt áramkorlátozó ellenállással, valamint MOSFET-kapcsolóval oldják meg, ami a PWM fényerőszabályzást, villogtatást intézi. Tekercs oda nem is kell.

Az USB töltésnek sem feltétele.

Vannak persze egyéb megoldások is, de lényeg, hogy egy ilyen mágnes nem fogja kinyírni.

2020. jún. 5. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:
69%

Vagy esetleg arra gondolhatna valaki, hogy a tekercs a permanens mágnes terébe "kapaszkodva" jöhetne rezgésbe a saját áramától, de ez is életszerűtlen. Van annak saját vasmagja is, amihez képest rezeghetne, de ez nem így megy gyakorlatban, hogy már törik is stb.

Zizegő hang sem jelent semmit, attól még működhet akármeddig.

2020. jún. 5. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
26%

Szervizmérnök úr, nevezd át magadat szerviz raktárossá, vagy betanított munkássá.

Nézd meg egyszer egy szkóppal, milyen jelalak van egy inverter tekercsén. Aztán gondolkozz el az áram elektromágneses hatásán, milyen összefüggés van az áram iránya, és az állandó mágneses térben a vezetékre ható erőhatások között. Segítek: a váltakozó áram frekvenciájának megfelelő erőhatások fogják érni a vezetéket hol az egyik, hol a másik irányba.


Javaslom a mozigépész nevet is, mert ezzel a mostani válaszoddal lebuktál, eddig csak vetítettél...


Ha az akku feszültsége kisebb, mint ami a LED-nek kell, kell inverter a ledes lámpába. Nekem minden ledes lámpámban van. Szval, ásd el magad, te, te Gelka-raktáros...

2020. jún. 5. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:
89%

Ez a gond ezen az oldalon, nem lennék ellene a normális szakmai vitának, azután győzzön a jobbik... De ilyen stílusban, hülyeségeket összehordani?

A tények:

Mi az inverter? Az egyenirányító fordítottja, azaz DC --> AC átalakító. Nem azt írtam véletlenül?

AC szükséges a fénycsövek meghajtásához például (inverterrel).

A LED (meglepő) egyenárammal működik. Írtam? Igen.

Tehát a LED-drivert csak a nagyon buta laikusok nevezik inverternek.

A LED-driver nem invertál.

A rezgések dolgánál pedig nem magát a rezgés tényét vitattam, hiszen a zizegő hang önmagában is rezgésről árulkodik. De ahhoz külső mágnes sem kell.

Azt vitatom, hogy ettől ilyen varázslatosan eltörne a vezeték, ahogy azt egyesek beképzelik a fejükbe. Ne nevettess, akkor tele lenne a szervizem is ilyen hibákkal.

De ez nem így működik, egyszerűen butaság.

Neked nagyon gyerekes elképzeléseid vannak a valóságról.

"Volt ilyen tapasztalatom még a fekete-fehér kijelzőjű telefonok korszakából."

Ez aztán a vicces. Volt neked valami tapasztalatod, valami szervizzel, ahol bemeséltek neked baromságokat.

Hagyjuk már...

2020. jún. 5. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:

"Ha az akku feszültsége kisebb, mint ami a LED-nek kell, kell inverter a ledes lámpába."

A fehér LED nyitófeszültsége 3 V körül van, ezért a szimpla AA/AAA elemmel / akkuval működő lámpákba kell egy step up DC-konverter (nem inverter).

De ezt is írtam, mi nem volt érthető?

A Li-ion akkus lámpákban (3,7 V névleges) egyszerűbb esetben egyik sem szükséges, így a tekercs sem feltétel. Többféle megoldás közül egyik a lineáris (disszipatív) LED-driver, közismert típusa a 7135 áramgenerátor például, ami darabonként 350 mA:

[link]

[link]

[link]

Gyakori a PWM MOSFET kapcsolós driver:

[link]

Vagy ennek egyszerűbb változatai.

Van itt egy USB töltéses konstrukció is:

[link]

De még mindig ott tartunk, hogy tekercset nem láttunk.

Invertert sem láttunk.

Tekercs akkor jön be a képbe, amikor feszültséget kell növelni (step up DC konverter):

[link]

[link]

Vagy több, soros cella feszültségét csökkenteni (step down DC-konverter):

[link]

ttps://www.aliexpress.com/i/4001008098210.html

De aki komolyan beképzeli a fejébe, hogy ilyen tekercseket eltör egy mágnes segítségével (lehetőleg rögtön 2 nap alatt is), ott már vannak gondok rendesen...

Meg aki azt hiszi, hogy ezek inverterek és arra veri magát. Az már szánalmas is.

2020. jún. 5. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

4, 7


Komolyan azt gondolod, hogy egy zseblámpában levő akkumulátor képes akkora áramot leadni, hogy annak hatására eltörik egy vezeték, ha a közelébe helyeznek egy kis gomb mágnest?

Ehhez nem kell állandó mágnes, két egymás közelében levő vezetőre is hat erő, ha azokban áram folyik. A több ezer amper áramú gyűjtősínek zárlatakor több 10 kA nagyságú zárlati áramok lépnek fel, ekkor a gyűjtősínekre és az azokat tartó támszigetelőkre hatalmas erők hatnak. Ilyen esetben kell foglalkozni a vezetőkre ható erőkkel, nem egy zseblámpánál.


"Elég hozzá csak egy nem impregnált tekercselés egy szabadon mozgó kivezetéssel. Azt egy mágneses tér az inverter frekvenciájával fogja rángatni, előbb-utóbb elfárad, eltörik a vékony vezeték"


A régi rádiókban sokszor a hálózati transzformátorok nem voltak impregnálva. Ennek ellenére soha nem találkoztam olyannal, amelyiknek emiatt eltörtek volna a kivezetései. Ha igaz lenne, amit írtál, akkor előbb-utóbb szinte az összes elektronikus készülék összes transzformátorának, tekercseinek a kivezetései eltörnének... szokott lenni ilyen hiba? Nem.


Inverter: egyenfeszültséget alakít váltakozófeszültséggé.

Az akkumulátor egyenfeszültséget ad.

A LED milyen feszültséggel működik? Egyenfeszültséggel.

Most sem érted, hogy a zseblámpában nem inverter van?

2020. jún. 5. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!