Lítium ionos aksival rendelkező csavarbehajtó kijelzi ha az aksi részegységei, a kisülés folyamán, a kritikus 2,6 V-ot elérik?
Ezt a határt abból kéne észrevenni hogy nem mozdul a szerkezet, mert az akkumulátorokba épített védelmi elektronika lekapcsolja az akkupakkot.
Gagyibb termékeknél előfordulhat hogy nincs ilyen elektronika. De valósznüleg jelzés sincs... Bár ez nagyon prosztó megoldás, tényleg tönkremennek az akkucellát ha túl vannak merítve. a védelem meg pár centbe kerül csak.
vannak olyan akkupakkok amiken van 3-4 led amik az akku töltöttségét mutatják.
de ezek sem mutatják meg a 2,6 voltot, mert a fentebb említett cellafeszültség elérése előtt lekapcsol az akkucsomag!
Normál esetben, amikoir lemerült, azaz már nem működik, még a kritikus szint fölött van. Ha viszont elfelejted és így marad hónapokig, akkor lehet gond vele.
Dobhatsz egy linket, hogy tudjuk mit akarsz venni, mert így csak találgatunk.
Szimpla cellánál (pl. zseblámpa vagy kisebb csavarhúzó is van ilyen), nem feltétel a védelem, mert az energia elfogyása jól érzékelhető és akkor már csak nem szabad tovább kínozni, hanem tölteni kell, ennyire egyszerű. A terhelésre eső feszültség ugyanis terhelés nélkül még bőven visszaugrik ilyenkor 3 V fölé.
Soros kötésű celláknál már sokkal kellemetlenebb, mert mindig lesz egy tag, ami először merül le, míg a többi tartja magát.
Ekkor terhelésre a gyenge cellán nem csak nullára esik a feszültség, hanem még át is fordulhat negatívba, ami különösen kártékony.
Ezért soros kapcsolásnál mindenképpen ajánlott a védelem, mellesleg a legtöbb 2,5 V-nál kapcsol. Ezt a tényt szeretik ugyan vitatni olyan fórumozó fotelhuszárok, akik az életben soha nem mértek még műszeresen ilyen védelmeket, illetve nem láttak dokumentációkat sem a témában. Noha gyártanak védelmi IC-ket még azonos típuson belül is többféle választható feszültségre, de legjellemzőbb a 2,5 V. Laptopakkunál is például.
Esetleg szerszámgéphez vagy modellezéshez létezik egyszerűbb kis trükk:
A megoldás előnye, hogy nem kell a nagyáramú körbe MOSFET kapcsolóval, illetve áramérzékelő sönttel beavatkozni, ami melegedéssel, veszteséggel jár, hűtést is igényelhet, így direktben kihasználható az akku ereje.
Mindenkinek kösz a gyors válaszokat! Valami ilyesmire gondoltam: 3s 20a li-ion lithium battery 18650
Ez az IC véd ugyan a túltöltés ellen, de a túlmerítés ellen nem. A „Szervizmérnök úr” által küldött link telitalálat, de itt minden cellára kellene egy ilyen egységet kötni? Jó volna egy bekötési rajz.
Nem tudom miért de nekem ez a -file-beillesztés ...- ezt a kaland regényt írja ki. Remélem használható. De ha valaki
felvilágosítana, hogy hogy lehet ezt valamiféle kulturáltabb módon csinálni, hát azt is nagyon megköszönném.
Amit linkeltél (mint minden ilyen védelem), véd túlmerítés ellen is, alatta van a táblázat, tipikusan 2,5 V-nál.
A kijelzős vészjelző egyszerűen beköthető, legfeljebb 8 soros cellát tud figyelni egyszerre (azon belül nyilván lehetnek paralel tagok is):
Ha bármelyiken túlzottan beesne a feszültség, hangos sípolással jelez:
https://www.youtube.com/watch?v=A0EjDtGSepw
Ami hátránya, hogy a LED-kijelző hosszabb idő alatt lemerítené az akkut, ezért üzemen kívül le kell húzni, vagy kapcsolóval megszakítani a GND (negatív) ágat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!