Lakás elektromos hálózatának kiépítése hogyan valósul meg a gyakorlatban?
Figyelt kérdés
A lakásomban 13 áramkör van kialakítva és szeretném tudni, hogy az áramkörök elosztó dobozba történő, azaz a kismegszakítókig történő vezetékelése hogyan van kialakítva. Gondolom nem úgy, hogy a 13 áramkör mindegyikétől megy egy fázis, nulla és földelővezeték, mert akkor nagyon vastag cső kellene az elosztó dobozig, hogy elférjen benne minden vezeték. Sejtem, hogy az egy áramkörön lévő fogyasztók vezetékei egy kötődobozban egyesülnek, de odáig hogyan megy a nulla, fázis, földelés? Minden fogyasztóra (lámpa, konnektor, elektromos gépek, stb.) kell földelés? Ha valaki elmagyarázná vagy lerajzolná egy egyszerűbb, mondjuk 3 áramkörös kialakítás vezetékelését az elosztótól a fogyasztókig, azt megköszönném, mert nagyon bosszant, hogy nem értem. Esetleg ha lenne valamilyen érthető olvasmány az is jól jönne. Sajnos a neten fellelhető rajzok kimondottan műszaki embereknek készülnek.#áramkör #lakás villamos hálózata
2020. máj. 2. 14:20
1/5 anonim válasza:
Hát ha normálisan meg van csinálva, akkor minden áramkörnek külön vezetékei vannak. Minden fogyasztóhoz oda kell vinni a védővezetéket, még akkor is ha adott fogyasztó kettős szigetelésű.
2/5 anonim válasza:
még az, kettős szigetelésű fogyasztora nem kell rákötni a védővezetöt, de ott kell lennie, mert pl. ha kiakarod cserélni a kettős szigetelésű lámpát védővezetősre, akkor rá bird kötni.
3/5 anonim válasza:
Csak a fázis van minden egyes körhöz külön vezetékezve, kismegszakítótól. Nulla és a vödőföldel elég egy vezetékkel elindulni a mérőórától, és azt menet közben szétosztani.
4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2020. máj. 7. 21:25
5/5 anonim válasza:
Megint beigazolódik az, hogy a rossz válaszokat megköszönik a Gyakorin. Ez a #3 válasz ez egészen rossz. Nem lehet közös nulla. És igazából úriember nem szerel közös védővezetőt se.
"mert akkor nagyon vastag cső kellene az elosztó dobozig, hogy elférjen benne minden vezeték"
A normális villanyszerelés az áramkörönként egy cső. Ha többet rak bele valaki egy csőbe, akkor állandóan megbízhatóan kéne jelölgetni, az meg úgysem megy hosszú távon, másrészt több áramkör behúzása egyenként egy csőbe mindig veszélyes olyan szempontból, hogy a már benne lévő vezetékek úgy állnak, hogy ledörgöli a szigetelést egyik a másikról, ahogy az egyik elmozdul. No meg ha egynél lesz valami miatt túltehelés, akkor leolvasztja a többiről is a szigetelést, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!