Miért nem pontoznak fel?
Nekem 2 éve 65%-om van.
Kit érdekel?
Valakit ez tesz boldoggá,ha lepontozhat.
Kijelentetted, hogy ez nem humor; így nem tudtam mire vélni a kérdés-kiegészítés utolsó két szavát.
Különös elképzelésnek tűnt, hogy nézegeted a válaszaid, és keseregsz azon, hogy megint és még mindig nem jelent meg értékelés. (Persze, zöld kezek alapján, mert elvárásod a felpontozás.) Én azt hittem, és most is azt tartom helyénvalónak, hogy a válaszok azért születnek, hogy jó szándékkal segítsenek azoknak, akik adott témában tájékozatlanok, bizonytalanok. És, bár ez nem csevegő-oldal, ha mégis megköszönik, akkor az elegendő örömet kell, hogy okozzon annak is, aki érdekből válaszolt.
Aztán, válaszaidat olvasva, be kellett látnom, hogy komoly esélye van annak, hogy azt a keserű megállapítást komolyan gondolod.
És tényleg figyelemmel kísérheted a válaszaid, mert volt olyan, hogy több mint egy év elteltével fűztél megjegyzést, válaszodhoz.
Nem emlékszem másra, aki válaszban pitizett volna pontozásért. Nem is válasza végére írva, hanem külön „válaszként”, hogy szembetűnőbb legyen. (Bár, legalább ott van a szégyenlősség-hangulatjel.)
És akkor ez a kérdésed…
Amúgy, látszik, hogy 74%-ról 76%-ra nőtt az össz-százalékod. Számodra, néhány nap alatt, 2 százalékponttal csökkent a világ kegyetlensége.
Egyébként, az, hogy nem látod a válaszodnál, hogy ’A válasz X%-ban hasznosnak tűnik.’, nem jelenti azt, hogy a köszönetet író nem nyomott zöld kezet. Az is lehet, hogy még más is megtette.
A megjelenés feltétele az, hogy az értékelők válasz-értékelési százalékainak összege elérje a 125%-ot. Csak az all-time toplistában van módom látni mások ilyen elért értékét. Bár a lista nem reprezentatív, és csak 500 felhasználót tartalmaz; ott is előfordulhat két olyan értékelő, akik együtt sem érik el a megjelenéshez szükséges 125%-ot, a megjelenéshez harmadik értékelés is kell. De, legalább kettő, mindenképp, bárkik is legyenek az értékelők.
Az össz-százalékba a nem látható értékelések is beszámítódnak. Ha 74%-ról 76%-ra nőtt az értéked, akkor, még szélső esetben is, több mint egy százalékponttal kellett nőnie: 74,4999%-ról 75,5%-ra. Előfordulhat, hogy így történt, de másik szélső esetben két százalékponttal kellett nőnie: 73,5%-ról legalább 75,5%-ra. Persze, valószínűbbek a köztes növekmények.
Ha néhány nap alatt ekkora növekedés volt, akkor nem alakíthatta a válaszaidra kapott sok kéz-nyomás a 74%-ot. Ugyanis, minél több kapott kéz-darabszám van, annál több új szükséges az össz-százalék ugyanolyan mértékű növeléséhez.
Például, ha valakinek 4 kapott értékelés után pontosan 75%-a van (ennyi az átlaga: „A válaszíró 75%-ban hasznos válaszokat ad.”), akkor egyetlen új zöld kéz 5 százalékpontos emelkedést okoz, és 80%-a lesz. Ez nem azt jelenti, hogy 5 db zöld kézzel elérhető a 100% (5*5=25 és 75+25=100), ugyanis minden további zöld kéz egyre kisebb százalékpontnyi növekedést eredményez. A következő zöld kéz már csak 3,33 százalékpontos növekedést, a következő már csak 2,38 százalékpontosat okoz. Még 20 db újabb zöld kéz is „csak” 95,8333% ≈ 96% elérését jelenti.
Van azonban még egy rossz hírem. Lehetnek, akik számára nem hasznos a válaszod és piros kezet nyomnak; és lehetnek, akik gonoszkodásból nyomnak piros kezet (ahogyan E.B. érzékeli; kezét csókolom). Mivel 50% feletti az össz-százalékod, távolabb vagy a piros kézzel hozzáadott 0%-tól, mint a zöld kézzel adott 100%-tól. Így egyszerűbb bemutatni: 75% esetén (amit átugrottál) éppen 3-szor olyan messze van a 0%, mint a 100%. Így egy piros kéz 3-szor annyit ront, mint amennyit egy zöld kéz javít. Vagyis, ahhoz hogy változatlan maradjon az össz-százalék (növekedésről szó sincs), minden piros kezet három zöld kéz tud semlegesíteni.
És akkor ez utóbbihoz jön az előző jelenség, miszerint minél több értékelés van, annál kisebb növekedést okoz egy-egy zöld kéz. Vagyis, olyan emelkedőhöz hasonlít, ami egyre meredekebb, egyre lassabban lehet továbbjutni. És akkor jön egy piros kéz, és háromnapi mászással fricskáz vissza. (Persze, ez 75%-ra igaz, de nagyon jó közelítéssel 76%-ra is. Viszont, aki, például 95%-os, mivel 95%-nyira van a 0-tól és csak 5-re a 100-tól és 95/5=19; nála minden piros kéz 19 zöld kezet „töröl el”.)
