Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lítium-aksi tényleg annyira...

Lítium-aksi tényleg annyira veszélyes, hogy nem árt ha mindig erős fémdobozban tartom?

Figyelt kérdés

Nemrég rendeltem egy jó nagy, 12 cellából álló 20 ezer mAh (12V) aksit, és gagyi volt az egymáshoz forrasztás (cérnavékony drótocskákkal volt gyárlag, sztem max 0,5 A-t bírt volna el), így megerősítettem normális 1,0-ás vezetékkel őket végig.


De sokan sikítottak, hogy még jó h nem robbant fel, mert állítólag fel kellett volna ....


Azóta félek tőle nagyon, de mi az igazság ebből? Értem h nem jó a forrasztás mert hő és veszélyes, de forrasztgatás nélkül is veszélyes játék?

Csak mert van itthon 4 db nagyobb 12V Li-aksim is, és már ott tartok, h félek a házban hagyni, ha nem vagyok, és kiteszem minimum a teraszra.


Tényleg ennyire veszélyes vagy ennek a nagy része inkább csak ijesztgetés és azért nem ennyire vészes a helyzet?


Vagy vegyek neki azt a jó vastag falu és erős fémből készült pénzeskazettát és tartsam abban a biztonság kedvéért?



2019. szept. 28. 13:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy akku gagyi, akkor veszélyes. Mindegy, hogy li-ion vagy más.
2019. szept. 28. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ez így hülyeség. Az akkuval akkor van gond ha terhelésnek van kitéve és ez a vékony vezeték mondjuk nem bírta volna el az 1A-t emiatt tényleg leolvadhatott volna. Ez amolyan védelem hogy ne forrósodjon, nem robbanjon, meg gyulladjon ki.

Nyilván emiatt nem fog csak úgy kigyulladni, csak ha nagyon megvan terhelve. De egy normál akkupakkban kell hogy legyen egy védelmi áramkör ami megakadályozza hogy probléma legyen. Az hogy masszívabb vezetékeket forrasztottál rá az nem feltétlen baj, de cellánként nincs meg a kellő védelem így ha egyik esetleg zárlatos lesz, vagy bármi baja akkor a többi cellát is viszi magával a levesbe, ha meg zárlatos akkor kiég közte a vékony vezeték ami erre van kitalálva és így csak egy cellád kárára ment és nem az összesre. Persze érdemes erősebb vezetéket adni ha terhelni akarod de nem szabad túl nagy terhelést adni neki. kigyulladni, robbanni csak úgy nem fog, ahhoz hogy ez legyen fizikailag kell megsérülnie például ha belevágsz egyet a kalapáccsal vagy sérül maga a cella akkor ez előfordulhat, de túlterhelésnél felforrósodik kegyetlenül amit csak észreveszel és ha normális védelem van benne akkor az áramkör közbeavatkozik ha már probléma van.

Akkor van gond ha mindenféle védelem nélkül használod, például direktre rákötsz egy fogyasztót és azt használod hosszútávon, meg ész nélkül túl meríted mert ez sem egészséges neki. Ha van benne normális áramkör amolyan kiegyenlítő ami egyben védi is a cellákat akkor úgy is érzékelni fogja ha valamelyik problémás és akkor nem volna szabad hogy baj legyen. De egy biztosíték sosem árt 2 cellánként például.

2019. szept. 28. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
54%

Ne viccelj, a laptopok tulajdonosainak is rettegés legyen az élete?

A forrasztás sem árt a 18650 celláknak, ha valaki ésszel csinálja: a felület megfelelő érdesítése után, nagy teljesítményű pákával, gyorsan, rutinosan dolgozni, hogy szinte ideje se legyen átmelegedni.

Ha zárlatot okoztál volna, az akku már lefüstölt volna.

2019. szept. 28. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
71%
Femdoboz mi ? Tudod fiam hogy működik a bomba ? Na az lesz belőle ha bedobozolod
2019. szept. 28. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nagyon ritkán szokott bajuk lenni. Pl samsung vissza is vonta a csúcskészülékét anno (note 7 talán?), mert gyári hibás volt az összes akksijuk.

De emiatt nem érdemes bedobozolni sem a power bankot, sem a telefonodat, sem a tesládat...

2019. szept. 28. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

de ez miért baj?

"direktre rákötsz egy fogyasztót és azt használod hosszútávon"

> igen, akár órákon át is használok róla egy kb 11 és egy 15 W-os azaz akkor 2 - 2,5 A körüli lámpát.

ez sok lenne? a cérnakábelnek sok, az tuti, de az aksinak is?


a másik: maguk a cellák abszolút jó minőségűek, ellenben semmiféle védelem nincs bennük. de semmi! 12 db cella (nem a szokásos 18650, hanem kis lapos téglalapok) van összekötözgetve. próbáltam már pl rátenni egy pillanatra egy 55W-os izzót és bizony működött, azaz tuti h semmilyen védelem nincs benne.


akkor most hogy túléltem a forrasztást, azt mondjátok, már nem lehet annyira veszélyes, mert inkább a forrasztás hője tudott volna gondot okozni?

2019. szept. 29. 12:40
 7/9 anonim ***** válasza:

Akkor azok Li-po cellák, de így még mindig könnyen kinyírhatod, ha cellánként 2,5 V alá hagyod merülni.

Ráadásul a soros kötésű cellákra leselkedik egy másik veszély: a soros körben mindig lesz egy tag, amelyikből először fogy el az energia. Elkezd rajta esni a feszültség nullára, majd még átfordul negatívba is, mert a többi cellában még van erő, így visszirányban rátöltenek.

Ezért fontos ilyen akkukat elektronikus védelemmel ellátni, ami 2,5 V alatt lekapcsolja az egész telepet, ha bármelyik cella beesik.

Ahogy a laptopakkuk védelme is működik, illetve az még áramot, túltöltést és túlmelegedést is figyel.

2019. szept. 29. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

értem és kösz, de hát gyárilag ez így van, ahogy leírtam egy műanyag dobozban, még a vastagabb vezetéknek is alig volt hely, védelmet betenni még pluszba tuti nem tudok.


lehet h Li-Po, de és akkor az most nekem jobb hír vagy rosszabb? :)


igyekszem akkor nem túlmeríteni, de a lényeg, h tuti ne féljek tőle? a modelleseknél láttam, h ők azért eléggé félnek a Li-Po aksiktól és acélbőröndben szállítják és tartják pl. szal fene tudja ...

2019. szept. 30. 08:50
 9/9 anonim ***** válasza:

Ezen az oldalon a kérdezők általában azt hiszik, hogy mi is látjuk, amit ő lát.

Pedig nem, valójában én sem vagyok látnok.

Link? Fotó?

2019. szept. 30. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!