Hány egymástól független felhasználónak kell a piros kézre kattintani ahhoz, hogy 0% jelenjen meg a válasznál?
Általában, legalább kettőnek.
Az érték megjelenésének az a pontos feltétele, hogy az értékelők válasz-értékelési százalékainak összege elérje, vagy meghaladja a 125%-ot.
Egy értékelőnél ez lehetetlen, kettő már elég lehet.
A saját, ilyen értékét ki-ki megnézheti
- a főoldali toplistára kattintva, a ponttáblázat alatt, például „67%-ban hasznosan értékelsz válaszokat.” szöveggel;
http://www.gyakorikerdesek.hu/toplista
- a „régi toplistában” all-time adatokkal, a táblázat fölött, például „67%-ban hasznos értékeléseket adsz a válaszokra.” szöveggel.
http://www.gyakorikerdesek.hu/regi-toplista
Ez utóbbinál azt is meg lehet nézni, hogy a ponttáblázat első 500 helyezettjénél milyen válasz-értékelési százalékok fordulnak elő (utolsó oszlop, „Érték százalék”).
Felső határ nincs.
A 0%-hoz, gyakorlatban az szükséges, hogy minden hatásos értékelés piros kéz legyen. Az értéket a válasz-értékelési százalék alapján súlyozott értékekből, súlyozott átlag-számítással határozzák meg. Még ha több tíz hatásos piros kéz is van, amelyet magas válasz-értékelési százalékúak nyomtak, egyetlen zöld kéz, még alacsony százalékútól is legalább 0,51%-ot eredményez, és az, kerekítés alapján, 1%-ot jelent.
(Számpéldával: ha 50 olyan felhasználó, akinek a válasz-értékelési százaléka 100%, piros kezet nyom egy válaszra, és 1 olyan felhasználó, akinek csak 24% ez az értéke, zöld kezet nyom rá, akkor a számított érték 0,5080%, ami, egész számra kerekítés miatt 1%-ként jelenik meg.
Nade!
Hol van 50 főnyi 100%-os értékelésű felhasználó? Lehet, hogy egy sincs.
Ha van, mikor gyűlnek össze egy adott válasznál, azonos kezet nyomva?
Úgy gondolom, ritka lehet, ha van, 24%-os értékelő is; ez nagyon alacsony érték.
És, egyáltalán értékelnek egy választ ennyien?)
Azt azonban figyelembe kell venni, hogy ha egy válasznál már megjelent érték, az utána történő értékelések nem minden esetben hatásosak, azaz számítódnak be.
Adott válasznál, értéke megjelenése után, az újabb értékelés(ek) akkor hatásos(ak),
- ha azon az oldalon 100%-nak mutatkozó válasznál kék-, vagy piros kezet nyomnak (ez lehet az adott válasznál is),
- ha azon az oldalon, értékelés alapján, éppen megjelenik érték valamelyik válasznál,
- ha bármelyik oldalon új komment, vagy válasz jelenik meg.
Ezek tehát az adott oldalon; illetve, az utolsó minden oldalon (ha többoldalnyi válasz van); azonnal aktiválják az addig nem hatásos értékeléseket.
- Ha egy oldalon legalább két olyan értékelés történik két egymást követő éjszakai feldolgozás között, ami a fentiek alapján nem azonnal hatásos, akkor két éjszaka után, azon az oldalon aktiválódnak az addig nem hatásos értékelések.
Az adott oldalon történő két értékelés lehet pl. egy felhasználótól, két különböző válasznál; vagy akár egy válasznál, két különböző felhasználótól.
A nem hatásos értékelések várakoznak, hogy a fentiek valamelyike „életre” keltse őket. Ez lehet, akár évek múlva is.
Köszönöm a részletes választ (bár időnként elvesztettem a fonalat, de ez az én hibám :D)
Megfigyeltem, hogy bizonyos kategóriákban időről-időre minden válasz, ha hasznos, ha nem, perceken belül 0%-ot kap. Ezek szerint legalább két, de inkább több felhasználónak kell egy időben ezzel viccelődnie. Fura szokás...
Ha jól értelmezem a válaszodat, akkor egy 98%-os válaszoló zöld keze többet ér, illetve piros keze többet von le, mint egy 24%-osé?
Nem pontosan. Az értékelésnél nem az számít, hogy ki hány százalékos válaszoló. Az számít, hogy hány százalékosan értékel hasznosan válaszokat. A GYK hasznos értékelésnek azt tekinti, ha más értékelésekkel egyezik az értékelés, és azt tekinti haszontalannak, ha eltér. Illetve, olyan arányban tekinti hasznosnak, amilyen arányban vannak az értékelők közt a vele azonosan értékelők.
Ha, például egy válaszra négyen zöld kezet nyomnak, egy értékelő pedig pirosat (tehát öten értékeltek előtted), akkor a te lehetőségeid:
- zöld kezet nyomsz. Akkor az értékelők 4/5-ével értékelsz egyezően → 80% hasznosságú az értékelésed.
