Ki mit tud a humor elméletéről? Ki ismeri a humor működését tudtok róla elméleti és gyakorlati összefügéseket mondani?
Találtam egy jó írást (Kállay G. Katalin - A humor szabad és személyes anatómiája), de elég hosszú, ezért pár, nekem tetsző részt idemásolok belőle, meg egy Örkény álhírt is (amúgy is imádom).
„A híres elméletek és bölcs gondolatok közül elsősorban Henri Bergsont, Kosztolányi Dezsőt és Örkény Istvánt idézem. Mindhárman egyetértenek abban, hogy a humor emberi jelenség, ember mivoltunkkal szembesít bennünket, vagyis a humoron keresztül talán könnyebben megérthetjük, hogy az ember milyen szánalmas és milyen fenséges, milyen nagy és milyen kicsi - egyszerre.”
-----
Örkény: Halált hozó rósejbni ( Hírek és álhírek)
"Özv. Kovács Lőrincné óbudai nyugdíjas az este rósejbnit sütött vacsorára. Alighogy az elsőt megette, gyomrához kapott és meghalt. A boncolásnál a rósejbnin kívül egy csokor hóvirágot, egy OTP kölcsönnel vásárolt KIJEV fényképezőgépet és a Rozsdatemető c. regényt találták meg az idős asszony gyomrában. Az orvosok véleménye szerint ezek az oda nem való tárgyak is szerepet játszhattak Kovácsné szerencsétlen halálában."
-----
„Arisztotelész a Poétika ránk maradt részeiben csak röviden és közvetve utal a komédiára, azt állítja, hogy a komikum forrása olyan hiba, ami nem okoz maradandó kárt, vagy olyan csúfság, ami nem jár fájdalommal. Az azonban, hogy kinek hol a fájdalomküszöbe, illetve kinek mit jelent a maradandó kár, egyénenként változó - mondhatnánk, az illető humorérzékének függvénye.
De mitől függ maga a humorérzék? Van-e "humor-érzékszervünk"? És ha feltételezünk is ilyet, valahol mélyen a szívünkben vagy a zsigereinkben, vajon szabályozható-e, és milyen mértékben? Be tudjuk-e csukni, mint például a szemünket? Vissza tudjuk-e tartani a nevetési ingert, és mennyi időre? A humor milyen mértékben biológiai szükséglet? Mennyiben vegetatív, és mennyiben függ az emberi akarattól? Elő tudjuk-e mesterségesen idézni magunkban a váratlan mozzanatot, a meglepetést? Anatómiai vizsgálatok kimutatják, hogy nevetés közben különböző jótékony hormonális változások történnek, és persze tudjuk, hogy mozog a rekeszizmunk, de ezek mind tünetek. Sigmund Freud 1906-ban írt híres esszéje szerint a humor mélyen összefügg a tudattalannal: a viccek mechanizmusa sokban hasonlít az álmok mechanizmusához, nevetésünk a tudatalatti feszültségeket szabadítja fel.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!