Több ezer éve megoldatlan matematikai rejtvény? PÜTHAGORASZ (i. E.551) : " a derékszögű háromszögek oldalaira vonatkozó tételem sem tekinthető befejezettnek a Fehér-lyuk problémájának megoldása nélkül. "
Az alábbiakban egy eddig megoldatlan közel 6000 éve ismert geometriai paradoxon kerül ismertetésre, amelyet mindeddig hiába próbáltak értelmezni hétpróbás filozófusok, ötvenkönyves sztármatematikusok és polihisztorikus műveltségű műsorvezetők.
Az alábbi ábra magáért beszél. Próbáljuk hát meg kiolvasni belőle a 'mélyebb értelmet'! A mára már csak Fehér-lyukként emlegetett geometriai parajelenség keletkezésének magyarázatáért biztosra vehető (minimum) a Nobel-díj. Vajon milyen bonyolult kvantummechanikai és statisztikus matematikai elméletek vezetnek majd a csodás megoldáshoz!? Nos! A feladat adott.
Geometriai paradoxon
Érdekességképpen idézünk néhány ide illő mélyenszántó gondolatot híres emberektől.
"...és megannyi tudós tanítványom késztetésére be kellett látnom, hogy mint ahogy a nappal sem létezhet az éjszaka nélkül, a derékszögű háromszögek oldalaira vonatkozó oly csodás tételem sem tekinthető befejezettnek a Fehér-lyuk problémájának megoldása nélkül..."
PÜTHAGORASZ (i.e.551)
"A Fehér-lyuk talánya előre láthatóan még a kör négyszögesítésénél is nagyobb feladat elé állítja az emberi értelmet, amely már szinte isteni magasságokba emelkedett a Hippokratészi félhold négyszögesítésével..."
EUKLEIDÉSZ (i.e.297)
"Mivel a természetben minden okozatot megelőz valamilyen okság, kell, hogy magyarázatot találjunk a derékszögű háromszögek Fehér-lyuk problémájára is ... amely megoldás minden bizonyosság anyjától, a tapasztalatból fog születni."
LEONARDO DA VINCI (i.sz.1506)
"Uraim! Meg kell vallanom, hogy a matematikai analízis megalkotásával nem kevesebbet akartam, mint a Fehér-lyuk rejtélyének megoldásához egyenes és sima utat biztosítani. Sajnos az egyik "csatornán túli" kollégám ellenségeskedései miatt, akit nem akarok megnevezni sem (G. W. Leibniz - a szerk.), nem tudok kellő időt szakítani erre a nagy jelentőségű munkára..."
ISAAC NEWTON (i.sz.1715)
"...valószínűleg egy, ennél a legújabbnál is fejlettebb geometriai szemléletmódra lesz szükség, hogy végre fény derüljön a Fehér-lyuk szinte már titokzatosnak mondható problémájának megoldására."
BOLYAI JÁNOS (i.sz.1851)
Felületes szemlélő részére látszik úgy, hogy a két kocka ugyanakkora!
Aki jobban megnézi, láthatja, ha szeme van, hogy az egyikből hiányzik egy kockányi terület, tehát már nem is lehet egyforma.
:))))
rajzold le vágd ki és helyezd egymásra a háromszöget alkotó kisebb idomokat.
összeillenek, de az üresen maradt kockát nem tudod hova rakni...
A képen két ugyanolyan a méretű és ugyanolyan a területi háromszög van. A háromszögben egyeztő területű és egyező számu egyező alaku idom vannak azonban különböző elrendezésben.
Látszik hogy pusztán a különböző elrendezés okozhat területi különbséget az egyik esetben egy kocka üresen marad.
A matematikai és fizikai tudományok szerint ez lehetetlen de a kémia egyes területeiben szereplő törvényekkel ütközik és az eisnteini fizika tételeivel sem magyarázható meg.
Mégis így van.
azért mert nem az ábrákkal kéne foglalkozni hanem az ábrák által lefedett kis négyzetekre. ha megnézed, láthatod hogy kis eltérés van az ábra széleinél a fehér kockák takarásánál. na ez a kis eltérés pont annyi hogy az egészből kijöjjön egy üres kocka :)
ennyi az egész lényege, pedig most láttam először ezt a képet
írj
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!