- Kék kezet nyomsz. Akkor az értékelők 0/5-ével értékelsz egyezően → 0% hasznosságú az értékelésed.
- Piros kezet nyomsz. Akkor az értékelők 1/5-ével értékelsz egyezően → 20% hasznosságú az értékelésed.
Ez nem az a százalék, ami a válaszoknál olvasható, hogy „A válaszíró Y%-ban hasznos válaszokat ad.”. Ilyen, a válasznál megjelenő kiírás abból adódik, hogy mások hogyan értékelték a felhasználó válaszait – milyen arányban találták hasznosnak. Értékelésnél az számít, hogy a felhasználó hogyan értékelte mások válaszait – értékelése milyen arányban egyezett mások értékelésével.
Az az X-érték, hogy „A válasz X%-ban hasznosnak tűnik.” az értékelők válasz-értékelési százalékainak (hány százalékban értékel hasznosan válaszokat?) figyelembe vételével számítódik.
Például, egy olyan felhasználó, akinek a válasz-értékelési százaléka 81% zöld kezet nyom egy válaszra, egy olyan, akié 53%, pirosat. Nem az jelenik meg, hogy „A válasz 50%-ban hasznosnak tűnik.”, hiába egy zöld kéz (100%) és egy piros kéz (0%) lett adva.
A számtani átlag (100+0):2=50 lenne. De súlyozott átlagot számolnak. (Abból a meggondolásból, hogy aki sokszor értékel a többségtől eltérően, annak az értékelése kevésbé számítson.)
(81*100 + 53*0) : (81+53) = 60,447761194 ≈ 60% jelenik meg.
Ha egy válaszra egy 68 és egy 77 százalékos zöld kezet, egy 49 százalékos kék kezet, egy 86 és egy 55 százalékos piros kezet nyom, akkor
(68*100 + 77*100 + 49*50 + 86*0 + 55*0) : (68+77+49+86+55) = 50,5970 ≈ 51% jelenik meg. (Természetesen, válasz-értékelési százalékaikról van szó. Ráadásul, az nem biztos, hogy pontosan annyi, amennyinek látszik. Ugyanis, egész számra kerekített értéket lehet látni, de a tényleges értékkel számolnak. Ha valaki azt látja, hogy a válasz-értékelési százaléka 68%, az lehet 67,5% és 68,49999…% között, bármennyi.)
Nem jár jól válasz-értékelési százalékának alakulása tekintetében, aki utánuk értékel.
Ha akár zöld, akár piros kezet nyom, csak a 2/5-ükkel, azaz 40%-ukkal tud egyezően értékelni. Ha kék kezet nyom, akkor pedig az 1/5-del, azaz 20%-ával. Egyik sem javít a válasz értékelési százalékán, hacsak nem 10%-15% körüli volt.
Persze a sorrend nem számít. Akkor is ebbe a helyzetbe kerül a fenti ötön kívüli értékelő, ha elsőként, illetve akárhányadikként értékel.
ez egy beépített ember
a nyócvanhétszázalékjátneki
Köszönöm a választ.
Zöldet nyomtam, de látom, hogy ezzel is csak 57-58% a válaszod hasznossága. És akkor felmerül az újabb kérdés: ha én most arra gyúrok, hogy nekem legyen magas a százalékom, akkor nincs más dolgom, minthogy megnézzem, hány százalékos egy válasz, az alacsonyra értékeltet le kell pontoznom, a magasra értékeltet meg fel, függetlenül attól, hogy helyes-e, vagy sem. Sőt, a választ el sem kell olvasnom. Ez meg egyáltalán nem szolgálja azt, amire –gondolom– a pontozási rendszert megalkották.
#4-es válaszoló, ő átlátja a rendszert. Elképzelhető, hogy köze van az oldal üzemeltetetéséhez, de ez nem azt jelenti, hogy beépített ember.
Kerdezo, rosszul ertelmezed a leirtakat.
A te valaszod mellett megjeleno % azt jelenti, hogy masok mennyire talaltak hasznosnak a valaszodat.
Azzal, hogy szavazol masok valaszara, egy rejtett % od lesz amit meg te sem latsz, az donti el, hogy mekkora befolyast tudsz gyakorolni az ertekeleseiddel.
Ha a lathato % szeretned novelni, akkor valaszokat kell adnod, amit remelhetoleg sokan hasznosnak ertekelnek.
Nincs közöm az oldal üzemeltetéséhez. Sok év óta regisztráltam és érdekel az is, ami nincs ismertetve. Amiket írtam (és még más dolgok is) sok év alatt derültek ki számomra, sokszor aprólékos elemzésekkel.
Hogy mi a feltétele „A válasz X%-ban hasznosnak tűnik.” megjelenésének, illetve, hogy hogyan számolják, azt konkrétan egy 2008-as válaszban le van írva, bárki elolvashatja:
http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__gyik__93493-mo..
Itt az első válasz az.
