Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Humor » Mikor lett színes a világ és...

Mikor lett színes a világ és nem csak fekete-fehér?

Figyelt kérdés
júl. 23. 20:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
85%
a világ olyan amilyennek látod
júl. 23. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
83%

A világ mindig színes volt és valójában sokkal színesebb, mint amilyennek a szemeddel látod.


Inkább az a kérdés, hogy miért csak három színösszetevőn alapul az emberi látás?!

júl. 23. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
88%

Ha a színek alatt az elektromágneses spektrumnak azt a tartományát értjük, amelyet az emberi szem színekként érzékel, akkor gyakorlatilag az Ősrobbanás óta. Pontosabban rövid idővel az Ősrobbanás után keletkeztek a színek, amikor az anyag hűlése és ritkulása már megengedte nemcsak a nagy energiájú röntgenfotonok, hanem a látható tartományba eső fotonok keletkezését is.

Viszont ekkor a Világegyetem még plazma állapotú volt és csak kb. 300 000 évvel később vált átlátszóvá, vagyis ekkortól kezdve váltak lényegesen láthatóvá a színek.

Azonban ekkor még nem léteztek olyan lények, akik/amelyek színlátással, vagy bármilyen látással rendelkeztek volna. Sőt, amennyire tudni lehet, akkoriban még semmilyen élőlény nem létezett. Ezért adódik egy további, filozófiai kérdés: vajon létezhettek-e színek akkor, amikor még nem volt senki, aki megpillanthatta volna azokat? Hiszen a színek a színérzékelés lévén jönnek létre. Ha ez igaz, akkor a színek akkor jöttek létre, amikor az első olyan élőlény megjelent, amely színérzékelésre volt képes.

júl. 23. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Psycho válasza:
67%

A világ nem színes. Színek nem léteznek. Tudom, ez furán hangzik, de az objektív valóságban tényleg így van. A szín ugyanis nem más, mint az elektromágneses sugárzás egy nagyon szűk hullámhosszú kis spektruma, amit az élőlények idegrendszere felfog, és interpretál.

Ergo: a szín csak egy szubjektív észlelet.


Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy egy bizonyos színészlelet többféleképpen is létrejöhet (lásd: additív vagy szubtraktív színkeverés).

Sőt: lehet, hogy két ember két színt egyformának lát, egy harmadik viszont teljesen másnak (lásd: színtévesztők).


Nem a világ színes, hanem az agyunk kódol bizonyos, a külvilágból érkező jeleket színként.

júl. 23. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
28%
valójában nincsenek is színek.
júl. 23. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
12%
A látás evolúciójával foglalkozó cikkek rendszerint nem szólnak a színlátásról.
júl. 24. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
70%

Kezdettől fogva vala.


"Majd az Úr mondá: Legyen világosság! - És továbbra is vala semmi, de már látni is lehetett azt."

júl. 24. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
82%
A fekete-fehér világ azt jelentené, hogy egyetlen fajta szín létezik csak, másféle fény nincs.
júl. 24. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
6%

A színes fényképezés története a 19. század végére nyúlik vissza. Az első színes fényképek az 1860-as években készültek, és az egyik legismertebb módszer az autochrome lemezek voltak, amelyeket 1907-ben vezettek be a piacon. Az autochrome technológia az első széles körben elérhető színes fényképezési módszer volt, és jelentős hatással volt a fényképezés világára.


Az első színes filmeket az 1930-as években kezdték el használni, és a színes filmek szélesebb körű elterjedése az 1950-es és 1960-as években következett be, amikor a színes filmek kezdtek uralkodni a fekete-fehér filmek felett.


Ezért, bár már a 19. század végén léteztek színes fényképezési technikák, a színes fényképezés valóban a 20. század első felében vált széles körben elérhetővé és népszerűvé.


Korai kísérletek

Farbige Lichtbilder (1860): A színes fényképezés első próbálkozásai között említhetjük James Clerk Maxwell kísérletét, aki az első színes fényképet készítette 1861-ben. Ezt a képet három fekete-fehér felvételből állította össze, amelyeket különböző szűrőkön keresztül készítettek. Ez volt a háromszínű fényképezés alapja.


Autochrome lemezek (1907): Az autochrome lemezeket a Lumière testvérek fejlesztették ki, és ezek voltak az első kereskedelmi forgalomban lévő színes fényképező lemezek. Az autochrome technológia lényege, hogy színes szemcséket (tartalmazott színes keményítő granulátumokat) alkalmaztak a fekete-fehér fényképező lemezek felületén. Az autochrome lemezek hatalmas sikert arattak, mivel lehetővé tették a színes fényképezést anélkül, hogy az embereknek drága és bonyolult technológiai eszközöket kellett volna használniuk.


Színes filmek megjelenése

Kodachrome (1935): Az egyik legjelentősebb áttörés a színes filmek történetében a Kodachrome film bemutatása volt. A Kodak által kifejlesztett Kodachrome film színes negatívek készítésére és színes diapozitívok előállítására volt alkalmas. A Kodachrome különösen népszerűvé vált a 20. század közepén, és híres volt a színek élethű megjelenítéséről.


Ektachrome (1940): Az Ektachrome, amelyet szintén a Kodak fejlesztett ki, színes diapozitív film volt, amely gyorsabban és könnyebben használható volt, mint a Kodachrome. Az Ektachrome népszerűvé vált a amatőr és profi fényképészek körében egyaránt.


Modern színes fényképezés

Digitális fényképezés (1990-es évek vége – 2000-es évek eleje): A digitális fényképezés forradalmasította a színes fényképezést. Az első digitális fényképezőgépek színes képeket készítettek, és azóta a digitális technológia folyamatosan fejlődött. Az újabb generációs digitális fényképezőgépek és okostelefonok lehetővé tették, hogy a felhasználók színes fényképeket készítsenek és azokat azonnal megosszák.


Színes nyomtatás: Az irodai és otthoni színes nyomtatók elterjedése lehetővé tette a színes képek széles körű elterjedését. A digitális technológia fejlődése hozzájárult ahhoz, hogy a színes nyomtatás egyre elérhetőbbé váljon.


A színes fényképezés fejlődése nemcsak a technológiai újításokról szólt, hanem arról is, hogy a színek szélesebb spektrumát lehetett megörökíteni és megosztani, ami jelentős hatással volt a vizuális kultúrára és a művészetekre.

júl. 24. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
94%
Beszabadult a Tudomány rovatba egy troll, aki minden utóbbi kérdéshez odaokád egy ChatGPT generált választ, majd gondosan lepontozza a korábbi válaszokat. Itt a 9. válasz is ilyen. Teljesen irreleváns, értéktelen, az MI által félreértett kamuválasz. Remélem, hogy ki fogják tiltani.
júl. 24. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!