Honnan jön az, , isteni szikra"?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Ugyanonnan, ahonnan a többi gondolat is.
Mikor az ember gondolkodik valamilyen probléma megoldásán, az eddigi ismeretek, sémák alapján következtet. (Ettől ember az ember, hogy következtetni tud.)
A megoldás kikövetkeztetését gyakran "villámcsapásként", azaz hirtelen élményként, isteni szikraként éli meg az ember. (Gyakran heuréka-élménynek is nevezik.) De ez nem egy kívülről jövő szikra, csak a saját gondolataink között a célravezető út megtalálásának az élménye.
Tehát akkor a ,, nincs új a nap alatt" helytálló?
És Bell azért találta fel a telefont, mert a környezete által közvetve közvetített gondolatok és az emlékek keveréke létrehozta a gondolatot?
Akkor nincsenek zsenik? Minden attól függ hogy milyen hatások érnek?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Dehogynincs új a nap alatt! :)
Való igaz, hogy a környezeti hatások alakítják az ember gondolkodását (még a tanulást is beleértve), de mint írtam, attól ember az ember, hogy az eddigi tapasztalatok alapján új következtetéseket képes levonni, vagyis képes elvonatkoztatni, lényeget kiemelni, törvényszerűségeket megállapítani, és mindezek alapján új elméletet felállítani. Erre az emberen kívül egyetlen általunk ismert élőlény sem képes.
Igen, Bell azért találta fel a telefont, mert az addigi tapasztalatai (tanulmányok, tudás, kutatások) alapján képes volt következtetni, és elképzelni valami olyan dolognak a működését, ami eddig még nem létezett.
Aki csak egyszerűbb következtetéseket képes megtenni, az az átlagember. Aki bonyolultabbakat, az az okos, képzett szakember, tudós. És aki egészen vad, szinte hihetetlen következtetéseket képes levonni, az vagy zseni, vagy őrült. :D
Ha mondjuk el tudod fogadni, hogy az emberi tudat nem egy zárt rendszer ami magában termel gondolatokat, vagy feldolgozza az érzékszervek jeleit, hanem inkább egy vevöként képzelhetö el, akkor közelebb tudsz kerülni a válaszhoz.
Hogy éppen a saját vevöddel mit hangolsz be, melyik csatornára állítod, az rajtad áll. De nem úgy hogy most eldöntöd, hogy "akkor én rámegyek az isteni szikrára, oszt jól feltalálok valamit, ami még sose volt". :) Akik bármi olyat hoztak be ide, ami új, azoknak a tudatuk és életük egésze másképp müködött mint az átlag, mert más érdekelte öket. Nem az átlagos adást hangolták, amit a tömeg hallgat. Ezért váltak alkalmassá az "isteni szikra" fogadására. Az emberek tömegei szinte sose váltanak hangolást, ezért nem is jelenik meg bennük semmi különös. Vagy ha megjelenik is, ritkán, nem bontják azt ki, nem lesz belöle semmi.
Azért nevezik "Isteni szikrának" mert nem nyilvánvaló hogy honnan jön.
Én úgy látom, hogy az ember gondolkozása "asszociatív" - egyik dologról jut eszébe a másik - kapcsol - néha nem is logikusan. A süteményről eszébe juthat a nagyanyja, arról a nagyapja, arról pedig a nagypapa körfűrészgépe... :-)
A fizikai tapasztalások közt elvont összefüggést is találhat pl tárgyak lepotyogása - gravitáció "ötlete"...
Alapvetően a kereső gondolkodás összekapcsol dolgokat vagy esetleg szét is választ amit korábban összekapcsolt - vagy minősíti a kapcsolatot hogy az összefüggés törvényszerű-e avagy véletlenszerű.
Törvényszerű, hogy a dolgok leesnek és véletlenszerű a tényleges létező kapcsolat a süti meg a körfűrészgép között - ám még az ilyesmi is vezethet akár hasznos ötletkhez egyszerűen azzal, hogy kiemel esetleg egy gondolatbörtönből - kisiklat egy vakvágányról - vagy egyzerűen csak nagyobb távolságot rálátást ad egy adott dologra.
Ezért lehet jelentős hatása a dolgok pihentetésének is.
Meggyőződésem, hogy az ember nem csak tudatosan gondolkozik - dolgozik az agy problémákon úgy is, hogy a folyamat nem tudatos, csak egy eredménye: ez is Isteni szikra hatású.
Ilyesmi a "ráalvás" is jártam nemegyszer úgy, hogy amin este törtem az agyam (pl akár programban hibakeresés) az reggelre a semmiből megvolt.
Valószínű, hogy az agy alváskor nem egyszerűen pihen, hanem dolgozik is - más "üzemmódban".
Érdekes sajátosság (nem tudom köze van-e hozzá) - hogy dolgok fel tudnak gyorsulni mintha elszakadnának az időtől... Pl van olyan hogy az ember külső hatásra (legyen pl. csörgő vekker) álmodik egy olyan eseménysort ami álma szerinti időben előbb kezdődik mint a csörgés és tovább is tart... (másodpercekig tart csupán amíg a vekkercsörgésre megébred és leüti a merénylőt - eközben megálmodik egy vad-vérengzéses végigrettegett történelemórát ahol kihívják készületlenül felelni de szerencsére kicsöngetnek...)
Megintcsak ugrás - mondják gyakori halálközeli élmény ahol az ember egész élete másodpercek alatt lepereg előtte... Ez igen nagy majdnem időn kívüli sebességet jelent, az élményeknek szinte párhuzamos elszabadulását abban a ténylegesen igen rövid időszakban amikor a jelenség lejátszódni szokott.
Szóval így jöhet az isteni szikra - a gondolatkapcsolatteremtő képességből, az élményekből - és persze jöhet magától Istentől is - ki tudhatja azt... :-)
Az is lehet egy agyi üzemmód következménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!