Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Pszichológusok, szerintetek...

Pszichológusok, szerintetek ezt hogy kell értelmezni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nemrég azt olvastam egy könyvben (Személyiségelméletek), hogy napjainkban háromféle embertípus van:

1. aki az aktív ingerekre képes produktívan reagálni, így sosem unatkozik,

2. aki unatkozna, de folyamatosan leköti magát ingerekkel, így nem kezd el unatkozni, és

3. aki folyamatosan unatkozik az ingerek ellenére is. A kérdés az, hogy az első két csoportot hogy lehet megkülönböztetni? Mit jelent az aktív inger és a produktív válasz? Az ember maga dönti el, hogy mit tekint aktív ingernek? A produktív válasz valami aktív cselekvést jelent? Aki nem kap aktív ingereket, amire produktívan reagálhat, az csak elkezd unatkozni, akkor meg mi különbözteti meg a második csoporttól?

Én mindig olyan voltam, aki kevés ingerrel is elvolt, tipikusan az a zenehallgató-olvasgató, töprengő fajta, el is könyveltem magam introvertált és melankolikus személyiségtípusnak. Tudatosan hagytam, hogy megmaradjon valami bennem a gyermeki mindenre rácsodálkozás képességéből. Úgy éreztem, így sokkal érdekesebbnek látom a világot mint a legtöbb kamasz és felnőtt. És nagyon jól éreztem magam. Egészen eddig a nyárig, mert - bár a körülményeim nem változtak - most rádöbbentem, hogy talán aktívabbnak kellene lennem, vagy ilyesmi. Az a kérdés merült fel bennem, hogy vajon eleve ilyen vagyok, ilyen szemlélődő típus és minden rendben, vagy csak így alakultam hozzá az ingerszegény környezetemhez; ezzel leplezem az unalmamat. (Tehát gyakorlatilag az egyes és kettes csoport között hezitálok.)

Ezenkívül itthon egyre csak nyomasztó gondolataim támadnak a jövővel kapcsolatban, hogy csak vegetálok, magányos/fásult leszek, mi lesz 30 év múlva stb. pedig tudom, hogy teljesen elégedett voltam az eddigi életformámmal, mikor még suliba jártam. (Most érettségiztem, ezután OKJ-re fogok járni 2 évig, szóval más közösség lesz) Tudjátok, élveztem hogy emberek nyüzsögnek körülöttem, még ha csak felületes kapcsolataim is voltak velük, de volt egy pozitív hangulata az egésznek. Ez a közeg és a néhány közeli barát, családtag teljesen kielégítette az emberekkel való kapcsolattartás iránti igényemet. Pozitívan láttam a jövőt. Most viszont lehet, hogy ezeken a forró, eseménytelen nyári délelőttökön túl sok időm van gondolkozni.


Tudom hogy túl sokat írtam, bocsi, de jó volt végre kiírni ezt magamból, és bízom benne, hogy egy külső szemlélő talán jobban meg tudja ítélni a dolgokat, mint én. Előre is köszi a választ!



2015. aug. 14. 00:34
 1/6 A kérdező kommentje:
Egyébként Személyiségmodellek volt a könyv címe, eléggé "szakmainak" tűnt, ilyen tanulmányok voltak benne. Ja és 21/F vagyok.
2015. aug. 14. 00:38
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem vagyok pszichológus, de szerintem ne számíts szakember válaszára.


Szerintem változó. Azt írtad, hogy szereted, ha az emberek körülötted nyüzsögnek. Ekkor van inger és az ingerek miatt foglalod le magadat. Ez az 1. csoport.


Mikor nincs inger, akkor a 2. csoportba sorolnálak. Nincs inger, így nem is tudsz azokra reagálni. Így -inger hiányában- találsz elfoglaltságot saját magadnak.


Aki az első csoportba tartozik, szerintem nem is szereti az ingerszegény környezetet, mert nem igazán van mire reagálnia. Ekkor lehet valaki idegesítő, mert mindenbe beleköt.


Ezért azt mondom, hogy az esetedben inkább a 2. a jellemző csoport.


(jövőre érettségizek és szintén OKJ lesz, szóval szoríts) :D

2015. aug. 14. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem a lenyeg a kovetkezo: aki produktivan reagal az ingerekre, az a negativ/rossz erzest kivalto ingerekre is igy reagal, aki lekoti magat, az v.szinuleg nem fogja negativ ingerrel lekotni magat. Itt lenyegeben az inger tipusa feletti befolyasban van kulonbseg.
2015. aug. 14. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Haha, vajon veletlen? :)

[link]

2015. aug. 14. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Elsőnek: azt hiszem, amíg suliba jártam, megvolt az egyensúly a közösségi ingerek és a magányos tevékenységek által keltett ingerek között. Akkor jó volt, mert a mozgalmas, emberekkel való élményeket tudtam kompenzálni a befelé fordulással. Most viszont úgy látszik, ez a rengeteg szabadidő, ami rámszakadt a nyáron, szóval ez nem olyan élvezetes, mint amilyennek képzeltem. Nyilván szükség van a mozgalmsasságra is, hogy élvezni tudjam az egyedüllétet. Csak az vetődött még fel bennem, hogy a helyzetemmel és a jövőmmel kapcsolatos negatív gondolataim csak emiatt az állapot miatt jöttek elő, vagy ha jobban belegondoltam volna a helyzetembe a mozgalmasabb időszakomban, akkor is ilyen borúsan láttam volna-e a dolgokat? Nem nyomtam-e el az ingerekkel az ítélőképességemet? Illetve: melyik szemléletmód lehet a valóságos, a reálisabb? (Remélem, a pozitív.)

Sok sikert az OKJ-shoz!

2015. aug. 14. 11:43
 6/6 A kérdező kommentje:
Utolsónak: hát, nem én tettem fel azt a kérdést, ha erre gondolsz :P
2015. aug. 14. 11:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!