Úgyhogy, ahogy növekszik a válaszaid száma, és ezzel valamilyen összefüggésben kapsz egyre több értékelő kéz-nyomást, egyre kegyetlenebbnek fogod érezni a világot, ha növekedést vársz; mert egyre lassúbb lesz. Ha, egyáltalán fog növekedni.
Az értékeléssel nemigen érdemes foglakozni, mert nem objektív. Még az az érv sem áll, hogy a kérdezőt segíti a helyes válasz megtalálásában.
- Ha egy VOLÁN járattal kapcsolatban eltérő válaszok vannak, és valaki linkeli az érvényes menetrendet (magyarázattal, hogyan kell használni), akkor teljesen mindegy, hogy ki kit hogyan értékel kereszteb-kasba. Azért ennek alapján csak el tudja dönteni a kérdező, hogy kinek higgyen. (Pontosabban, minek. A saját szemének.)
- Ha egy állattal kapcsolatos témában valaki érvényes rendelkezést kérdez, akkor hiába írják négyen is, hogy „törvény szerint így-és így van” (persze csak ex-has, törvény száma és címe nélkül), hiába linkel is ezzel kapcsolatban valaki egy 13 éves online-újságcikket (amiben eleve nem törvényről, hanem miniszteri rendeletről írnak) és értékelik fel egymás válaszait nagy egyetértésben, ha egy ötödik bemutatja, hogy a jogszabálytárban pirossal áthúzva, hat éve hatályon kívül helyezve látszik a jogszabály (ami sose volt törvény) és bemutatja a hatályos kormányrendeletet, megnevezve azt a helyet, ami a kérdésre a választ tartalmazza. „Lepontozhatják”, azért itt is csak-csak hihet a kérdező a szemének.
- Ha egy matek házi feladatra két, eltérő válasz érkezik, azért a kérdezőnek csak-csak illik magától eldönteni, hogy melyik a jó. Az igen nagy baj, ha még ezt sem tudja magától és mások értékelése kéne hozzá. Ugyanis, a feladatot neki, önállóan kellett volna megoldania. Azért kapta.
Tulajdonképpen, elküldés után szükségtelen nézegetni a választ, hiszen a GYK üzemeltetője azt írja „Ne a válaszokra válaszolj, hanem a kérdésre!”. Ha meg úgysem felesel az ember → törlés a „Saját kérdéseid” közül és kész. Belevész a tömegbe. Persze, így aztán azt sem tudhatja az ember, hogy értékelték-e és hogyan.
De, ez nem is számít. A valós életben semmi sem lesz sem rosszabb, sem jobb, amiatt, hogy itt milyen a százalék. Ez nem okoz sem örömet, sem bánatot. Lehet tárgyilagosan viszonyulni hozzá, és lehet elborultan is: [link]
Ki-ki eldöntheti, hogy nyugodtan mosolyog, sóvárog, vagy dühöng.
Úgyanmár:) Ha valaki azért van ezen az oldalon, hogy a válasza alatti pontozás százalékot lesse folyton, az szinte olyan mint a facebook-on az idióta "lájk-vadászat".
A hátránya ennek, hogy amikor számon tartod, hogy "lepontoztak", akkor fogalmad sincs, hogy tulajdonképpen kicsoda és miért, pedig csak akkor tudod eldönteni, hogy *érdemi vélemények* alapján nem értenek veled egyet, ha ismered a lepontozót. Ez itt teljesen veszett ügy, ezért igazán nem éri meg a pontozásokat annyira számon tartani.
A pontozás jórészt attól is függ, hogy milyen gyakran és milyen kérdéseknél vagy aktív. Vannak olyan tipikus szubjektív véleményekből táplálkozó kérdések, ahol bárkit lepontoznak. Van aki csak olyan válaszoknál irkál felpontozva, ahol tipikusan nem vitatkozások vannak, hanem egy egyszerű segítség kérés, amire egyértelmű a válasz. Aki meg minden "negatív tartalmú kényes témában" irkál, azt nagyon lepontozhatják.
Ha azért írsz valamit, hogy felpontozzanak, akkor értelmét vesztette az oldal, ezért jó, ha nem a pontozásra koncentrálnak.
Ha valaki felrója neked, hogy azért nem hiszi el a válaszod, mert le vagy pontozva, az elég nagy butaság tőle abból a szempontból, hogy olyan mintha el sem olvasná, nem rendelkezne saját megítélő képességgel, egyéni értelmezéssel, miközben csak ránéz egy számra, ami ismeretlen pontozásokból tevődött össze, és ez alapján dönt. Amikor egy emberrel beszélgetsz szemtől szembe, akkor sem lebegnek a fejetek felett számozások, hanem a fejedben lévő saját sütnivalódból merítve, magad előtt értelmesen megfogalmazva kell eldöntened, hogy mit gondolsz a véleményéről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!