Kismegszakító leoldása miért lehet laza kötés esetén?
Új kérdést nyitottam, hogy egyértelmű legyen a kérdés.
Ha laza a kismegszakítónál a kötés, akkor azért old le,:
1. mert kisebb felületen érintkezik a vezeték, és melegszik ott, emiatt leold.
2. Nagyobb áram fog folyni a vezetéken azért, mert a kismegszakítónál nem érintkezik rendesen?
Több embertől kérdeztem ezt. Valaki azt kondja nagyobb áram folyik,
Itt a forumon pedig azt mondták hogy nem lesz nagyobb az áram csak melegedni fog emiatt old le.
Egyik sem.
Attól hogy melegszik a kapocs, annak nincs befolyása a kilincsmű oldására.
Önmagában pedig a laza kontakt nem indít nagyobb áramot.
De ... a kontakt miatt megszakadó áramkör hatására a fogyasztók magyobb áramokat vehetnek fel az újbóli érintkezéskor, és ha ez folyamatosan fennáll, olyan dinamikus lökéseket okozhat, ami simán kioldja a kilincsművet (kétféle védelmet tartalmaz a kismegszakító, az egyik bimetallos, folyamatos túláramra melegedő, elhajló, a másik pedig dinamikus, elektromágnes tekercs formájában lágyvasat mozgatva beavatkozó).
Ez hajmeresztő, amit #2 ír. :)
Egy gyakorlatilag megfelelő áramkörben nem a vezeték ellenállása határozza meg az áramot. A vezeték ellenállását a hasznos terheléshez képest kicsire választjuk, mert az nem kóser, ha a vezetéken távozik el az az energia, amiért pénzt adunk.
Így, ha a vezeték ellenállása bizonyos határok között változik csak, a körben az áram nem fog lényegesen változni. Az érintkezés ellenállása meg a felületeket összeszorító erőtől is függ, azaz laza érintkezésnél nagyobb. Nagyobb ellenállás + ugyanakkora áram = nagyobb Inégyzet*R - ez a teljesítmény, ami a csavarnál hőt generál. A bimetáll meg általában az egyik oldali csatlakozóhoz egészen közel van. Hát ha elszenesedik a csatlakozó környékén a műanyag ház, akkor ugyan miért is ne lenne befolyással a meleg a bimetállra?
Kedves Sztrogoff!
Akkor szerinted is az én első opcióm jó, azaz, hogy azért old le a megszakító mert a laza kötés miatt melegszik? Mert kis felületen érintkeznek a vezetők?
Tehát semmiféle nagyobb áram nem fog folyni a vezetékben a laza kötés miatt?
"Kedves Sztrogoff!
Akkor szerinted is az én első opcióm jó, azaz, hogy azért old le a megszakító mert a laza kötés miatt melegszik? Mert kis felületen érintkeznek a vezetők?
Tehát semmiféle nagyobb áram nem fog folyni a vezetékben a laza kötés miatt?"
UGyan nem én lettem megszólítva, de amit kolléga írt: "A bimetáll meg általában az egyik oldali csatlakozóhoz egészen közel van. " Ha azon az oldalon van a laza kötés ahol a bimetál van akkor igen leoldHAT a készülék melegedésétől. (zárójel: egyébként a kismegszakíó egyik hátránya, hogy jelentős hőmérséklet függése is van). A laza kötés azért melegszik, mert I*I*R...
Ami viszont baj, hogy nem minden esetben old le a kismegszakító laza kötéstől (erről a tűzoltók bőven tudnak történeteket mesélni), az elektromos tüzek egyik leggyakoribb oka a laza kötés. Láttam olyat, hogy kismegszakítóból két ujjal ki tudtam húzni a vezetéket (igaz melegedett rendesen) de a kismegszakító nem oldott le (hőkamerás vizsgálatot végeztünk) és kb. 10 amper folyt amíg nem kapcsoltam le.
Az, hogy a nagyobb feszültség esés (a laza kötés miatt nő a feszültség esés, kisebb feszültség lesz a fogyasztón) mit okoz a fogyasztó jellegétől függ. A mai "korszerű" elkektronikus fogyasztók esetén (némelyikre rá is van írva, hogy 100-250VAC) igazán a teljesítmény "állandó" azaz ha csökken a fogyasztóra jutó feszültség nő az áramfelvétele. Ahogy kolléga íta egy mobil telefon töltő esetén ahol ez a néhány mA /pl. konkrétan mértem egyszer egy kisebb telefon töltő esetén 20mA hálózatból felvett áramot/ akár csak a duplájára emelkedik nem lesz jelentős hatású. Egy nagyfogyasztó esetén néhány V is mérhető felvett áram növekedést fog okozni. A háztartásokban azonban ettől még messze vagyunk, hogy érezhető legyen, előbb lesz az, hogy a készülék nem működik, minthogy túlterheljen (általában)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!