Azt, hogy van, hogy nem jut érvényre értékelés, több GYIK-es kérdésben is szerepel. Régebben az volt a válasz (szerintem tipp), hogy biztosan valami nincs alkalmasan állítva a böngészőjében.
Aztán, egyik alkalommal, egy kérdés arról szólt, hogy az illetőnek, különböző válaszainál más-más százalék értéke van „A válaszíró Y%-ban hasznos válaszokat ad.” szövegben. Ott vetette fel egy felhasználó, hogy lehet, hogy csak új válasz esetén módosulnak az értékek. Így, ha nem volt új válasz, akkor ott, olyan érték maradt, amilyen éppen akkor volt. Mivel a kérdező neve meg volt jelenítve, így internetes böngészőben lehetett válaszait keresni. Egyikhez írt is új választ az „ötletgazda”, és megváltozott (frissült) a kérdést feltevő válaszánál az „össz-százalék” értéke. Mivel azóta a kérdező „eltünteti” a nevét (és az „ötletgazda” is), viszont ott, a válaszokban, nevükön is vannak szólítva (rendes név volt a felhasználónév), nem tartom helyesnek itt bemutatni. De, ilyen jellegű kérdés több is van, például:
http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__gyik__2565618-..
http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__gyik__5243187-..
http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__gyik__5963564-..
http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__gyik__6514124-..
Ekkor adódott az a gondolatom, hogy így nem biztos, hogy csak az „össz-szazalék” frissül, hanem a válaszok értékelései is. És akkor van magyarázat arra, miért nem jutnak érvényre értékelések, illetve, hogy mitől igen. Hosszú ideig tartó megfigyelésekkel, kísérletezésekkel tapasztaltam meg, amiket leírtam.
Több dolgot is abból fejtettem meg, hogy milyen kérdéseket írtak (ha adatokkal tették, vagy linkelték a szerintük problémás esetet) itt, a GYIK-ben, és ezeket rendszereztem, elemeztem. Ilyen szempontból sok panaszkodás: „kincsesbánya”.
Persze, ki kellett zárni azokat az eseteket, mikor valamilyen válaszban állítottak valamit, és nem úgy van. (Csak blöffök voltak.)
Sokat mutatnak a toplisták is. Különösen a változás-jelzéseik, és a föléjük húzott egér estén megjelenő előző napi adatok.
A felvetésedre válaszolva: úgy vélem, igen, azonosuló értékelésekkel növelhető a válasz-értékelési százalék. Bár technikailag nemigen könnyű. Több oldalnyi válasz esetén gyakran azt látom, hogy egy ideig minden válasz értékelve van, aztán ritkásan, aztán sehogy.
Ha addig értékelsz, míg pörögnek a válaszok, akkor lehet, hogy utána jól megváltozik a megjelent értékelés; különösen, ha kevés értékelés alapján adódott. Azt pedig nem látod, hogy hány értékelésből adódott az érték, és nem tudod, hogy hányan, hogyan fogják még értékelni.
Ha kivársz, hogy elhagyják a kérdést, akkor pedig arra van nagy esély, hogy az értékelésed nem jut érvényre, ottmarad „befagyva”.
És, nem utolsó sorban, hogyan lehet megtalálni sok olyan választ, aminél olyan érték van, amihez jó kilátásokkal érdemes „hozzá-értékelni”?
Persze, ezek csak gondolataim. De a gyakorlatban is látszik, hogy nem egyszerű ez.
http://www.gyakorikerdesek.hu/regi-toplista Itt, az első helyezett (legalábbis ma) 373 269 pontjából 369 950-et (!) válasz-értékelésből szerzett.
Nem könnyű gyűjtés, hiszen, ha a többséggel egyezően értékel, akkor, egy értékelésért, midössze 1 pontot kap. Ha viszont eltérően, akkor levonnak egyet. „Iparszerűen” csinálja, hiszen a 30 napos toplistában látszik, hogy 30 nap alatt 5268 pontjából 5263-at értékelésért kapott. http://www.gyakorikerdesek.hu/toplista-reszletesen Ez legalább ennyi értékelés, ha minden esetben másokkal egyezően értékelt. Ha nem, akkor többet is kellett értékelnie, hiszen a -1 pontokat ellensúlyozni kellett. Márpedig, közel sem mindig sikeres. Az all time toplistában látszik, hogy a válasz-értékelési százaléka 70%. (Utolsó oszlop.)
"Itt, az első helyezett (legalábbis ma) 373 269 pontjából 369 950-et (!) válasz-értékelésből szerzett."
Nekem is feltűnt ehhez hasonló gyakorlat, amikor a jó helyezéssel rendelkező felhasználó adatait végignéztem.
Számomra sokkal többet jelentenek azok eredményei, akik a VÁLASZAIK értékességével kerülnek előkelő helyezési helyekre.
Elképesztő és elismerésre méltó az a szorgalmad, alaposságod, amivel élsz, éltél, és amelyeknek köszönhetően ennyire alapos választ adtál Kérdező kérdésére!
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!