Hogyan teszed azt felszólító módba azt, h csuklás (E/2), illetve azt hogyan mondom, hogy nem azért van h, megigyad, csak ivás helyett ízlik legyen?
A helyes megoldás elvileg: „csuklj”, illete „ízljen”.
Van kb. hetven ilyen ikes ige, aminek a szótöve két olyan mássalhangzóra végződik, amire általában nem szoktak végződni szavaink (az utolsó mássalhangzó l vagy z). Már eleve az -ik „rag” nélküli kimondott változat is furcsán, idegenül cseng: csukl, izl. Ehhez jön még hozzá a felszólító mód jele, ami aztán olyan mássalhangzó torlódást okoz, ami teljesen idegen a magyar nyelv jellegétől.
Itt elő szokott fordulni még olyan megoldás, hogy „csukolj„, „ízeljen”. Itt egy magánhangzót toldunk be, hogy elkerüljük a mássalhangzók torlódását. Ezzel az a probléma, hogy a magyar nyelv belső összefüggései miatt akkor más toldalékoknál is meg kellene jelennie ennek a betoldott magánhangzónak, pl. én csukolok, nekem ízelik. De ilyenről nincs szó, tehát ez az alak is felrúgja a magyar nyelv „logikáját” (már ha beszélhetünk ilyenről). Viszont jobb híján pl. ezt használjuk a hasonló áramlik igénél: áramoljon.
Ezeknek az igéknek ezen formája bizonytalan, szokatlan, ezért általánosságban kerülendő. Szélsőséges véleményként azt is lehet mondani, hogy ezeknek az igéknek nincs E/2 felszólító módú alakja. De szerencsére – és talán ezért is nem változott meg az idők során ezen szavak alakja – pont olyan igékről van szó, amit életszerű helyzetben soha nem tennénk E/2 felszólító módú, vagy úgy általában felszólító módú alakba. A csuklik ige ilyen alakja az esetek 99%-ban maximum a tiedhez hasonló kérdéseknél van leírva ilyen-olyan formában, de soha nem fordult még elő velem – és a legtöbb emberrel – , hogy valós élethelyzetben kellett vonna használni ilyen alakot. Ha mégis, ki lehet fejezni máshogy: csuklásra szólítalak fel, vagy szeretném, ha csuklanál. De el lehet kerülni pl. szenvedő, vagy gyakorító képzővel is: csuklódj, botladozz.
A legtöbb ilyen ige egyébként valami olyan történést fejez ki, ami felett nincs kontrollunk, így nem érdemes felszólítani valakit erre (csuklik, hámlik, ízlik, botlik, csömörlik). Vagy olyan jellegű történést fejez ki, amit nem emberek végeznek, vagy ha átvitt értelemben emberekre is érthető – hullámzik, áramlik –, akkor nem egy ember végez (burjánzik, fehérlik, piroslik, fénylik, türemlik, áramlik, habzik, hullámzik), erre is ritkán szoktunk valakit felszólítani.
#1 Már elege van belőlem ;)
#2 Köszi szépen a választ!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!