Az a mentálisan egészséges ember aki nem azonosul azzal, ahogyan a kapitalista világ működik?
Magyarul aki egy kicsit is túl jól érti a világ működését, az megy lefele a lejtőn
Egy fajta feledésben kell tartanunk magunkat ahhoz, hogy funkcionáljunk?
F
Szerintem a gondolataink és érzéseink határozzák meg nagyrészt a mentális egészségünket.
A kapitalizmus önmagában csak egy gazdasági rendszer. A működését pedig gazdasági és pénzügyi szabályok írják le. Így önmagában - erkölcsi, etikai szempontból - nem egyértelműen jó vagy rossz dolog.
Ha a korrupcióra gondolsz meg a világ problémáira, kizsákmányolásra, ilyesmikre - ezek a problémák jelen voltak és vannak a többi gazdasági rendszerben is pl. kommunizmus vagy feudalizmus.
A világ a benne élő emberek miatt rossz hely, nem a kapitalizmus miatt. Bármely múltbeli vagy jelenbeli rendszerben a hatalmon lévő gazdag és befolyásos emberek ha akartak, akkor vissza tudtak élni a hatalmukkal a többi ember rovására.
A mentális egészségedet nagyban befolyásolja az, hogy amit egésznap csinálsz az milyen gondolatokat és érzéseket kelt benned.
Ha a kapitalizmus elemzése negatív hangulatba hoz, akkor igen így áttételesen ronthatja a mentális egészségedet. Ha pl. hónapokon keresztül pénzmosással, korrupcióval, bennfentes kereskedelemmel, vállalati visszaélésekkel foglalkozol, akkor valószínűleg megterheled vele magadat mentálisan.
De ha az egyetemeken oktatott - pénzügyi, gazdasági, jogi vetületével foglalkozol és ilyen módon szeretnéd megérteni a működését, akkor nem hiszem, hogy megterhelőbb lenne, mint bármilyen más szakmai terület. Pl a gazdasági egyetemek professzorai nem tűnnek mentálisan kevésbé egészségesnek és kiegyensúlyozottnak, mint az összes többi ember.
"Egy fajta feledésben kell tartanunk magunkat ahhoz, hogy funkcionáljunk?"
Így van.
Meg is lehet fordítani ezt a kérdést.
A mentálisan nem egészséges emberek minden áron rá akarják kenni a mentális deficitjüket a világra, miszerint nem nekik van mentális betegségük, hanem a világ működése a mentálisan beteg.
"A kapitalizmus önmagában csak egy gazdasági rendszer. A működését pedig gazdasági és pénzügyi szabályok írják le. Így önmagában - erkölcsi, etikai szempontból - nem egyértelműen jó vagy rossz dolog."
Bocsánat, de ez baromság.
A kapitalizmus nem csak egy gazdasági rendszer. Egyenes következménye a globalizáció, meg a neokolonizáció, ami kúlturális és társadalmi hatásokkal bír a egész világra nézve.
Erkölcsileg pedig megvetendő, kizárólag a profit érdekel egy megrögzött kapitalistát, és az, hogy tud másokat kizsákmányolni.
A kapitalizmus jelentése tőke, „A tőke olyan holt munka, amely vámpír módjára csakis az élő munka erejének kiszivásából él, és minél több munkát szív magába, annál jobban él!“.
Kedves kérdező, nem vagy egyedül, ajánlom ezt a csatornát:
#1 A kommunizmusban nem szabadna megvalósulnia a korrupciónak, pont ez lenne a lényeg. Mindenki tudja, hogy a világnak a kommunizmus lenne a legjobb, de fizikailag lehetetlen, hogy megvalósuljon. Azok a rendszerek/politikusok, akik azt vallják magukról, hogy kommunisták, azok hazudnak, hogy másokat kizsákmányolhassanak.
És miattuk van elítélve egy rendszer, ami gyakorlatban sosem, csak elméletben létezett.
Persze ahoz, hogy ez megvalósulhasson, az embereknek változtatniuk kellene a gondolkodásmódjukon és a hozzáállásukon a dolgokhoz. És ezt pont a kapitalizmus gátolja.
5ös
Szóval a kommunizmus azért nem működik, mert a vezetői kaptialista módjára viselkednek?
#6 Az #1-es válaszoló szerint ezek a jellemzők elmondhatók a többi gazdasági rendszerről is. Akkor egy igazából egy kapitalista viselkedik feudalista módon, hiszen az előbb volt, nem?
De nem kapitalista, feudalista stb. módon viselkedik. Ezek emberi tulajdonságok, amik ideológiától és gazdasági berendkezkedéstől függetlenül jelen lehetnek, egyértelműen. Kivéve persze a kommunizmus esetében, ha az valóban kommunizmus lenne. De mint mondtad, az a kommunizmus, amit Marx elképzelt, sosem volt és nem is lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!