A harkály kaphat agyrázkódást munka közben? Jár neki veszélyességi pótlék vagy bukósisak?
A harkály koponyája meglehetősen vastag, szivacsos csontból épül fel, ez különösen jellemző a nyakszirt tájékára. Az állkapocs porca szintén erős, vaskos, így mintegy kipárnázást biztosít az erős ütések felfogására. A koponya üregén belül nagyon kevés az agyvíz mennyisége, így az agyállomány nemigen tud elmozdulni.
Az állkapcsot a koponyához rögzítő erős izmok a lecsapás előtt egy ezredmásodperccel összehúzódnak, ami az ütés erejét a koponya alapjára és hátsó részére vezeti, így megkíméli az agyat. Fontos, hogy zseniálisan összehangolt idegrendszeri működések következtében a harkály a felszínre tökéletesen merőlegesen csap le, így nem jön létre csavaró nyíróerő, ami az agyhártyák szakadásához és agyrázkódáshoz vezethetne.
A D. pileatus a szemének védelmére is remek struktúrákat fejlesztett ki. Érhártyájában mukopoliszacharidok alkotnak puha, rugalmas alátámasztást, és a szem hátsó részének anyagcseréjében fontos szerepet játszó ún. fésű (pecten) is képes vérrel megtelve csökkenteni a retinára háruló nyomást.
Egy ezredmásodperccel azelőtt, hogy a madár csőre a fa törzséhez érne, a szem erős kötőszövetből álló pislogóhártyája összehúzódik. Ennek kettős célja van, egyrészt védi a szemet a kopácsolás során keletkező faforgácsoktól, másrészt megakadályozza, hogy a szem egyszerűen "kiugorjon a helyéről".
forrás: [link]
Tehát nem kap agyrázkódást. Bukósisak nem jár neki, mert nem a fejét üti a fához, hanem a csőrét. Veszélyességi pótlékot pedig azért nem kap, mert magánvállalkozó, és nincs kitől kapnia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!