A drón majd eldobálja a szárnyait és tengeralattjáróként úszik tovább?
"Az adott pillanatban a drónnal leszáll a tengerre és ott a drón majd eldobálja a szárnyait és tengeralattjáróként úszik tovább, de ez csak egy lehetőség..." - Magyar Tudomány Ünnepe finálé!
1h 14:50-nél.: [link]
Bírom, miközben mondja, a docens Úr is röhög. :-)
Egyébként erről lenne szó.: [link]
Nekem földobta a péntek estémet, köszönöm!
Oké, hogy vicces, de csupán maga ez a légből kapott példa a drónnal.
Maga a csak tengervízben oldódó műanyag ezer célra nagyon jó lehet.
# 1.: De akkor miért így kell tálalni?
Nyilván EU-s pályázati pénzből megy a kutatás.
Nekem a tengeri olajfúrótornyok jutnak eszembe, esetleg ott szükség lehet hasonló anyagokra. Vagy egyéb mélytengeri technológiák kiépítésénél, pl. távközlés.
Az, hogy beleoldódik az óceánba, nem feltétlenül oldja meg a környezetszennyezést, főleg, ha valami jó kis szén-nanocsővel kevert kompozitról van szó.
Az, hogy egy repülőgépből tengeralattjáró lesz, műszakilag elég érdekes, mert a két eszköz felépítésében nagyon távol áll egymástól a körüláramló közeget figyelembe véve.
Kb., minden óceánba zuhanó repülőgépből "tengeralattjáró" lesz, ha kicsit morbid akarok lenni. Ráadásul a szárnyai is elég gyorsan "lejönnek".
Az "eldobálja a szárnyait" dumától, mint természettudományos végzettségű kifeküdtem, végem volt. Ez így a humor kategória. Angol nyelven ezt nem nagyon kellene elnyomni, hacsak nem akarunk vidám pillanatokat szerezni külföldieknek is.
Nem újdonság ez a szárny eldobás,
oroszoknál még a tank is eldobta volna a szárnyait 70 évvel ezelőtt,
de aztán rájöttek, hogy nem kell ezzel vacakolni, elég ha csak megvárják a telet.
Na ez a szárnyastank tényleg beteg. Eddig azt hittem, hogy a II. VH szövetséges nehéz vitorlázó szállítógépei voltak a legbetegebb repülő-ötletek.
Közben gondolkodtam, mire lehet tényleg jó ez a tengervízben oldódó műanyag.
A tengeri hulladékprobléma csökkentésén kívül nem nagyon ugrik be nagy horderejű ötlet. És valószínűleg ez volt a találmány indíttatása. Bármi más felhasználáson erőlködni kell.
Esetleg valami olyan kütyü burkolata, amit tárolás, szállítás közben védeni kell, de tengervízbe kerülve ki kell szabadulnia?
Visszatérő űrkapszulák ejtőernyője? (de tul.képpen ez is a hulladék téma)
Lefolyócső-fedelek a fukusimai erőmű dízelgenerátor termében? :)
Evőeszköz sószegény diétásoknak csaló sósat nasizás ellen?
# 4.: A tengervízben oldódó műanyag főleg "lopásra" jó és arra, hogy a Magyar Tudomány Ünnepének napján egy egész országgal kiröhögtessék a magyar tudósokat. Azokat is, akik kis pénzből, nagy tudással, rengeteg munkával valódi eredményeket mutató alapkutatásokat végeznek. Ők szinte sohasem kerülnek az előtérbe. Nem is akarnak oda kerülni.
Ez egy közel fél milliárdos pályázat!
Erre kiáll egy egyetemi docens és röhögve azt mondja, hogy "a drón majd eldobálja a szárnyait és tengeralattjáróként úszik tovább".
"A kutatás-fejlesztési projekt megvalósítására 494,4 millió forint támogatást nyert a konzorciumvezető *** **** HUNGARY ELEKTRONIKAI KFT. és a konzorciális partnerek, a ******* TUDOMÁNYEGYETEM, a ****** ENERGETIKAI ÉS TECHNOLÓGIAI KFT., az MTA ****** és az MTA ******* ********* KÖZPONT" forrás: [link]
Most lehet nevetni! Bár én és az ismerőseim, a "szárnyeldobáláson", még mindig fetrengünk.
ui.: Nem, aki elolvassa láthatja, hogy a fő cél a drón, ami tengeralattjáró is. Erre megy el jelenleg fél milliárd Forint. És még hány hasonló pályázat van Magyarországon.
Igazából az a baj, hogy annyira magasan van a mai ember ingerküszöbe, hogyha lát egy repülő tengeralattjárót, a vállát sem rándítja. Ez a baj!
Ettől kezdve bármennyit lehet lopni. Szinte már az a természetellenes, ha keveset, vagy semennyit sem sikerül.
Próbálj már meg kicsit tárgyilagosabban gondolkodni.
Ha ez a műanyag ki van fejlesztve, komolyan gondolod, hogy CSAK szárnydobáló drónt lehet belőle gyártani?
Nem pedig például világszerte a tengeri műanyag-hulladékot redukáló, magyar kézben lévő, esetleg töméntelen pénzt termelő projektet?
Itt maga az anyag a lényeg. Annak meg VAN értéke.
Te meg dühöngsz azon a hülye drónon. Na és ha tényleg csinálnak. Az érték maga a műanyag.
Nem teljesen értem ám, mi is a baj.
Még a hetvenes évek végén, nyolcvanasok elején valamikor a Tokodi Üveggyárban készítettek (Szu-ból beküldött alapanyagból és metódus alapján) egy különleges fekete üveg anyagot,ami, miután leöntötték és speciálisan hőkezelték, hihetetlen magas hőfokig hőálló lett és törésálló is.
Próbaként konkrétan egy hamutálat öntöttek le belőle, amivel törni lehetett a padló járólapjait, anélkül, hogy megsérülne.
Na később ebből az anyagból készült a Buran űrrepülőgép kerámiatégla-hővédelme.
Most dühöngjünk egy sort a hamutálon is?
:)
"Ja hogy visszafele is működik s a tengeralattjárónak meg szárnya nő?"
Na azért már talán Nobel-díj is jár. :D
# 7.: Te dühöngesz, mi csak röhögünk, direkt a humor kategóriába írtam ki.
# 8., # 9.: Tényleg, ez majd a mi fél milliárdos pályázatunk lesz, ahol a tengeralattjárónak tengervízben használva szárnyai nőnek és elrepül! #MTA
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!