Hogy lehet 4 érintkezős 3 fázisból 230 v-ot kinyerni?
Leírom, hogy mik az elképzeléseim, és javítsatok ki ha tévedek. A 4 érintkezős 3 fázisú dugasznál 3 érintkezőn fázis van, 1 érintkezőn pedig védőföldelés. Az 5 érintkezősnél a Null az 5. érintkező. Ha én egy 4 érintkezős dugaszból az egyik fázist, és a védőföldelést használom, és kötök rá egy 230 v-os konnektort, akkor ha fogyasztót dugok bele, akkor a Fi relé le fog oldani.
Amiért egyáltalán felmerült ez, az az, hogy egyszer régen láttam valahol egy olyan hosszabbítót, aminek a dugasza egy 4 érintkezős 3 fázisú dugasz volt, a végén pedig egy 230-as lengő konnektor, és működött. Lehetséges, hogy annál a háznál, ahol ezt láttam, nem volt Fi relé? Vagy teljesen rosszul gondolom az egészet?
bármelyik fázis és a nulla 230 volt.
a védőföldet ne piszkáld, mert akkor valóban leold a fi-relé, hiszen ez a dolga.
Nem tudhatod, mit barkácsoltak, ha valaki nagyon akarja, köthet magának akármit.
Meg az is igaz, hogy a védőföld is funkcionálhat nullaként, ha valaki meg azt akarja nagyon, ha szakszerűtlenül is.
Meg én úgy látom, ezen az oldalon is sokan szinte csodálkoznak, ha valahol nincs FI-relé.
Pedig nagyon sok helyen nincs, ahol nem újították fel a régi rendszert, ebben sincs semmi különös.
Térjünk át a marinénis védőföldelés kifejezésről a precízebb védővezető szó használatára, mert a védőföldelés kifejezés fenn van tartva egyrészt az érintésvédelmi módra, másrészt magára földbe szúrt vasra.
Abban az esetben, ha a rendszer nullázás (TN), akkor ez a védővezető a mérő környékén csatlakozik a nullavezetőhöz, így rendesen tudna záródni az áramkör, csak a védővezetőn át üzemi áramot vezetni az elsőrendű gazemberség. :) Csak egy lehetséges fejleményt említve, ha a védővezető más készülék testére is csatlakozik, akkor, ha a védővezető az elején elszakad, ezen másik készülék testén megjelenik az "egyik" készüléken át a fázisfeszültség, a másik készüléket gyanútlanul megérintő felhasználó testi örömére.
Abban az esetben, ha a rendszer védőföldelés (TT), akkor eleve a földelés ellenállása sorba kapcsolódik a készülékkel, így például egy 10 ohmos földelési ellenállás és egy 10 ohmos készülék ellenállás esetén a készülékre a hálózati feszültség fele jut, amitől durvább készülék nem működik jól, finomabb készülék meg tönkre is megy.
Hát ez van az általad említett "meg lehet csinálni,de nem ajánlott" mögött. Életveszély és anyagi kár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!