A www.gyakorikérdések.hu honlapon mit jelent és miért százalékolják a kiírt kérdések kommentjeit?
A (többi) válaszoló (és a kérdező) pontozhatják a válaszokat elméletileg a hasznosságuk szerint: hasznos (100%), félig-meddig hasznos (50%), haszontalan(0%). Ezekből a pontozásokból adódik egy érték, ez lesz kérdésenként az adott válasz "hasznossága" a felhasználók szerint. Egy válaszoló összes válaszának hasznosságának az átlaga a válaszoló "hasznossága". Ez az elmélet.
A gyakorlat a facebook alapján a "teccik-nemteccik" pontozást követi inkább. Sok rovatban (pl politika) hiába írod le a teljesen nyilvánvalóan igaz választ, mivel az az embereknek fáj (azaz nem tetszik), így lepontozzák. Szóval mind a válasz hasznosságát, mind az adott válaszoló hasznosságát illik fenntartásokkal kezelni. Nálam pl ha nem írogatnék a politika rovatba, akkor 80-90% között lennék. De ott akármit írsz, valamelyik oldal lepontoz.
Ha azonnal és automatikusan értékelődnének a válaszok, akkor nem lennének többéves, értékelés nélküli válaszok. Pedig vannak. Hogy ne általam kiválogatott példákat hozzak: a tárolt kérdések közül az első tíz, 1000-rel osztható számú csoportban levő, csoportokon belüli első kérdést néztem meg:
1000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/felnott-parkapcsolatok__randiz.. 13 válasz, 6 értékelt
2000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__terhes.. 7 válasz, 0 értékelt
3000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdesek.. 4 válasz, 0 értékelt
4000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/felnott-parkapcsolatok__randiz.. 3 válasz, 0 értékelt
5000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__terhes.. 4 válasz, 0 értékelt
6000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanula.. 14 válasz, 10 értékelt
7000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/kozlekedes__tomegkozlekedes__2.. 3 válasz, 0 értékelt
8000.csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__2.. 5 válasz, 0 értékelt
9000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__haztart.. 11 válasz, 6 értékelt
10000. csoport: http://www.gyakorikerdesek.hu/felnott-parkapcsolatok__egyeb-.. 6 válasz, 0 értékelt.
Az tény, hogy az értékeléssel kapcsolatban nem közölnek leírásokat, algoritmusokat. Egyedül a pontrendszert ismertetik, de ott is maradnak fehér foltok: 0%-tól 100%-ig terjedő 101 db értéket hogyan osztanak el -5-től +5-ig terjedő 11 db értékhez; mennyi az „elegendően értékelték”; az azonos pontszámúaknál mi dönt a sorrendről stb.
Sőt, nem is válaszolnak az ilyen kérdésekre.
Ugyanakkor, részben szervezett kísérlettel, másrészt megfigyelésekkel, elemzésekkel, mások megtapasztalásait olvasva: 8 nem közölt „titkot” sikerült megfejtenem. (Egyébként, a kísérletnél belezavart volna, ha automatikus értékelés is lett volna, hiszen kivártunk, hogy egyértelmű legyen, hogy csak a mi értékelésünk van. Jelentős idő eltelte után, valószínűtlen volt, hogy éppen akkor értékeli több válasz mindegyikét más is.)
A megfejtettek között van „A válasz …%-ban hasznosnak tűnik.” is. Ez az értékelés 2 értékelés után jelenik meg; függetlenül attól, hogy azok egyezőek-, vagy eltérőek. Az értéket súlyozott átlagszámítással határozzák meg.
Az értékek: a „Hasznos” (zöld kéz): 100; a „Félig-meddig hasznos” (kék kéz): 50; a „Nem hasznos” (piros kéz): 0.
A súlytényezők az értékelők értékelési %-ai. (Amit a főoldali toplista alatt, ki-ki magára nézve, úgy olvashat, hogy pl.: „73%-ban hasznosan értékelsz válaszokat.”)
Számpéldával, ha egy 57- és egy 86 értékelési %-ú felhasználó piros kezet, egy 77 értékelési %-ú zöld kezet nyom, akkor
((57*0) + (86*0) + (77*100)) / (57+86+77) = 35 % lesz az érték. (Persze, érték már két értékelés után megjelenik; valamint, ha nem lenne egész szám az eredmény, akkor a kerekítési szabályok szerinti érték mutatkozna.)
Még az is kiderült, hogy ha nincs is más értékelés, idővel ez az érték (a példában 35%) változhat, ha az értékelők értékelési %-ai úgy változnak, hogy más érték adódik.
Ez azt is mutatja, hogy időnként újraszámolják az értékeket; vélhetően az éjszakai toplista frissítéskor.
Arra utaló jelek is vannak, hogy nem mindenkiét miden éjjel: lehet, hogy csoportokat képezve egy-egy éjjel csak egy-egy csoportét. A tényleges gyakoriság, számomra, még nem derült ki.
(Már nem a kérdés témája, de ide kapcsolódik, hogy a pontszámokba és az összesített %-ba egy-egy válaszhoz kapott egyetlen értékelés is beszámítódik; bár abból semmi sem látszik a válasznál.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!