Jövőre szeretnék a győri Révai gimnáziumba felvételizni, Gárdonyi Géza Ált. Isk. -ból. Több lent?
Mindenképpen próbáld meg az idődet helyesen beosztani!
Amikor hazaérsz, egyél valami könnyűt, ne terheld meg a gyomrodat és a szervezetedet nehéz, laktató ételekkel. Egy joghurt, egy gyümölcs vagy egy maréknyi dió mind-mind ösztönözhet a tanulásra. Ajánlott a szőlőcukor is. Élénkítő hatása közismert, segít a tanulásban - azonban figyelj oda a mértékletességre!
Sokat segíthet, ha tanulás előtt kideríted, mikor vagy a legaktívabb. Erre a napszakra kell, hogy szervezd a tanulást. Vannak, akik éjjeli baglyok, vannak, akik reggel képesek tanulni, és vannak, akiknek délután fog a legjobban az agyuk. Döntsd el, te melyik csoportba tartozol, és akkorra időzítsd a tanulást! A legésszerűbb délután tanulni, persze lehetnek kivételek.
Ha már tudod, mikor a legideálisabb, a megfelelő napszakban vonulj be a szobádba. Zárd be az ajtót és kapcsolj ki minden zavaró berendezést. Ezután kezdj el tanulni! Ne foglalkozz ilyenkor mással! Meglátod, ha a tanulásra koncentrálsz, sokkal hamarabb végzel. Fél óra kellet csak? Látod, mindjárt jobb. De ha 2-3 vagy esetleg 4, akkor sincs semmi gond. Tudod: munka után édes a pihenés. Gondolj erre miközben tanulsz!
Ha elfáradsz, vagy ha már úgy érzed, abszolút nem fog az agyad, állj fel, menj ki a levegőre és mozgasd át magad, esetleg fuss egy kicsit, esetleg zuhanyozz le! A víz felfrissít, utána garantáltan menni fog a tanulás.
A tanulás akkor még jobban fog menni, ha valami kedvet is érzel hozzá. Ezért ha szereted, gyújts egy illatos gyertyát, vagy kapcsolj hangulatvilágítást. Ezek mind fokozhatják a tanulási kedvet. Esetleg próbálkozz azzal, hogy eljátszod, mintha felelnél. Ez is sokat segíthet.
Jó módszer az ún. piramis-módszer is. Először nézd végig a leckét. Emeld ki a kulcsszavakat. Ezek definícióit és a kulcsszavakat lehetőleg szó szerint tanuld meg. Ez a piramis 1. szintje. A következő lépésben jegyezd le a fontosabb dolgokat. Ezeket nem fontos szóról-szóra bemagolni. Olvasd el négyszer-ötször. A jéghegy, khm... pardon, szóval a piramis csúcsa, hogy gyűjts hozzá anyagokat, olvasd el a kisbetűs részeket is. Ezeket csak egyszer-egyszer szükséges megtenni. Felelet közben viszont eszedbe jut majd, a tanár pedig biztos értékelni fogja.
Ha nem jegyzel meg mindent elsőre, akkor jó módszer lehet, ha mindent leírsz. Azzal, hogy leírod, rengeteg dolgot meg tudsz jegyezni. Végül talán segíthet az is, ha a tanulás után elmagyarázod a leckét a barátodnak vagy barátnődnek.
A netet is fel lehet használni tanulásra. Ha nem értesz valamit, vagy nagyon érdekel és több információt szeretnél tudni róla, keress rá bátran a neten (nem a Facebookon). Mivel több helyről gyűjtöd be az anyagot, tudásod rugalmasabb lesz, könnyebben felidézhető. Az oktatóprogramok látványosságával nem tudnak egyelőre a tankönyvek versenyezni. Sok olyan program van, amivel a tudásodat ellenőrizheted.
Ezek a ragadós, sárga cetlik nagy szolgálatot tehetnek szótanulás, évszámok, vagy fogalmak tanulása során. Ahol megfordulsz, kiragaszthatsz párat, és minden alkalommal, amikor elhaladsz mellette, elolvasod azt, máris tanulsz egy kicsit. Ezt úgy is el lehet készíteni, hogy az egyik oldalára az idegen szót írod fel, a másik oldalára pedig a magyar megfelelőt, vagy a fogalmat és magyarázatát.
Ha szólistát kell megtanulnod, akkor a kezdőbetűkből összeállíthatsz egy vicces mondatot. Így ha fel kell idézned a listát, a mondat nagy segítségedre lesz, hogy ne hagyj ki semmit sem. Pl.: Piri gipszben futott körbe kiabálva. – Azaz ionkristályok: pirit, gipsz, fluorit, kősó, kvarc.
Ugyanaz, mint a fenti, csak szavakkal. Pl.: Fogász – halmazállapotok: folyékony, gáz (légnemű), szilárd.
Szólista tanulásánál elképzelheted a lakásotok néhány fontos pontját, ahova elhelyezed az adott szavakat, dolgokat. Fontos, hogy ezek a képek elég abszurdak legyenek, hogy fel tudd idézni őket. Pl.: ha azt kell megjegyezned, hogy el ne felejts tejet venni, akkor elképzelheted a szobádat, ahogy tejben úszik.
Idegen szavak tanulása során gondolkodj el rajta, hogy mire emlékeztet téged a szó, tippelj arra, hogy vajon mi lehet a jelentése. Esetleg keress a jelentéshez megfelelő képet és asszociációt is. Pl.: curtain: elképzelsz egy körtés függönyt, ezzel a kiejtést és a jelentést is könnyebben rögzíted elmédben.
Képzeld magad elé a történelmi alakot, vagy képzeld magad a helyébe! Azt is elképzelheted, hogy tudósító vagy, aki éppen az adott eseményről tudósít. Ha a képzeleted megmozdult, a bevésődés gyorsabb lehet és a felidézés pontosabb. És így nem is olyan unalmas a tanulás…
FORRÁS: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!